1. Tytuł: Konspekt zajęć specjalnych-profilaktycznych
2. Temat: „Jak się zachować, gdy coś mnie zdenerwuje ”
3. Osoba prowadząca: XXX
4. Czas: 60 minut
5. Grupa: Zajęcia prowadzone są w grupie koedukacyjnej w wieku 14-16lat. Grupę stanowi 6 chłopców i 4 dziewczynki. Uczestnicy na co dzień są wychowankami świetlicy socjoterapeutycznej. Chętnie uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach, są aktywni i zdyscyplinowani podczas ich przebiegu. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych.
6. Cele zajęć:
*ogólny-ukazanie różnych możliwości konstruktywnego rozładowania negatywnych emocji
*szczegółowe:
a) poznawcze:
-zapoznanie uczestników z różnymi technikami relaksacyjnymi
-ukazanie sposobów rozładowywania negatywnych emocji takich jak: gniew, złość, niepokój
b) wychowawczy:
-zwiększenie poczucia przynależności i zaufania do grupy
c) kształcący:
-kształtowanie konstruktywnych metod rozładowania napięcia
7. Metody realizacji:
Słowne: mini- wykład, pogadanka, dyskusja
Warsztatowe- ćwiczenia
8. Formy:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna,
9. Środki metodyczne:
-Tekst wiersza J. Brzechwy „ Na straganie ”,
-kartki z bloku rysunkowego, kredki,
-kawałki tkaniny, piłeczki pingpongowe, tasiemki.
10. Tok zajęć:
1 Krąg rozpoczynający zajęcia.
2. Rundka- „ Lista emocji”.
3. Ćwiczenie „ Dźwiękowy bokser”.
4. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy „ Na straganie”.
5. Wykonanie pacynek.
6. Ćwiczenie „ Namaluj swoją złość”.
7. Trening relaksacyjny.
8. Krąg kończy zajęcia „Podawanie radosnej iskierki”.
11. Szczegółowy przebieg zajęć:
1. Krąg rozpoczynający zajęcia.
Wszyscy siedzą w kręgu. Prowadzący wita się z uczestnikami i rozpoczyna z nimi rozmowę na temat „ Co mnie dziś miłego spotkało, a co mnie zasmuciło?”.
2. Rundka - „ Lista emocji ”
Uczestnicy dobierają się parami. W parze jest jeden rzeźbiarzem, a drugi modelem. Każdy rzeźbiarz rzeźbi jakąś emocję ( np. gniew, złość, lęk, agresję ) używając modela. Reszta odgaduje, co to za emocja. Model biernie oddaje się rzeźbiarzowi. Następnie wymiana. Po scence omawia się: co czuli uczestnicy w każdej roli, czy przypominają sobie jakieś zdarzenie z ostatnich dni, kiedy wystąpiły u nich takie emocje.
3. Ćwiczenie „Dźwiękowy bokser ”
Prowadzący prosi by znów uczestnicy dobrali się parami. Jeden zawodnik staje na środku twarzą do drugiego. Zawodnicy kłócą się za pomocą wymyślnych dźwięków. Walka trwa 30 sekund.
4. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy „ Na straganie ”
Prowadzący rozpoczyna rozmowę na temat znanych uczestnikom warzyw zaznaczając ich walory smakowe. Potem zaznajamia z treścią wiersza, a po jego przeczytaniu wspólnie z grupą podaje analizie jego treść ( wyodrębnione postacie, miejsce akcji, wydarzeń ). Następnie rozdaje każdemu uczestnikowi treść wiersza i proponuję, żeby każdy wybrał sobie warzywo, którym chciałby być. Następuje:
ćwiczenie prawidłowego odczytania tekstu wiersza zgodnie z zasadami recytacji
próba odczytania wiersza z podziałem na rolę
improwizacja wiersza
Po zakończeniu przedstawieniu uczestnicy sami dokonują oceny swojej pracy, dzielą się wrażeniami, opowiadają o swoich przeżyciach
5. Wykonanie pacynek
Każdy z uczestników wykonuje swoją pacynkę - lalkę wykorzystując do tego proste materiały ( kawałki tkaniny, piłeczki pingpongowe, tasiemki ). Z wykorzystaniem tych pacynek zostanie pokazane przedstawione na następnych zajęciach.
6. Ćwiczenie „ Namaluj swoją złość ”
Prowadzący rozdaje uczestnikom kartki z bloku, flamastry i kredki. Uczestnicy mają przedstawić swoją złość w dowolny sposób. Prowadzący nie sugeruje niczego. Na wszelkie pytania odpowiada „ Jak chcesz, jak uważasz ”. Na koniec omawia się wszystkie prace - najpierw robi to autor, a później grupa dzieli się skojarzeniami, wrażeniami dotyczącymi danej pracy.
7. Trening relaksacyjny
Prowadzący mówi: „ponieważ jesteśmy sennymi misiami kładziemy się wygodnie na podłodze na wznak, zamykamy oczy, rozluźniamy wszystkie mięśnie. Rozluźniamy mięśnie prawej ręki. Oddychamy równo, lekko, spokojnie. Czujemy się spokojni, odprężeni.” W takiej leżącej pozycji uczestnicy pozostają jedną minutę. Następnie prowadzący mówi: „otwieramy oczy, poruszamy rękoma, unosimy nogi, siadamy.
8. Krąg kończy zajęcia „ Podawanie radosnej iskierki ”
Ggrupa staje w kręgu. Prowadzący rozpoczyna przekazywanie iskierki, którą najpierw jest radosny uśmiech „podawany” do osoby z prawej strony a po okrążeniu każdej z przekazujących uśmiech podaje również ciepły uścisk dłoni sąsiadce z prawej strony.
Uwagi o realizacji zajęć:
W razie zauważenia spadku nastroju u dzieci należy zaproponować zabawę podnoszącą aktywność np.: „ Miszmasz rąk ”.
Prowadzący buduje z dziećmi wieżę z rąk:
Najpierw wszyscy kładą jedną na drugą prawe dłonie, następnie - po kolei - lewe. Kiedy wieża jest gotowa, dziecko, którego dłoń znajduje się najniżej, wyjmuje ją i energicznie umieszcza na dłoni znajdującej się najwyżej. Potem, coraz szybciej, następna i następna. Na koniec mamy prawdziwy miszmasz rąk. W razie braku czasu można zrezygnować z ćwiczenia „Dźwiękowy bokser”. Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie aby każde ćwiczenie na koniec zostało omówione na forum grupy.
Literatura:
Heidemarie Brosche „ 170 gier i zabaw w domu i w podróży ”. Wydawnictwo Św. Antoniego Wrocław 2001r.