Konspekt zajęć edukacyjno wychowawczych z dziećmi 4-letnimi
Temat tygodnia: Dbam o swoje zdrowie.
Temat dnia: Dbamy o czystość i porządek.
Cele główne:
- wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku
- zapoznanie z treścią wiersza „Śmieci” M. Przewoźniaka
- rozwijanie zręczności poprzez zabawy ruchowe
- zapoznanie ze sprzętami i przedmiotami służącymi do utrzymywania ładu
Cele operacyjne (dziecko):
- stara się utrzymać porządek w swoim otoczeniu
- uważnie słucha tekstu wiersza „Śmieci” M. Przewoźniaka
- udziela odpowiedzi na pytania nauczycielki
- rozpoznaje przedmioty i sprzęty służące do utrzymywania porządku
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: wiersz M. Przewoźniaka „Śmieci”, kolorowe ilustracje, kosz na śmieci, gazety, zagadki, miotełka i szufelka, kartki ksero z sylwetą odkurzacza
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, witanie się różnymi częściami ciała np. nos wita się z nosem, ucho z uchem itp.
2. Wprowadzenie do zajęcia, nawiązanie do zajęć z poprzedniego dnia.
3. Czytanie przez nauczycielkę wiersza M. Przewoźniaka pt. „Śmieci”:
Ciągle na ulice leci
wielki deszcz przeróżnych śmieci.
Papierzyska papierki
z miasta robią śmietnik wielki.
Chcesz ulice czyste mieć?
Wrzuć do kosza każdy śmieć!
4. Rozmowa na nauczycielki z dziećmi na temat dbania o porządek w swoim otoczeniu, swobodne wypowiedzi dzieci (zwracanie uwagi na wypowiadanie się całym zdaniem).
5. Oglądanie ilustracji przedstawiającej zbierające śmieci dzieci.
6. Zabawa zręcznościowa „Celuj do kosza”. Dostawionego kosza dzieci wrzucają kule wykonane z gazet.
7. Czytanie zagadek przez nauczycielkę:
W każdym domu mieszka,
sprząta mieszanie.
Połyka wszystkie śmieci
leżące na dywanie. (odkurzacz)
Wody i proszku
szybko nabierze
i brudne pranie
sama wypierze. (pralka)
Pytanie: Jakich sprzętów używa się do sprzątania?
Pokaz zabawkowej szufelki i miotełki znajdujących się w przedszkolu.
8. Praca przy stoliczkach: kolorowanie obrazka przedstawiającego odkurzacz.
9. Zabawy dowolne w Sali.
10. Obserwowanie Sali przedszkolnej po skończonej zabawie. Zwrócenie uwagi na miejsca, w których jest porządek i takich, gdzie jest nieład. Wspólnie z dziećmi porządkowanie zabawek, segregowanie, układanie itp. Układanie przyborów w swoich szufladkach.