Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: Jestem dobrym obywatelem Polski.
Temat tygodnia: Poznajemy święta narodowe.
Temat zajęć: Flaga Polski symbolem narodowym.
Cele ogólne:
rozwijanie poczucia przynależności narodowej
stosowanie zwrotów: „Jestem Polakiem”, „Mieszkam w Polsce”, „Mówię po polsku”
poznanie nazwy naszego kraju, symboli narodowych: flagi, godła oraz hymnu
wykonanie chorągiewek
nauka wiersza „Kto ty jesteś?” W. Bełzy
Cele operacyjne (dziecko):
potrafi opisać flagę Polski
zna melodię hymnu Polski
wie, jak należy się zachować podczas słuchania lub śpiewania hymnu państwowego
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
powtarza i zapamiętuje zwrotki wiersza czytanego przez nauczycielkę
odpowiada całym zdaniem na pytania zadane przez nauczycielkę
wykonuje pracę według wskazówek nauczycielki
Metody pracy: pogadanka, zabawa, pokaz, przekaz słowny
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagranie hymnu narodowego, flaga Polski, ilustracja z flagą Polski, wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś?”, białe kartki z narysowana pośrodku poziomą kreską, pędzelki, farba plakatowa, patyczki, taśma klejąca, karty pracy „ABC Czterolatka cz.3”
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w temat zajęcia z wykorzystaniem wiersza Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”:
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Pytania:
- O czym jest mowa w wierszu?
- Jakie kolory ma nasza flaga?
- Co oznaczają kolory?
2. Pokaz flagi państwowej.
Dzieci nazywają barwy narodowe, znają układ kolorów na polskiej fladze.
3. Malowanie farbami dolnej części kartki przedzielonej linią poziomą na dwie części na czerwono, a górną na biało. Próba starannego pomalowania całej powierzchni kartki. Ułożenie do wyschnięcia.
4. Słuchanie hymnu Polski poprzedzone wyjaśnieniem: czym jest hymn, kiedy jest śpiewany i jak należy się zachować słuchając lub śpiewając hymn.
Dzieci słuchają hymnu w postawie „na baczność”, z zachowaniem należytej powagi.
5. Zabawa ruchowa „Żołnierze”. Dzieci przy dźwięku bębenka maszerują wokół sali jak żołnierze, gdy dźwięk ucichnie - zatrzymują się na baczność i starają się nie poruszyć.
6. Nauka wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?”:
Kto Ty jesteś? Polak mały!
Jaki znak twój? Orzeł biały!
Gdzie ty mieszkasz? Między swymi!
W jakim kraju? W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną!
Czym zdobyta? Krwią i blizną!
Czy ją kochasz? Kocham szczerze!
A w co wierzysz? W Polskę wierzę!
Czym Ty dla niej? Wdzięczne dziecię!
Coś jej winien? Oddać życie!
Dzieci powtarzają kilkakrotnie za nauczycielką kolejne wersy wiersza. Starają się je zapamiętać.
7. Praca indywidualna w kartach pracy - wykonanie zadania rysunkowego „Flaga Polski”. Pokolorowanie na czerwono róży oznaczonej czerwoną kropką (druga pozostaje biała), dorysowanie kolców i pokolorowanie liści. Kolorowanie flagi Polski według wzoru.
8. Próby wykonania chorągiewki z pomalowanej wcześniej kartki - praca według wzoru. Odróżnianie, pokazywanie i nazywanie pojęć: góra - dół, umieszczenie białej części chorągiewki na górze.
9. Wystawa i ocena prac.
10. Zakończenie zajęć.