Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, Szkoła Podstawowa


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI

Data: 15.09.2008r.

Przedmiot: język polski

Klasa: VI B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach

Temat: „Cze, skąd klikasz?” - Dziwny język.

Cele:

ogólne: - omówienie cech charakterystycznych języka komunikatorów internetowych

- powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących języka mówionego i pisanego;

szczegółowe: uczeń - wymienia cechy rozmów na Gadu-Gadu, czacie, poprzez SMS-y;

- analizuje zapis rozmowy na Gadu-Gadu pod względem zawartości i poprawności;

- rozróżnia sposoby komunikowania się, mając na uwadze kontakt nadawcy i odbiorcy;

- poprawia błędy w tekście SMS-a

- wyjaśnia znaczenie emotikonów, rozszyfrowuje znaczenie połączeń cyfr i liter;

- samodzielnie pisze SMS-a, e-maila do kolegi, tworzy wyrazy przez połączenie cyfr i liter;

- dopisuje pełne wyrazy do wyrazów z gwary młodzieżowej;

- wyraża własne zdanie na temat zanikania bezpośrednich kontaktów między nadawcą i odbiorcą.

Mwtody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (metoda okazjonalnych ćwiczeń praktycznych); wspomagająca - metoda poszukująca

Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: przykładowe zapisy rozmów na Gadu-Gadu, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

5 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

-sprawdzenie pracy domowej

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N: Zastanówcie się, ile czasu poświęcacie dziennie pisząc na Gadu-Gadu, czacie, czy SMS-y? Jakie są zalety tego typu komunikacji?

N dzieli U na grupy, rozdaje przykładowe zapisy rozmów na Gadu-Gadu (załącznik 1). Polecenie 1: W podanym tekście wskażcie błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, sprawdźcie, czy występują polskie znaki, odstępy między wyrazami czy wulgaryzmy.

Polecenie 2: Podajcie przykłady emotikonów, skrótów, wyrazów z gwary młodzieżowej, wyrazów utworzonych z połączeń cyfr i liter, wyrazów grzecznościowych.

N: Jakie są cechy używanego tu języka? Czy to język pisany, czy mówiony

N prosi o zapisanie tematu: „Cze, skąd klikasz?” - Dziwny język.

U: określają ilość czasu, podaja zalety, np.: szybkość, anonimowość, możliwość rozmawiania z wieloma osobami nie wychodząc z domu itp.

Liderzy grup podają przykłady błędów, wykazują brak polskich znaków oraz odstępów między wyrazami.

U podają odpowiednie przykłady.

U: podają cechy - np.: skrótowość, błędy ortograficzne i gramatyczne, deformacja języka.

To język, który posiada wiele cech języka mówionego.

Faza operacyjna

25 min

N rysuje tabelkę na tablicy, prosi o odczytanie treści zadania 16 ze str. 24 w podręczniku; prosi chętnych U o wpisanie sposobów komunikowania się w odpowiednie rubryki.

N: Które formy komunikowania się: pośrednie, czy bezpośrednie stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży?

N prosi, by U w parach przeczytali tekst SMS-a, poprawili zauważone błędy
i przepisali poprawną wersję tekstu. (ćw. 13, str. 10 - zeszyt ćwiczeń)

N sprawdza wyniki pracy.

N: Samodzielnie napiszcie SMS-a do kolegi, w którym odwołujecie wspólne wyjście do kina i proponujecie inny termin. (ćw14, str. 10 - zeszyt ćwiczeń)

N sprawdza wyniki pracy, pyta: czy zapisany tekst bliższy jest języka pisanego, czy mówionego?

N prosi o zapisanie znaczenia emotikonów (ćw. 17, str. 11 - zeszyt ćwiczeń) oraz o podanie kilku własnych przykładów.

N: do podanych wyrazów z gwary młodzieżowej, zapisanych w zeszycie ćwiczeń w zad. 18 ze str. 11, dopiszcie pełne wyrazy, od których je utworzono.

N: rozszyfrujcie znaczenie połączeń cyfr i liter podanych w zadaniu 19 ze str. 11.

N: Samodzielnie wymyślcie po 2 podobne połączenia cyfr i liter, a następnie wymieńcie się w parach i spróbujcie odgadnąć ich znaczenie.

U przyporządkowują sposoby komunikowania się do odpowiadających im form kontaktu - bezpośredniego lub pośredniego

U: formy pośrednie

U poprawiają błędy: brak znaków interpunkcyjnych, odstępów, niepoprawne skróty.

U wykonują zadanie, podają własne przykłady

U: cze - cześć; pozdro - pozdrawiam; siema- jak się masz; nara- na razie

U: 3maj się - trzymaj się; 3naście - trzynaście; 4tepian - fortepian; 4muła - formuła.

Synteza

5 min

N: Na podstawie wykonanych zadań, spróbujcie odpowiedzieć na pytanie, jakie są wady, a jakie zalety komunikacji przez Internet. Odpowiedzi zapiszcie w tabelce.

N: Jakie mogą być konsekwencje zaniku bezpośrednich kontaktów między nadawcą i odbiorcą?

N zapisuje pracę domową: pisemnie - zad. 18, str. 24 z podręcznika oraz zad. 15, str. 10 z zeszytu ćwiczeń.

U: zalety - ekonomia (np. skróty); zabawa (emotikony), szybkość, łatwy kontakt z wieloma osobami na raz, anonimowość.

wady - duża liczba błędów, deformacja języka, język pisany nabiera cech języka mówionego, kontakt pośredni zastępuje kontakty bezpośrednie.

U: np. oddalanie się ludzi od siebie, narastanie trudności w kontaktach bezpośrednich, kłamstwa

-

2


