Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V

Data:18.09.2008r.

Przedmiot: język polski

Klasa: V A Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach

Temat: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”?

Cele:

ogólne: - doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz analizy tekstu literackiego

szczegółowe: uczeń - czyta cicho ze zrozumieniem;

- opowiada własnymi słowami treść przeczytanego tekstu;

- wymienia występujących bohaterów;

- wyjaśnia, na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”;

- nazywa uczucia Papla i Papli;

- ocenia zachowanie Mamli;

- podaje propozycje obowiązków domowych, za które mógłby odpowiadać i ustala hierarchię ich ważności;

- proponuje zmiany we własnym domu.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagająca - metoda poszukująca

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

7 min

N prosi chętnego U o przypomnienie z poprzedniej lekcji, co oznacza frazeologizm „mieć cały dom na głowie”

N: Kto może mieć cały dom na głowie?

N: Jaki jest podział obowiązków w waszych domach?

N prosi o zapisanie tematu: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”?

jeden z U wyjaśnia znaczenie frazeologizmu

U: np. mama, tata

Kilku chętnych U opowiada o typowych zadaniach swoich rodziców, rodzeństwa

Faza operacyjna

25 min

N prosi o przypomnienie sobie tekstu pt. „Nagła zmiana” Jerzego Niemczuka (podręcznik, str. 33), przeczytanego na poprzedniej lekcji

N: Wymień występujących w opowiadaniu bohaterów. Kim oni są?

N: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”?

N: Jak na zachowanie Mamli zareagowali Paplo i Papla? Nazwij ich uczucia, wskaż odpowiednie fragmenty w tekście

N: W jaki sposób Paplo i Papla próbowali zmienić tę nietypową sytuację. Posługując się tekstem opowiedz o kolejnych działaniach, jakie podejmowali.

N: Co sądzisz o zachowaniu Mamli? Jakie były jego przyczyny?

N prosi U o wymienienie ich obowiązków, nad którymi mieli zastanowić się w domu i zanotować w zeszycie - sprawdzenie pracy domowej

N zapisuje na tablicy propozycje uczniów; prosi o zastanowienie się, które z wymienionych obowiązków są najważniejsze i dlaczego

U przeglądają tekst

U: Mamla, Papel i Papla; to rodzina

U opowiadają o dziwnym zachowaniu Mamli i związanymi z tym zmianami, jakie zaszły
w domu

U: uczucia: zdziwienie, zaskoczenie, dezorientacja, nawet złość

U: Na początku robili to, czego nie lubiła Mamla, a kiedy to nie skutkowało - robili to, czego sami nie lubili; U podają przykłady

U: np. Mamla próbowała zmienić coś w swoim domu, zachęcić domowników do pomocy

U kolejno wymieniają swoje obowiązki

U wspólnie ustalają hierarchię obowiązków

Synteza

10 min

N prosi o przepisanie powstałej listy obowiązków do zeszytu

N: We wszystkich rodzinach jest pewien podział obowiązków. Wy wspólnie stworzyliście listę zajęć, które moglibyście wykonywać w domu. Zastanówcie się więc, co oznaczają słowa Mamli: „skoro zawsze jest tak samo, to dzisiaj może być inaczej…”

N: Na czym polega różnica między zmianą a zamianą?

N zapisuje pracę domową: Napisz kilka zdań na temat: Zmiana, czy zamiana - co przydałoby się w moim domu?

U piszą

U: to propozycja pewnych zmian np. zamiany obowiązkami

U - zmiana: ktoś lub coś staje się inne niż dotychczas, ma charakter bardziej stały; zamiana: dawanie lub otrzymywanie pewnej rzeczy za inną, wymiana, może być tymczasowa

1