Konspekt ćwiczeń gimnastycznych
Grupa wiekowa: 4,5-latki.
Temat zajęć: Nasz karnawał.
Cele:
Rozwijanie sprawności motorycznej różnych grup mięśniowych,
Reagowanie na polecenia nauczyciela odpowiednim zachowaniem,
Zachowanie ostrożności podczas zabaw z całą grupą.
Metody: zadaniowa, naśladowcza.
Forma: zbiorowa, w parach i indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające zwierzęta i zabawki - pajacyk, osiołek, motyl,
konik, wąż, żółw, samochód, bębenek, chusty. Piosenka „Zabawa karnawałowa” - muz. St. Jedynak, sł. K. Majewska (Kalendarz Muzyczny w Przedszkolu).
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Dzieci siadają w kole, N. opowiada:
Dawno, dawno temu zabawki pozazdrościły dzieciom i postanowiły urządzić sobie bal karnawałowy. Wieczorem, gdy zgasło światło, a wszystkie dzieci już mocno zasnęły, zebrały się w pokoju pod choinką i rozpoczęły zabawę.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci cichutko skradają się na palcach. Starają się popatrzeć, jakie zabawki przyszły na bal.
3. Taniec pajacyków. N. pokazuje obrazek pajacyka. Dzieci naśladują jego taniec: wymachy ramion, podskoki.
4. Nakręcony pajacyk. Dzieci poruszają się na sztywnych nogach, „mechanicznie” poruszają ramionami, kręcą głowami.
Część główna:
1. Kaczuszka. N. pokazuje obrazek kaczuszki. Dzieci w przysiadzie naśladują kaczy chód.
2. Osiołek. N. pokazuje obrazek osiołka. Dzieci dobierają się parami. Jedno jest upartym osiołkiem, który wstydzi się i nie chce tańczyć. Siedzi na dywanie, zapierając się nogami. Drugie próbuje przepchnąć je na „parkiet” do tańca. Zmiana ról.
3. Taniec motylków. N. pokazuje obrazek motylka. Dzieci otrzymują chusty - skrzydła. Tańczą przy muzyce, naśladując ruchy skrzydeł motyla.
4. Słonik. N. pokazuje obrazek słonia. Dzieci na czworakach naśladują ruchy słonia - wolno unoszą nogi.
5. Lalki i misie - zabawa. Dziewczynki to lalki, chłopcy to misie. Gdy N. uderza w bębenek szybko - tańczą „laleczki”, „misie” odpoczywają. Gdy N. uderza wolno - tańczą „misie”, „laleczki” odpoczywają.
6. Koniki. N. pokazuje obrazek konika. Dzieci w parach tworzą „zaprzęgi”. Biegaj_ po sali zgodnie z akompaniamentem: wolno, szybko. Na sygnał następuje zmiana miejsc w parach.
7. Wąż. N. pokazuje obrazek węża. Dzieci pełzają na brzuchu. Nogi złączone razem tworzą „ogon”.
Część końcowa:
1. Żółw. N. pokazuje obrazek żółwia. Dzieci w parach. Jedno w pozycji na czworaka, drugie w rozkroku nad jego nogami w lekkim skłonie w przód, jako skorupka. „Skorupka” stara się nie zgubić partnera i nie kłaść się na jego plecach. Zmiana ról.
2. Samochodziki. N. pokazuje obrazek samochodu. Dzieci swobodnie biegają po sali. Naśladują ruch kierownicą.
3. Żołnierzyki. N. pokazuje obrazek _żołnierzyka. Dzieci maszerują po obwodzie koła jak żołnierzyki. Wymachy rąk, wysokie unoszenie kolan.
4. Zabawa ze śpiewem - piosenka „Zabawa karnawałowa” - muz. S. Jedynak, sł. K. Majewska (Kalendarz Muzyczny w Przedszkolu).