L.A Konspekty Na Egzamin2, AWF, Lekkoatletyka


TEMAT: Zabawowe formy przygotowujące do nauczania trójskoku.

Cel kształcący: Rozwijanie skoczności i koordynacji ruchowej.

Cel poznawczy: Poznanie nowego rytmu krokowego.

Cel wychowawczy: Samoocena i samokontrola swoich osiągnięć, współpraca w grupie.

Lp.

Tok lekcji

Treści programowe

Czas

Uwagi organizacyjno metodyczne

Metody realizacji zadań

I

1.

Część wstępna

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe.

Zabawa ożywiająca.

Zorganizowanie grupy, sprawdzenie stanu gotowości do zajęć, podanie tematu oraz głównych zajęć lekcji.

„Berek w parach” - ćwiczący dobierają się parami trzymając się za ręce. Jedna para jest berkiem - zadaniem jej jest złapać wszystkich uczestników zabawy. Schwytana para siada na podłodze w miejscu, w którym została złapana.

3'

3'

Ćwiczący ustawieni w dwuszeregu, raport, sportowe powitanie, sprawdzenie obecności.

Pary w każdym momencie zabawy muszą trzymać się za ręce. Złapane pary wykonują siad prosty.

Pogadanka

Zabawowa

II

Część główna

„Wyścig rzędów” - ćwiczący poruszają się na jednej nodze pokonując wyznaczony odcinek. Następnie poprzez dotknięcie dają sygnał partnerowi z zespołu do startu. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończy wyścig.

„Stonoga” - ćwiczący w tych samych zespołach tworzą wagonik poprzez chwyt partnera (z przodu) za bark - jedna ręką, zaś drugą ręką chwytają za nogę ćwiczącego stojącego przed nim. Na sygnał prowadzącego wagoniki (stonogi) pokonują wyznaczony odcinek. Wygrywa zespół, który pierwszy minie linię mety.

„Lewa, lewa- prawa, prawa” - Na gwizdek nauczyciela ćwiczący stojący na czele swoich rzędów
rozpoczynają bieg, a przestrzeń od linii startu pokonują
skokami aż do linii mety. Skoki te wykonują 2 razy z
odbicia LN, a następnie 2 razy z odbicia PN. Kto pierwszy minie linie mety otrzymuje dla swojego zespołu 1 punkt.

„Prawdziwy wieloskok”- na gwizdek ustawieni na starcie wykonują odbicie obunóż a następnie wieloskok naprzemianstronny, starając się
pokonać wyznaczony dystans możliwie najmniejszą liczbą skoków. Każdy liczy swoje skoki. Kto pokona dystans najmniejszą liczbą skoków otrzymuje tytuł „rekordzisty świata prawdziwego wieloskoku”. Należy wyłonić 2 wicemistrzów.

„Wieloskok w parach” - na znak prowadzącego każda para wykonuje wieloskoki
(ok.5).Pierwsze odbicie obunóż, następnie na przemian - LN i PN.
Ćwiczący wykonują wieloskok tak, by w oznaczonej liczbie skoków osiągnąć jak najdłuższą odległość. Ćwiczący, który uzyskał lepszy wynik
otrzymuje dla swego zespołu 1 punkt. Wygrywa zespół z większą ilością punktów. Lądowanie do piaskownicy lub na materac.

„Wyścig żabek” - na sygnał prowadzącego pierwsi w zespołach startują i pokonują wyznaczony dystans. Pierwszy odcinek pokonują skokami obunóż, drugi skokami na LN, trzeci skokami na PN a czwarty (powrotny) za pomocą wieloskoków. Ćwiczący mijając linię mety daje sygnał startu następnemu zawodnikowi z rzędu.

5'

6'

5'

8'

5'

5'

Ćwiczący podzieleni na dwa zespoły i ustawieni w rzędach (odległość ok.2-3m). Ćwiczenie wykonywane na obie nogi - zmiana nogi na półmetku.

Ćwiczący poruszają się na jednej nodze - ze zmianą w połowie wyścigu.

Każdy w rzędzie ma swój numerek. Rywalizacja odbywa się w parach (po jednym ćwiczącym z rzędu) a zwycięzca tej rywalizacji zdobywa mały punkt dla danego zespołu.

Ćwiczący ustawieni są w jednym rzędzie. Start odbywa się pojedynczo.

Ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach - rywalizacja odbywa się w parach.

Ćwiczący podzieleni na dwa zespoły. Drużyna która pierwsza ukończy wyznaczony dystans - wygrywa. Ustawiamy cztery pachołki wyznaczające odcinki.

Zabawowa

III

Część końcowa.

Ćwiczenia uspokajające lub korekcyjne. Zbiórka, podsumowanie tematu lekcji, wyróżnienie najlepszych, pożegnanie.

4'

Ćwiczący ustawieni w dwuszeregu, prowadzący odpowiada na pytania uczniów.

Pogadanka


