Konspekt zajęć przedszkolnych
Grupa wiekowa: 4-5 latki.
Temat ośrodkowy: Moja muzyka.
Temat: Moje piosenki - zabawy rytmiczne i muzyczno - ruchowe.
Cele ogólne:
• Rozróżnianie i nazywanie różnych odgłosów i dźwięków
• Znajomość wybranych instrumentów
• Uczestniczenie w zabawach muzyczno-ruchowych, rytmicznych
Cele operacyjne: (dziecko):
• Rozpoznaje nazwę instrumentu po jego dźwięku;
Zna i nazywa wybrane instrumenty; rozróżnia ich brzmienie;
• Reaguje określonym ruchem na dźwięk konkretnego instrumentu muzycznego;
Poprawnie odtwarza rytm, tworzy własne rytmy;
• Naśladuje grę na wybranych instrumentach perkusyjnych;
• Układa obrazek składający się z 4 elementów i przykleja go na kartce;
Metody pracy:
• Słowna - rozmowa, objaśnienia
• Oglądowa - pokaz
• Czynna - zabawy ruchowe, praca indywidualna.
Forma pracy:
• Z całą grupą
• Indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD „Wesołe przedszkole i przyjaciele”, odtwarzacz CD, instrumenty perkusyjne, ilustracje przedstawiające różne instrumenty, obrazki instrumentów pocięte na części, klej, kartki.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie piosenką „Witaj…” lub wybraną częścią ciała np. noskiem.
2. Zgromadzenie dzieci w wybranym miejscu w sali, w którym znajdują się przedszkolne instrumenty.
3. Zagadka dotycząca instrumentów:
Mogą być małe, mogą być i duże
Kiedy ich używamy wydają różne dźwięki
Ciche lub głośne.
Zawsze układamy je w kąciku muzycznym.
4. Rozmowa na temat zgromadzonych instrumentów, nazywanie ich.
5. Zabawa słuchowa „Na jakim instrumencie gram?” - wybrane dziecko odwraca się tyłem do dzieci, nauczycielka gra na wybranym instrumencie, dziecko rozpoznaje po dźwięku, jaki to instrument.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Instrumenty” - nauczycielka wybiera trzy instrumenty, na których gra w różnej kolejności. Dzieci, gdy usłyszą:
• Tamburyno - wirują, jak płatki śniegu
• Bębenek - tupią nóżkami o podłogę
• Kołatkę - klaszczą w dłonie
Na przerwę w muzyce przykucają.
7. Zabawy rytmiczne:
N. wyklaskuje rytm, dzieci powtarzają.
N. wystukuje na bębenku rytm, dzieci powtarzają.
N. rytmizuje krótki tekst, wystukując jego rytm.
Próby samodzielnego rytmizowania tekstu i realizowania rytmu na bębenku (uderzamy dłonią lub palcami ).
8. Nazywanie instrumentów przedstawionych na ilustracjach: gitara, trąbka, bębenek, fortepian, flet, skrzypce. Pokazywanie ruchem, gestem w jaki sposób gra się na danym instrumencie.
9. Zabawa ruchowa „Bądź uważny”. Dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie ćwierćnutowym, kiedy usłyszą akcent - przykucają.
10. Praca indywidualna - łączenie w całość pociętego na 4 części obrazka instrumentu i przyklejenie go na kartkę.
11. Ocena i wystawka prac dzieci.