Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: W świecie zwierząt.
Temat tygodnia: Zwierzęta żyjące wokół nas.
Temat dnia: Ptactwo w zagrodzie.
Cele ogólne:
doskonalenie sprawności manualnej ręki
poznanie nazw i wyglądu ptaków hodowanych na wsi
poznanie nazw i wyglądu piskląt tychże ptaków
wykonanie z plasteliny zwierząt wiejskich
Cele operacyjne (dziecko):
umie rozwiązywać zagadki słowne
zna ptactwo hodowane na wsi
zna cechy charakterystyczne ptaków hodowanych w zagrodzie
rozpoznaje zwierzę po ukazanym fragmencie obrazka
potrafi naśladować głosy zwierząt
potrafi wykonać dowolne zwierzątko wiejskie z plasteliny
Metody pracy:
- słowne: rozmowa, zagadka, wyjaśnienie
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- oglądowe: pokaz
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje ptactwa domowego i ich piskląt, plastelina, kolorowanki, kredki
Przebieg zajęć:
1. O czym będziemy mówić na dzisiejszym zajęciu dowiecie się rozwiązując zagadki:
Chodzi po podwórku
Woła kukuryku
On i jego przyjaciele mieszkają w kurniku. (kogut)
Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam. (gęś)
Znasz takie stworzenie,
Co nosi korale?
Ty byś ich na szyję
nie włożyła wcale. (indyk)
Żółte, puszyste piórka,
okrągłe, grube brzuszki,
oczka jak dwa paciorki
i płaskie krzywe nóżki.. (kaczątko)
Chodzi po podwórku
I grzebie łapami.
Jest to ptak domowy,
Nazwijcie go sami. (kura)
2. „Jakie to zwierzę”- odkrywanie elementów zakrytych obrazków i odgadywanie ich nazw.
Nauczyciel pokazuje dzieciom tylko fragment obrazka, np. głowę lub ogon, nogi lub rogi, a dzieci odgadują, jakie zwierzę ukryło się pod kartką papieru. Po odgadnięciu dziecko naśladuje głos tego zwierzęcia.
3. Przypasowywanie zwierząt.
Nauczyciel pokazuje dzieciom 4 ilustracje , zadaniem dziecka jest powiedzieć jakie zwierzę znajduje się na ilustracji oraz dopasować do nich dzieci.
Kura - kurczątko
Kaczka - kaczątko
Gęś - gąska
Indyk - indyczę
4. Zabawa bieżna „Kura i pisklęta” - ćwiczenia ortofoniczne: ko, ko, ko, pi, pi, pi…
5. Wykonywanie pracy plastycznej z plasteliny. Każde dziecko lepi z plasteliny dowolne zwierzątko wiejskie.
6. Ocena prac.
Poszczególne dzieci prezentują swoją pracę, pozostali wypowiadają się czyja praca podoba mu się najbardziej.
7. Ewaluacja zajęcia.
Kto wie, jakie korzyści płyną z hodowli zwierząt wiejskich.
Komu podobało się zajęci pieje jak kogucik (kukuryku)
8. Zakończenie.
Nauczycielka chwali dzieci za piękne, poprawne wykonanie prac, w nagrodę rozdaje każdemu kolorowankę.