Konspekt lekcji
Temat-zadanie lekcji: Nauczanie skoku wzwyż techniką flop, doskonalenie skoku wzwyż z miejsca.
Klasa: II Szkoły Ponadgimnazjalnej (dziewczyny)
Cele z zakresu:
motoryczności - uczeń: rozwija koordynację ruchową, wyczucie odległości od poprzeczki
umiejętności - uczeń: potrafi wykonać skok wzwyż z miejsca
wiadomości - uczeń: wie co to jest skoczność i jak ją kształtować
wychowania - uczeń: potrafi określić swoje predyspozycje do danej dyscypliny sportowej
Metody:
Realizacji zadań ruchowych: naslad.-ścosła, zad-scisła
Przekaz wiedzy: pokaz, objaśnienie i pogadanka
Miejsce: sala gimnastyczna
Ilość ćwiczących: 20
Przyrządy, przybory: sprzęt do skoku wzwyż (materace, poprzeczka, słupki)
Prowadzący: Filimoniuk Dariusz gr. IIImA
Część toku |
Opis zadań (ćwiczeń) |
Dozo-wanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczna |
I. Część wstępna |
1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie stanu wzwyż gotowości do zajęć, podanie tematu oraz głównych zadań lekcji. 2.Rozgrzewka: -ćwiczenia rozciągające w miejscu -ćwiczenia gibkościowe w miejscu (skłony, skręty, krążenia, skrętoskłony, wypady, wymachy) -ćwiczenia w truchcie: skip A C, bieg skrzyżny lewą i prawą stroną, cwał ze zmianą nogi kierunkowej, co drugi krok wyskok w górę lewa noga prawa ręka. 3.Ćwiczenia rozciągające w formie strechingu (ćwiczenia w kolejności: napięcie -rozluźnienie - rozciąganie). 1.a)Napięcie: W klęku, palce stóp obciągnięte odchylić wyprostowany tułów do tyłu b)rozluźnienie c)rozciągniecie :odchylić tułów niżej podpierając się RR. Biodra wypchnąć w przód |
15min. |
Ustawienie w dwuszeregu, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i strojów sportowych
|
II. Część główna |
1. Pokaz i objaśnienie techniki skoku. 2. Bieg po łuku. Na dystansie około 40m ćwiczący biegnie po krzywiznach w kształcie łuku, skierowany na przemian w lewą i prawą stronę. Podczas wbiegania w łuk rytm i prędkość narasta, zwiększa się również pochylenia ciała do środka łuku. 3. Bieg po krzywiźnie rozbiegu. Ćwiczenie wykonuje się na skoczni, po wyznaczonej krzywiźnie rozbiegu. 4. Odbicie w marszu i biegu. W marszu skoczek wykonuje odbicie co 2 kroki. Rozpoczyna marsz nogą wymachową i jednocześnie, przygotowuje się do wykonania wymachu, odwodzi ramiona w tył. Następnie szybko przez nogę wymachową w przód w tzw. „podsiadzie”, aktywnie ustawiając nogę odbijającą w miejsce odbicia. W locie utrzymuje się pozycję ciała, jaką uzyskał w momencie odbicia. Lądowanie na nogę odbijającą. 5. Odbicie podczas biegu po obwodzie koła. Skoczek biegnie po obwodzie koła o promieniu około 4m, tak by jego noga odbijająca znajdowała się bliżej środka koła. Podczas biegu, co 4-6 kroków, zawodnik wykonuje odbicie jak w ćwiczeniu 4. 6. Odbicie z rozbiegu po łuku, zakończone wyskokiem dosiężnym. Z rozbiegu 7-9 kroków ćwiczący wykonuje odbicie zakończone wyskokiem dosiężnym. 7. Skok wzwyż miejsca. Ćwiczący staje tyłem do poprzeczki i zeskoku. Zamach rękami z równoczesnym półprzysiadem, następnie poprzez wymach rąk i szybki wyprost nóg - odbicie w górę - w tył, ominięcie poprzeczki tyłem, lądowanie na barkach lub na plecach. 8. Skok wzwyż ze skróconego rozbiegu. Z 3-5 kroków rozbiegu, po wykonaniu prawidłowego odbicia, ominięcie tyłem poprzeczki tak, by wylądować na plecach prostopadle do poprzeczki. 9. Skok wzwyż z pełnego, wymierzonego rozbiegu - jak w ćwiczeniu 8. Przed przystąpieniem do tego ćw. konieczne jest wyznaczenie i odmierzenie rozbiegu. 10. Skok wzwyż techniką flop - doskonalenie poszczególnych faz skoku. |
25min. |
W czasie zmiany kierunku biegu prędkość ćwiczącego maleje by znów wzrosnąć podczas wbiegania w następny łuk. W momencie zakończenia odbicia noga odbijająca powinna być wyprostowana, a ramiona i noga wymachowa w pozycji możliwie wysokiej.
W kolejnych ćwiczeniach skoczek stara się w locie sięgnąć jak najwyżej nogą wymachowa, głową.
W ćwiczeniach należy zwracać uwagę na ułożenie głowy, która podczas lądowania na plecach powinna być ułożona tak, by brodą prawie dotykać mostka.
|
III. Część końcowa |
Uporządkowanie miejsca zajęć.Omówienie lekcji, pożegnanie
|
5min. |
Zbiórka w dwuszeregu i omówienie zajęć. |