KONSPEKT Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: Gry i zabawy w nauczaniu techniki piłki nożnej.
CELE GŁÓWNE:
Umiejętności: Doskonalenie umiejętności prowadzenia piłki nogą i nauczanie przyjęcia i uderzenia piłki nogą.
Wiadomości: Z zakresu techniki przyjęcia i uderzenia piłki nogą, oraz bezpieczeństwa i przepisów BHP na boisku szkolnym.
Motoryczność: Szybkość, precyzja, orientacja .
Akcenty wychowawcze: Współpraca w grupie, rywalizacja, zdyscyplinowanie.
MIEJSCE ZAJĘĆ: Boisko szkolne
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 20 osób
WIEK: 10 lat
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.
PRZYBORY: 4 piłki nożne, 6 chorągiewek.
LITERATURA: Roman Trześniowski „Zabawy i gry ruchowe”
PROWADZĄCY: Elżbieta Sztefko
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
Część organizacyjna |
1. Zbiórka w dwuszeregu 2. Powitanie 3. Sprawdzenie obecności, kontrola ubioru |
2 min.. |
Strój i obuwie sportowe Niećwiczący siadają na ławce |
Motywacja do zajęć |
1. Podanie tematu zajęć 2. Omówienie i pokaz sposobów przyjęć i uderzeń piłki nogą. |
2 min. |
|
Rozgrzewka |
1. ”Naśladowczy berek”- wyznaczony berek porusza się krokiem wymyślonym przez siebie np. przekładanką i stara się dotknąć ćwiczących, którzy uciekają naśladując berka. Dotknięta osoba wymyśla swój sposób poruszania się, a reszta go naśladuje. Zabawa powtarza się. 2. Prowadzenie piłki nogą- uczestnicy w liczbie parzystej ustawieni są w dwóch rzędach na linii startu ok. 5 kroków od siebie. Na sygnał uczestnicy ,którzy mają piłkę, starają się wewn. lub zewn. Częścią stopy prowadzić ją jak najszybciej i najbliższą drogą do chorągiewki stojącej na mecie (ok. 25 kroków od startu). Po okrążeniu chorągiewki ,podobnie prowadząc piłkę, wracają do rzędów. Z odl. 3-5 kroków przed rzędami podają kopnięciem piłkę do zawodników w rzędach, którzy wykonują podobne zadanie. Wygrywa rząd który pierwszy wykona zadanie. 3. Prowadzenie piłki nogą po linii łamanej. Ustawienie podobne, różnica polega na tymże na trasie ustawia się jeszcze dwie chorągiewki, które w czasie wyścigu należy ominąć z prawej i na zmianę z lewej strony. |
8 min. |
Powtarzamy zabawę dwa razy. Za pierwszym razem gracze wykonują zadanie prawą nogą a za drugim razem lewą nogą. Do zabawy potrzebne są dwie piłki nożne i dwie chorągiewki.
Do zabawy potrzebne są dwie piłki nożne i sześć chorągiewek. |
Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności
|
1. Prowadzenie piłki po liniach prostokąta. Na zarysowanym prostokącie (10*15 kroków) w dwu przeciwnych narożnikach postawione są dwie chorągiewki, przy których stoją obie drużyny. Na sygnał uczestnik, który ma piłkę u nogi, po dłuższym boku prostokąta do rogu, gdzie zatrzymuje się i podaje piłkę wzdłuż krótszego boku pierwszemu członkowi drugiej drużyny. Ten „gasi” piłkę podeszwą stopy i prowadzi ją przy dłuższym boku do następnego rogu, skąd po jej zatrzymaniu przekazuje następnemu członkowi pierwszej drużyny. 2. Podawanie piłki nogą. Zespoły ustawione w czterech rogach kwadratu o boku dł.5-10 kroków, podają piłkę nogą w stronę lewego, prawego lub przeciwległego rogu. Piłkę podajemy zewn. Lub wewn. częścią stopy prawej lub lewej lub palcami stopy. Przyjmujemy piłkę wewn. krawędzią stopy lub przednią częścią stopy z przytrzymaniem piłki przy ziemi. 3. Szkoła uderzenia, prowadzenia i gaszenia. Wyznaczamy 4 pola (8*12 kroków) . Na każdym ustawia się 5 zawodników- 2 w środku, 3-w różnych miejscach na liniach obwodowych. Na sygnał uczestnicy stojący na obwodzie prostokąta podają sobie piłkę nogą, tak by stojący w środku nie przechwycili jej. Gdy jeden z dwójki zatrzyma piłkę, gasząc ją podeszwą buta, lub gdy znajdzie się ona poza polem prostokąta, wtedy ten z obwodu, kto przyczynił się do jej straty zmienia się z jednym z dwójki. 4. Gra w mini-piłkę nożną. Dzielimy dzieci na 4 drużyny. Dwie pierwsze drużyny grają 7,5 min. następnie grają dwie pozostałe drużyny. Gramy na boisku do piłki ręcznej (30*50m).Bramki mają wymiary 2*3m. Pole karne zawarte jest na 6m od bramki, rzut karny wykonujemy7m od bramki. Przy rzutach wolnych odl. zawodników broniących wynosi 3m. Piłkę zagraną poza linię końcową boiska bramkarz może wyrzucać rękami. |
5 min.
5 min.
5 min.
15 min. |
Do zabawy potrzebne są dwie chorągiewki i piłka nożna. Wielkości boków prostokąta, sposób prowadzenia piłki, „gaszenia”, podawania itp. można zmieniać w zależności od umiejętności technicznych uczestników gry.
Do zabawy potrzebne są 4 piłki nożne. Nauczyciel demonstruje podania piłki zewn. i wewn. częścią stopy, oraz palcami stopy, pokazuje sposoby przyjęcia piłki nogą.
Do zabawy potrzebne są 4 piłki nożne. Zabawa sprzyja opanowaniu różnych sposobów uderzenia, prowadzenia i gaszenia piłki. |
Uspokojenie organizmu |
Gra uspakajająca „minutka”. Wszyscy uczestnicy stoją w kole. Na czas-start każdy liczy w duchu 60s, po czym kuca po czym kuca. Nauczyciel sprawdza na stoperze kto ma najlepsze wyczucie czasu. |
1 min. |
|
Czynności organizacyjne |
1. Zbiórka w dwuszeregu i sprawdzenie stanu liczebnego. 2. Omówienie lekcji i zwrócenie uwagi na błędy. |
2 min. |
|
Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
Zachęcenie do grania w piłkę nożną w czasie wolnym od zajęć szkolnych na podwórku. |
1 min. |
|