Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: W świecie zwierząt.
Temat tygodnia: Zwierzęta żyjące wokół nas.
Temat dnia: Ssaki w zagrodzie.
Cele ogólne:
poznanie ssaków zamieszkujących wiejskie podwórko
utrwalanie nazw ptactwa domowego
kształtowanie umiejętności językowych: poprawności fonetycznej i gramatycznej poprzez tworzenie samodzielnych, krótkich wypowiedzi
rozwijanie zdolności manualnych
Cele operacyjne (dziecko):
potrafi nazwać zwierzęta zamieszkujące zagrodę wiejską
uważnie słucha prezentowanego utworu
potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią wiersza
umie odnaleźć ukryte zwierzęta
liczy do pięciu
rozwiązuje zagadki tematyczne
odgaduje głosy zwierząt
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
umie zaśpiewać piosenkę
wypowiada się na dany temat
Metody pracy:
- słowne: rozmowa, zagadka
- czynne: zabawy ruchowe
- oglądowe: pokaz, wykorzystanie bodźców wzrokowych pobudzających do aktywności słownej i plastycznej.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz A. Kubiaka „Na wiejskim podwórku”, zagadki, obrazek przedstawiający zwierzęta na wsi, tablica, kredki, płyta z nagraniem odgłosów zwierząt oraz piosenką, sylwety zwierząt wiejskich, tamburyn, obręcze, karty pracy „ABC Czterolatka”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczycielkę. Przekazanie iskierki przyjaźni. Każde dziecko wita się z drugim ściskając za rączkę.
2. Wysłuchanie wiersza A. Kubiaka pt. „Na wiejskim podwórku” :
Na wiejskim podwórku
W każdej wiejskiej zagrodzie
można spotkać tam co dzień
czworonogi i przeróżne ptaki.
Łażą, kłapiąc łapkami
kacze pary z kaczkami
oraz kury chroniące kurczaki.
Przy chlewiku, gdzie błoto
Widać z jaką ochotą
taplają się w nim prosięta.
Mama - suczka łaciata
wciąż przegania kociaka,
by zostawił w spokoju szczenięta.
Dobrze, że wśród gromady
kogut nie szuka zwady,
tylko dumnie przechadza się wkoło.
I choć krzyku tu wiele
w dni powszednie, w niedzielę
na podwórku jest bardzo wesoło.
Odpowiadanie na pytania związane z treścią wiersza:
- Gdzie miała miejsce akcja wiersza?
- Jakie zwierzęta wystąpiły w tekście?
2. Poranek na wsi.
Zaproszenie dzieci przez nauczycielkę do obrazka przedstawiającego gospodarstwo domowe.. Zadaniem dzieci jest znalezienie kur na obrazku. Po odgadnięciu wszystkich zwierząt, nauczycielka wydaje polecenie przeliczenia wszystkich ukrytych zwierząt. Prawidłowa liczba to 5. Dzieci nazywają pozostałe zwierzęta znajdujące się na obrazku, kolorują rysunek kredkami.
3. Zagadki.
Nauczycielka czyta parę zagadek odnoszących się do nazw zwierząt (ssaków) zamieszkujących wiejską zagrodę. Po odgadnięciu nazwy każdego zwierzęcia, dzieci wskazują odpowiedni obrazek tego zwierzęcia, a nauczycielka przypina go na tablicy. Pozostałe zwierzęta, które nie znalazły się w zagadkach zostają przez dzieci przeliczone i również umieszczone na planszy w odpowiednim miejscu.
Dobre ma zwyczaje - ludziom mleko daje.
(krowa)
W nocnej ciszy łowi myszy.
(kot)
Tłustego mleka da nam na serek.
I ciepłej wełny da na sweterek.
(owca)
Mieszka w chlewiku
tłuścioszka znana.
Przez ludzi na słoninkę
i mięso chowana.
(świnia)
Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń.
(koń)
Beczy i potrząsa bródką ,
Chce się dostać do ogródka,
Gdzie kapusta i sałatka.
Och, nietrudna to zagadka!
( koza)
4. Odgłosy zwierząt.
Nauczycielka zaprasza dzieci, aby usiadły na dywan. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazw zwierząt poprzez wydawane przez nie odgłosy nagrane na płycie CD.
5. Zaczarowana zagroda- zabawa ruchowa.
Nauczycielka prosi dzieci, aby podeszły do niej blisko. Wypowiadając formułę „Czary mary, hokus pokus” zamienia dzieci w zwierzątka. Na dywanie znajdują się porozstawiane obręcze imitujące mieszkania zwierząt. Dzieci swobodnie spacerują po sali w rytm wystukiwany przez nauczycielkę przy użyciu tamburyna. Gdy dźwięk ucichnie dzieci szybko muszą znaleźć się w swoich domach.
6. Wykonanie zadania rysunkowego w kartach pracy - „Koza”. Przypomnienie określenia wymiona - pokolorowanie wymion innym kolorem (różowym, pomarańczowym…).
7. Piosenka „Na wiejskim podwórku”:
Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan i wszyscy wspólnie śpiewają piosenkę „Na wiejskim podwórku”.
8. Zakończenie
Nauczycielka prosi dzieci, aby powiedziały, co najbardziej im się podobało na dzisiejszych zajęciach, a co nie. Nauczycielka chwali dzieci, że pięknie pracowały, były skupione i brały czynny udział w zajęciach.