Konspekt zajęć-wychowanie do odpowiedzialnośći, Studia PO i PR, konspekty


Konspekt zajęć - Wychowanie do odpowiedzialności

Parametry grupy

Wiek: uczniowie gimnazjum ( 13-15)

Liczba: 24 uczniów

Płeć: dziewczęta i chłopcy

Cele: nauczenie uczniów ponoszenia odpowiedzialności za siebie, ponoszenia odpowiedzialności zbiorowej oraz odpowiedzialności za innych

Metody : Aktywizujące, słowne, poglądowe

Formy: Praca grupowa, praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

Miejsce: klasa

Czas: zajęcia przeprowadzone będą na czterech kolejnych godzinach wychowawczych ( 4x 45)

Przebieg zajęć:

Na początku prowadzący przeprowadza z uczniami rozmowę na temat odpowiedzialności ( co to jest odpowiedzialność, jakie są jej aspekty, z czym się wiąże, czego/ kogo dotyczy itd.), prowadzący zapisuje najważniejsze hasła na tablicy. Po rozmowie dzieli uczniów na 4 zespoły i objaśnia, że będą mieli do wykonania mini- projekt. Dobrze stworzony projekt zostanie doceniony. Prowadzący instruuje, aby każda z grup wybrała 1) lidera, 2)osobę, która będzie wszystko zapisywać, 3) osobę, która na następnych zajęciach przedstawi i omówi projekt, pozostali uczniowie, również pracują nad projektem. Projekt ma dotyczyć „wpływu internetu na nasze życie”, powinien zawierać dane statystyczne dotyczące ilości czasu spędzanego na surfowaniu w internecie , powinien opierać się na fachowej literaturze, zawierać różne artykuły prasowe i 5 minutową scenkę, a także wpływ internetu na nasze życie powinno być zobrazowane na plakacie. Lider jest odpowiedzialny za przydzielenie poszczególnych zadań i zorganizowanie pracy w grupie. Każdy członek grupy jest odpowiedzialny za projekt i go współtworzy. Prowadzący instruuje, że każda z grup będzie miała na przedstawienie swojego projektu około 20 minut. Na dwóch kolejnych zajęciach grupy będą przedstawiać swój projekt, ( 2 grupy- 1 zajęcia), a na ostatnich zajęciach prowadzący dokona podsumowania i nagrodzi projekty tych grup, które zostały dobrze i odpowiedzialnie zrealizowane. Na koniec prowadzący przeprowadzi także rozmowy na temat funkcjonowania uczniów w grupie, co było dla nich trudne, czy czuli się odpowiedzialni za siebie i za swoje zadania i czy byli tego świadomi.


