SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Temat: Ćwiczenia słuchu fonematycznego - podział wyrazów na sylaby.
Cel zajęć:
kształcenie słuchu tonalnego,
słuchowe wyodrębnianie głoski i sylaby w wyrazie,
umiejętność dokonywania analizy i syntezy słuchowej.
Przebieg zajęć:
Lp |
Rodzaj ćwiczenia |
Cel ćwiczenia |
Przebieg ćwiczenia |
Pomoce |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
Ćwiczenie z rytmem. |
Kształcenie słuchu tonalnego. |
Nauczyciel wystukuje rytm na bębenku, dzieci skaczą w rytmie (obunóż, na jednej nodze, skrzyżnie). |
Bębenek. |
2 |
Ćwiczenie z rytmem. |
Kształcenie słuchu tonalnego. |
Wystukiwanie rytmu według wzoru (I II III I). Nauczyciel wystukuje rytm, po chwili dzieci powtarzają usłyszany rytm. |
Kołatka |
3 |
Graficzne odtwarzanie wysłuchanego rytmu. |
Usprawnianie percepcji słuchowej i związków czasowo-przestrzennych. Podnoszenie sprawności grafomotorycznej. |
Nauczyciel wystukuje odpowiednie rytmy i proponuje, aby dzieci je wyklaskały, a następnie odtworzyły za pomocą kółek na kartoniku. Następnie nauczyciel rysuje na tablicy układ przestrzenny, który dzieci przez chwilę obserwują, po czym zasłania i poleca, by wystukały odpowiednio przedstawiony rytm, ten sam rytm mają także przedstawić graficznie (dzieci mogą pomagać sobie liczeniem). |
OOO |
4 |
Zabawy ze słowami. |
Słuchowe wyodrębnianie głoski w wyrazie. |
Dzieci segregują obrazki według pierwszej, ostatniej, trzeciej, drugiej głoski, itp. |
Obrazki. |
5 |
Podział wyrazów na sylaby-liczenie sylab. |
Ćwiczenie funkcji wzrokowo-słuchowej i analizy dźwiękowej. Wydzielanie sylaby w mowie. |
Dzieci biorą do ręki obrazki, mówią nazwy przedstawionych na nich przedmiotów i starają się określić liczbę sylab w tym wyrazie za pomocą ruchów ręki położonej pod brodą, która w czasie wypowiadania sylab opada do dołu. Następnie układają obrazek pod cyfrą, która wskazuje, z ilu sylab składa się wyraz. |
Kartoniki z cyframi od 1 do 3. Obrazki. |
6 |
Rysowanie szlaczków. |
Ćwiczenia manualne i grafomotoryczne. Kształtowanie kierunkowości. |
Dzieci rysują szlaczki według wzoru, w liniach o powiększonym formacie. Nauczyciel zwraca uwagę, aby dzieci rysowały od lewej do prawej strony, ciągłym ruchem ręki. |
Wzory szlaczków, kartki szarego papieru z powiększoną liniaturą, kredki, flamastry. |
7 |
Zabawa ruchowa. |
Ćwiczenie analizy słuchowej. Utrwalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby. Ćwiczenie koordynacji słuchowo-ruchowej. |
Dzieci śpiewają z nauczycielem piosenkę "Wlazł kotek" dzieląc słowa tekstu na sylaby i klaszcząc w rytm wyśpiewanych sylab. Rytm piosenki ilustrują ruchami imitującymi grę na instrumencie. |
|
8 |
Dodawanie samogłosek do stałej spółgłoski. |
Słuchowa synteza wyrazów. |
Nauczyciel podaje spółgłoskę, dzieci kolejno dopowiadają różne samogłoski, np. "m" - ma-, me-, mo-, mu-. |
|
9 |
Syntezowanie głosek ze słuchu. |
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej. |
Nauczyciel rozkłada na stole różne obrazki, powoli odczytuje ich nazwę głoskując: m-e-w-a, s-o-w-a, l-a-s. Dzieci odszukują odpowiedni obrazek, podają jego nazwę: mewa, sowa, las. |
Obrazki. |
10 |
Zabawa ruchowa naśladująca chód zwierząt. |
Relaksacja, usprawnianie koordynacji słuchowo-wzrokowej, rozwijanie wyobraźni. |
Dzieci maszerują według rytmu wystukiwanego na bębenku. Na polecenie: "idą misie", zmiana rytmu i natężenie dźwięków, dzieci naśladują chód misia (podobnie słonia, konia). |
Bębenek lub inne instrumenty perkusyjne. |