konspekt kl. II, STUDIA, Uniwersytet Łódzki, konspekty resocjalizacja


Data: 26.11.2010 r.

  1. Prowadzący: Aleksandra Wiszowata

  2. Klasa: II

  3. Krąg tematyczny:

  4. Temat dnia: Co słychać u innych zwierząt

  5. Cele zajęć:

  1. Metody:

- metody oparte na słowie: pogadanka, dyskusja, praca z książką;

- metody oparte na praktycznej działalności uczniów - zajęć praktycznych;

- metody oparte na obserwacji i pomiarze - pokaz;

- metody aktywizujące - burza mózgów

  1. Formy pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna, grupowa

  2. Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki „Sarna”, ziarna nasion (słonecznik, kukurydza), prezentacja multimedialna, ilustracje przestawiające zwierzęta, książka, podręcznik, karty pracy, odtwarzacz płyt CD, instrumenty perkusyjne, farby, krepa, klej, kartki z hasłami potrzebnymi do kalambury

  3. Przestrzeń edukacyjna: klasa szkolna

  4. Literatura do przygotowania zajęć:

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie, ustalenie zasad zachowania na zajęciach.

  2. Wyprawa do lasu.

Zabawa ruchowa (inhibicyjna-incytacyjna). Dzieci maszerują w rytm wygrywanym przez nauczycielkę na taburynie. Wspinanie się na góry, maszerowanie po nizinach, przeskakiwanie przez kałuże.

  1. Czyj to głos?

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta mieszkające w lesie.

  1. Dopasowywanie zwierząt, które mieszkają w polskich lasach.

Na jednej części tablicy znajdują się obrazki przedstawiające zwierzęta. Zadaniem dzieci jest podejście do tablicy i wybranie odpowiednich mieszkańców lasu.

  1. Kalambury.

Nauczycielka dzieli dzieci na trzy zespoły. Zadaniem każdego jest przedstawienie zwierząt. Zadaniem klasy jest odgadnięcie haseł.

6. Ilustracje znajdująca się w podręczniku

  1. Dzieci mówią, jakie zwierzęta przedstawione są na ilustracjach

  2. Co robi chomik?

  3. Co zgromadził w swoim domu?

7. Słuchanie czytanego utworu Hanny Zielińskiej „Nie ma cza…”. Ustalenie kolejności zdarzeń w utworze.

8. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.

a) W jakim domu mieszkał chomik?

b) Co robił Chomik latem i jesienią?

c) Do czego zachęcały go inne zwierzęta?

d) Jakie bogactwa zgromadził?

e)Czego nie miał Chomik zimą?

f) Jakie rady udzielisz Chomikowi na zimę? Wspólne spisanie zasad dla Chomika.

9. Uzupełnienie kart pracy, m.in. dopasowywanie odpowiedniego pożywienia, które zjada zwierzę, przyporządkowanie schronienia zwierząt.

10. Prezentacja multimedialna „Schronienie dla zwierząt”. Obejrzenie prezentacji oraz pogadanka i rozmowa na temat pomocy zwierząt w zimie.

11. Zabawa ruchowa.

Naśladowanie różnych zachowań zwierząt, np. chodzenie jak niedźwiedź, skradanie się jak lis. Dopasowywanie ruchów do akompaniamentu muzycznego.

12. Rozwiązywanie zadań i działań matematycznych- ukazanie związku dodawania z odejmowaniem.

13. Nauka piosenki „Sarna” Zabawa taneczna z piosenką.

Kroki taneczne: cwał bokiem, podskoki, przytupy. Dzieci wychodzą ze swoich ławek i zajmują miejsce w którym będą mogły swobodnie wykonywać ćwiczenia.

14. Wypowiedzi uczniów na temat zwierząt, które zapadają w sen zimowy.

15. Przyklejanie nalepek ze zwierzętami, które przesypiają zimę.

16. Praca techniczna- tworzymy pożywienie, którym będziemy mogli dokarmiać zwierzęta w zimie( wykorzystanie nasion, m.in. słonecznika, kukurydzy).

17. Praca plastyczna. Tworzenie postaci jeża niosącego jabłko na grzbiecie. Łączenie techniki malowania farbami z wyklejaniem jabłka z krepy.

18. Zakończenie zajęć, podsumowanie i omówienie prac.

19. Nagrodzenie dzieci, które były najbardziej aktywne na zajęciach.


