Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II B
Data:18.09.2009 r.
Przedmiot: język polski
Klasa: II B IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Temat: Problematyka społeczna w „Cierpieniach młodego Wertera”. Praca z tekstem.
Cele: ogólne: - ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz analizy tekstu literackiego
szczegółowe: uczeń - wymienia cechy charakteru Wertera i Lotty,
- charakteryzuje bohaterów powieści Goethego ze względu na pochodzenie,
- w oparciu o treść analizowanego fragmentu oraz o całość powieści wymienia przyczyny cierpienia Wertera,
- samodzielnie czyta fragment powieści i odpowiada na pytania w oparciu o tekst,
- wyjaśnia własnymi słowami wpływ pozycji społecznej bohatera na jego losy.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, burza mózgów
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela, podręcznik do pracy w domu
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
3 min |
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu |
|
|
Faza orientacyjna
|
10 min |
N prosi o podanie krótkiej charakterystyki Wertera oraz Lotty (sprawdzenie pracy domowej)
N: Wiemy już jaki był Werter, czym się kierował w życiu. Spróbujcie teraz odpowiedzieć, jakie były przyczyny jego cierpienia? |
U odczytują swoje prace, wymieniają różne cechy Wertera i Lotty, po czym wspólnie wybierają najważniejsze cechy bohaterów Kilku chętnych U zabiera głos, podkreślają szczególnie nieszczęśliwą miłość do Lotty, mogą zwracać uwagę na pochodzenie bohatera
U piszą |
|
Faza operacyjna |
25 min
|
N rozdaje karty z fragmentem powieści (list z 15 marca - Załącznik 1), prosi o przeczytanie tekstu i udzielenie odpowiedzi na pytania znajdujące się pod nim. N prosi chętnych U o odczytanie odpowiedzi
N: Jak omawiane wydarzenie wpłynęło na Wertera? |
U czytają, piszą odpowiedzi
U czytają U: sprawiło mu ból, zniechęciło go do pracy U opowiadają o losach Wertera
U: nierówność społeczna |
|
Synteza |
7 min |
N: Wiecie jakie były przyczyny rozterek i smutku bohatera. Opiszcie teraz samo cierpienie Wertera oraz jego skutki.
Pr. d.: Wyraź swoją opinię na temat przyczyny cierpienia bohatera powieści Goethego. |
U (uzupełniają graf): cierpienie: dotkliwe, straszne, niezawinione; skutki: powrót do Lotty, obniżenie samooceny, samobójstwo |
|