KONSPEKT NR 2
Plan metodyczny lekcji wychowania fizycznego
Dział: mini piłka ręczna Prowadzący: mgr Ireneusz Zieliński
Klasa: V
Ilość ćwiczących: dowolna
Czas: 45 min.
Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne.
TEMAT CYKLU (Zadanie główne lekcji): Gry i zabawy oswajające z piłką ręczną. Postawa zawodnika oraz poruszanie się po boisku krokiem odstawno - dostawnym.
CELE WIODĄCE (operacyjne), w zakresie:
I . Umiejętności, uczeń:
potrafi prawidłowo przyjąć postawę piłkarza ręcznego,
potrafi prawidłowo poruszać się po boisku,
potrafi prawidłowo chwycić i rzucić piłkę prawą i lewą reką.
II. Motoryczności (psychomotoryki), uczeń:
rozwinie zręczność i zwinność poprzez ćwiczenia z piłkami,
wzmocni siłę mięśni ramion i nóg,
rozwinie koordynację wzrokowo - ruchową poprzez reagowanie na przedmioty będące w ruchu.
III. Wiadomości (wiedzy), uczeń:
zna znaczenie aktywności ruchowej w życiu człowieka,
zna rys. historyczny piłki ręcznej i jej wcześniejszą nazwę („szczypiorniak”),
zna podstawowe przepisy dotyczące gry.
IV. Wychowania (postaw), uczeń:
przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa podczas zabaw i gier ruchowych,
wykonuje dowolne ćwiczenia według własnego pomysłu,
przestrzega zasad zabaw i gier,
poszukuje rozwiązań podczas rozgrywania piłki we fragmentach gry.
Metody:
realizacji zadań ruchowych: naśladowcza ścisła, zabawowo - klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu,
przekazywania wiedzy: pokaz, objaśnienie,
wychowawcze: instruowanie, nagradzanie wychowawcze, uświadamianie następstw.
Formy:
podziału uczniów: zastępy sprawnościowe;
prowadzenie zajęć: frontalna, zajęć w zespołach.
Przybory i przyrządy ( środki dydaktyczne ): szarfy, piłki.
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
Organizacja lekcji. |
Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji. Wprowadzenie dzieci do zajęć. |
3 min. |
Zabawa ożywiająca. |
„ Znajdź swój kolor” Dzieci oznaczone dwoma kolorami szarf biegają po całej sali. Na polecenie stój „zamknij oczy” dzieci zatrzymują się. W tym czasie prowadzący zmienia miejsce ustawienia szarf zawieszonych na stojaczkach po czym woła „biegiem do swoich szarf”. Dzieci otwierają oczy i biegną do swych szarf i ustawiają się rzędem. |
4 - 5 razy |
Zabawa orientacyjno - porządkowa. |
„Człowiek i cień”. Nauczyciel demonstruje sposoby poruszania się po boisku, uczniowie mają za zadanie naśladowanie jego postawy i sposobu poruszania się po boisku. |
5 min. |
Zabawa bieżna. |
„Gonitwa szeregów” Na sali rysujemy dwie linie startu oddalone od siebie około 2m. W odległości 20-30 kroków rysujemy metę. Dzieci ustawiają się w dwóch szeregach. Na sygnał biegną jak najszybciej ze startu do mety. Dzieci z drugiego szeregu starają się chwycić biegnącego przed nim. |
4 - 6 razy, zmiana szeregów |
Gra rzutna. |
„Skuwany w kole” Dwa zespoły- jeden tworzy koło a drugi jest w środku w luźnej gromadce. Gracze stojący na obwodzie starają się przy pomocy piłki skuć kogoś ze środka. Trafiony staje poza kołem. Trafiać wolno tylko do pasa w dół. |
4 x 1 min. Zwracamy uwagę na rzuty piłką jedną ręką. |
Zabawa na czworakach. |
„Kulawe lisy” Dzieci stoją w trzech rzędach. Na znak podskokami na jednej nodze i rękach zdążają do mety. Gdy piersi znajdą się na mecie, wówczas wybiegają następne kulawe lisy. Wygrywa rząd , którego uczestnicy pierwsi przybiegli do mety. |
2 razy |
Zabawa rzutna. |
„ Odbierany ” Prowadzący w środku grupy, podrzuca piłkę do góry. „Berek” stara się chwycić w powietrzu, lecz wszyscy inni przeszkadzają mu w tym i starają się także schwycić piłkę. Gdy złapią piłkę uciekają od berka i podają między sobą. Berek cały czas ich goni. |
5 min. |
Zabawa skoczna. |
„Gorąca kula” Ustawienie - luźna gromadka. Dzieci biegają po sali a prowadzący rzuca niespodziewanie pod nogi „ gorącą kulę ”dzieci podskakują tak aby jej nie dotknąć. |
2 - 3 razy |
Zabawa orientacyjno - porządkowa. |
„Kto zmienił miejsce?” Dzieci ustawione w kole w siadzie skrzyżnym. Jeden z uczestników przygląda się siedzącym. Potem odchodzi na ubocze. W tym czasie następuje zmiana w ustawieniu. Po powrocie uczestnik musi odgadnąć kto zmienił miejsce. |
3 - 4 min. |
Podsumowanie zajęć. |
Zbiórka w siadzie na obwodzie koła . Omówienie lekcji, pożegnanie. |
3 min. |