Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II i
Data:26.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: II e Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Cele:
ogólne: - ćwiczenie umiejętności analizy oraz interpretacji utworu lirycznego
szczegółowe: uczeń - podaje różne rodzaje i sytuacje wyznania miłosnego;
- przypomina główne wyznaczniki gatunkowe pieśni;
- określa adresata i osobę mówiącą wypowiedzi lirycznej;
- wyjaśnia, co to jest pytanie retoryczne;
- własnymi słowami formułuje wniosek dotyczący powodów opuszczenia przez poetę czasowników w wierszu;
- określa pola tematyczne zawartych w wierszu pytań oraz stwierdzeń.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - metoda poszukująca
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
3 min |
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu
|
|
|
Faza orientacyjna
|
10 min |
N: Co to jest wyznanie miłosne? N: Wyznanie miłosne kojarzy się z wielką miłością, z młodymi ludźmi zapewniającymi się o sile swych uczuć przy blasku księżyca itp. A czy ludzie wyznają sobie uczucia na co dzień? Czy sytuacja wyznania może zaistnieć między mężem a żoną po wielu latach małżeństwa? N: dziś sprawdzimy, co o tym myśli K. I. Gałczyński. Zapiszcie temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. |
U: rodzaj wypowiedzi U opisują przykładową sytuację (dwoje młodych ludzi, noc, blask księżyca itp..)
U dyskutują krótko
U piszą |
|
Faza operacyjna |
25 min |
N prosi o otworzenie podręczników na stronie 191 i samodzielne przeczytanie utworu, następnie prosi chętną osobę o odczytanie wiersza na głos N: Pieśń (III) to trzeci utwór z całego cyklu Pieśni, które poeta napisał, aby złożyć hołd swojej ukochanej żonie, Natalii. N: Przypomnijcie wyznaczniki gatunkowe klasycznej pieśni
N: Określcie osobę mówiącą i adresata utworu N: Przyjrzyjcie się kompozycji utworu. Z jakich wypowiedzi zbudowane są kolejne strofy?
N: Jak zauważyliście, wiersz roi się od pytań. Spróbujcie teraz w parach wcielić się w osobę mówiącą oraz adresata utworu i odpowiedzieć na te pytania. N prosi o wykonanie ćw. 4 ze str. 192 w podręczniku.
N: Czy pytania stawiane przez podmiot liryczny są kompletne, czy może czegoś brakuje? N: Dlaczego poeta zrezygnował z czasowników?
N: Teraz przyjrzyjmy się treści pytań i stwierdzeń. Spróbujmy określić, o czym mówi poeta, co łączyło tych dwoje ludzi. |
U czytają
U: to najstarszy gat. poezji lirycznej, związany z obrzędami, z muzyką; pieśń jako samodzielna forma lit. obejmuje utwory różnorodne tematycznie, zależne od okoliczności; pieśń - klas. typ wiersza lirycznego, stworzył Horacy. U: mężczyzna i jego ukochana U analizują, wymieniają pytania i stwierdzenia
U wykonują zadanie
U: to dość trudne zadanie i niekonieczne U wykonują ćw.- zapisują definicję pytania retorycznego U: brakuje czasowników
U zastanawiają się, formułują wniosek, iż wypowiedź w ten sposób nabiera uniwersalnego charakteru U wymieniają pola tematyczne: miejsca, czas, problemy, praca, cele i dążenia, zainteresowania; podają stosowne cytaty |
|
Synteza |
7 min |
N: Jak można nazwać pierwsze dwa wersy ostatniej strofy? N: Czy takie wyznanie może się podobać?
Praca domowa: Przedstaw swój pomysł na poetyckie wyznanie miłości.
|
U: to poetyckie wyznanie U krótko dyskutują |
|