Partie polityczne - konspekt lekcji, Dziś i jutro-materiały dodatkowe


Konspekt lekcji

Temat lekcji: Partie polityczne.

Klasa: II B Gim.

Data: 11.10.2011

I. Założenia metodyczne

1. Cele lekcji:

Poziom I - Wiadomości

Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:

- pojęcia: partia polityczna, pluralizm politycznym system wielopartyjny, system dwupartyjny, system jednopartyjny, partia lewicowa, partia centrum, partia prawicowa;

- fakty: Wyróżniamy trzy typy partii politycznych: lewicowe, centrum i prawicowe;

Kategoria B - uczeń rozumie:

-dlaczego ludzie zakładają partie polityczne,

- jakie wyróżniamy systemy partyjne,

- jaki charakter mają partie polityczne.

Poziom II - Umiejętności

Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:

- wyjaśnić pojęcia: pluralizm polityczny, partia prawicowa, partia centrum, partia lewicowa;

- opisać, jakie funkcje spełniają partie polityczne,

- opisać, jakie są najważniejsze założenia partii politycznych.

Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:

- powiedzieć, skąd wywodzą się obecne partie polityczne.

Poziom III - Kształcone postawy i przekonania

Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:

- jaka jest różnica między partią prawicową a lewicową.

2. Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Dziś i jutro kl.2” str. 36-40;

3. Metody nauczania:

- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;

- pogadanka;

4. Zasady nauczania:

- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;

- zasada trwałości wiedzy.

5. Forma pracy:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

  1. Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2. Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Co to jest ordynacja wyborcza?

- Wymień i opisz systemy wyborcze w Polsce.

- Jakie są zasady demokratycznych wyborów?

- Kto posiada czynne prawo wyborcze?

- Opisz przebieg wyborów parlamentarnych.

3. Wprowadzenie tematu.

Na co głosujemy w wyborach parlamentarnych? Jaki system partyjny obowiązuje w Polsce? Jakie są typy partii politycznych? Dowiemy się na dzisiejszej lekcji.

Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

Temat brzmi: „Partie polityczne”.

Uczniowie przygotowują się do lekcji.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4. Nauczyciel mówi, że każdy z obywateli może mieć swój światopogląd. Ludzie o podobnych poglądach tworzą partię polityczne, które mają określoną nazwę i program polityczny i realizują zamierzone cele poprzez aktywność społeczną. Nauczyciel zadaje pytanie:

-Jakie znasz partie polityczne?

Nauczyciel poleca fragmentu z podręcznika „Rola partii politycznych”. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Wymień czynności, które trzeba wykonać, aby utworzyć partię polityczną.

- Jakich zasad nie mogą głosić partie polityczne?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

5. Nauczyciel poleca analizę schematu dotyczącego funkcji partii politycznych str. 36. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Jakie są funkcje partii politycznych?

- Co oznacza że partia polityczna spełnia funkcję opiniotwórczą?

- Co oznacza że partia polityczna spełnia funkcję wyborczą?

- Co oznacza że partia polityczna spełnia funkcję rządzącą?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi.

6. Nauczyciel zadaje pytanie:

- Jak nazywamy zasadę, która pozwala na wolność głoszenia poglądów, zrzeszania się w partie polityczne i swobodę działalności w ich strukturach? W tym celu poleca przeczytanie fragmentu „Systemy partyjne” str. 37.

- Jak należy rozumieć to, że w Polsce funkcjonuje system wielopartyjny?

- Podaj przykład kraju, w którym funkcjonuje system dwupartyjny?

- Gdzie funkcjonuje system jednopartyjny?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

7. Nauczyciel zadaje pytanie:

- Jakie stanowiska zajmują partie polityczne?

Nauczyciel poleca analizę schematu str. 38. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Jaki charakter mają partie lewicowe?

- Jakie są ich najważniejsze hasła?

- Jaki charakter mają partie centrum?

- Podaj ich najważniejsze cele.

- Jaki charakter mają partie prawicowe?

- Jakie są cele partii prawicowych?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

8. Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie partie w Polsce obecnie tworzą prawicę?

- Jakie partie tworzą lewicę?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi, tłumaczy skąd obecne partię się wywodzą.

9. Nauczyciel poleca przeczytanie tekstu źródłowego str. 40. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Jakie cechy światopoglądu konserwatywnego zostały opisane w artykule?

- Dlaczego podział na prawicę i lewice nie jest wyraźny?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie analizują i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

III

Podsumowanie

10. Rekapitulacja pierwotna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie funkcje sprawują partie polityczne?

- Jaki system polityczny obowiązuje w Polsce?

- Co głosi zasada pluralizmu politycznego?

- Jak można podzielić partie polityczne?

- Jakie są najważniejsze założenia partii lewicowych?

11. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

12. Zadanie domowe:

Uczniowie maja przygotować materiał z dzisiejszej lekcji znajdujący się w podręczniku.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie zapisują zadanie domowe.


