KONSPEKT ZAJĘĆ
PRZEDMIOT: Współczesne problemy socjologii
OPRACOWANIE: Natalia Pawlaczyk, Pedagogika II rok, II st., Grupa D, środa godz. 16:30
TEMAT WYSTĄPIENIA: Dział: Kultura i problem konsumpcji:
Człowiek współczesny, zdegradowana wypadkowa czy świadomie wybierający podmiot.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie wiadomości na temat problematyki współczesnego społeczeństwa;
Rozwijanie wiedzy na temat: konsumpcjonizmu i jego wpływów oraz trendu downshifting;
Kształtowanie krytycznego spojrzenia na temat funkcjonowania współczesnego człowieka, obierania przez niego stylu życia;
Pobudzanie do dyskusji na temat konsumpcjonizmu, polemiki z innymi studentami.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
ZAPAMIĘTYWANIE WIADOMOŚCI:
*student potrafi zdefiniować pojęcia: downshifting, konsumpcjonizm;
*student potrafi scharakteryzować osobę karierowicza;
*student potrafi wskazać główne założenia: trendu downshifting, opisać zjawiska mu towarzyszące
2. ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI:
*student potrafi wskazać pozytywne i negatywne strony trendu downshifting;
*student wyjaśnia jakie skutki niosą społeczeństwu zjawiska: downshiftingu, oraz konsumpcjonizmu;
*student odnosi przedstawione zjawiska do własnych doświadczeń i wiadomości
3. STOSOWANIE WIADOMOŚCI:
*student samodzielnie ocenia zjawisko downshiftingu i konsumpcjonizmu;
*student refleksyjnie i holistycznie odnosi się problematyki egzystencji człowieka współczesnego;
*student dokonuje autorefleksji.
METODA: wykład, dyskusja;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
WSTĘP:
BIBLIOGRAFIA:
Chojnacka M., Karierowicze na studiach [w:] „Wprost”, 2009, nr 50;
Makowski J., Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu(2002), Wydawnictwo Literackie, Kraków
Szlendak T., Leniwe maskotki, rekiny na smyczy(2005), Jacek Santorski & Co, Warszawa;
Sztompka P., Socjologia. Analiza Społeczeństwa(2010), Wydawnictwo ZNAK, Kraków;
http://artykuly.com.pl/nauka-i-edukacja/nauka/wartosci-w-zyciu-polakow.html