PLAN METODYCZNY- KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot nauczania: Nauczanie zintegrowane

Klasa: II

Temat lekcji: Wprowadzenie literki „d” Metodą Dobrego Startu

Cele lekcji:

  1. poznanie litery : „d” pisanej

  2. doskonalenie umiejętności czytania wyrazów z literą "d"

  3. doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na litery, głoski i sylaby

  4. wdrażanie do poprawnego i estetycznego pisania liter, wyrazów

Cele operacyjne:

a) uczeń zna; głoskę i literę "d" i jej obraz graficzny;
b) uczeń potrafi: zapisać poprawnie literę "d" w liniaturze, czytać sylaby i wyrazy z literą "d"; rozpoznać literę i głoskę "d" w sylabach i wyrazach;

Metody: pogadanka (wyjaśnienie), praca z tekstem, pokaz (opis), zabawy ruchowe, metoda dobry start

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: plastikowe figurki dinozaurów, ilustracje przedstawiające dinozaury, magnetofon z piosenką „Dinozaury”, woreczki z grochem, tacki z kaszą manną, wzory liter, karty ćwiczeń oraz obrazki do kolorowania

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. CZĘŚĆ I- ZAJĘCIA WPROWADZJĄCE

Powitanie piosenką „przywitanką”. Wspólne wysłuchanie piosenki „Dinozaury”. Tekst piosenki jest punktem wyjścia do rozmowy- nauczyciel opowiada dzieciom o dinozaurach (o tym kiedy i jak żyły, czym się żywiły)- w trakcie rozmowy pokazuje dinozaury na ilustracjach oraz plastikowych figurkach.

  1. CZĘŚĆ II- ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

Dzieci wykonują;

  1. ćwiczenia ruchowe : ilustrują ruchem tekst piosenki „Dinozaury”, angażując dużą motorykę i małą, rozwijają wyobraźnię (np. naśladują ruchy dinozaurów)

  2. ćwiczenia ruchowo - słuchowe: dzieci śpiewają piosenkę i jednocześnie wykonują rytmiczne ruchy wykorzystując w tym celu woreczki z grochem (np. w pozycji stojącej dzieci zgodnie z rytmem piosenki przerzucają woreczek nad głową z lewej do prawej ręki)

  3. ćwiczenia ruchowo- wzrokowo- słuchowe w trakcie których:

→ nauczyciel demonstruje literę „d”- czyli omawia wygląd litery „d”, liczbę i rodzaj jej elementów, demonstrujemy małą i wielką literę, drukowaną i pisaną

→ nauczyciel pokazuje sposób pisania litery „d” zwracając uwagę dzieci na kolejność ruchów

→ uczenie się litery przez dzieci (polisensoryczne- wielozmysłowe) poprzez pisanie litery na podkładzie z kaszy manny, wodzenie palcem po kształtach małej i dużej literze „d” wykonanej z karbowanej tektury; dzieci w trakcie ćwiczeń nucą piosenkę „Dinozaury”

→ wykonanie zadań na karcie ćwiczeń, oraz pisanie liter w liniaturze i pokolorowanie obrazka, w miarę potrzeby uczniom, którzy tego potrzebują zastosowanie ułatwień: odtwarzanie litery po śladzie, łączenie kropek, pisanie w szablonie, prowadzenie ręki dziecka

  1. CZĘŚĆ III- ZAJĘCIA KOŃCOWE

Ćwiczenia słuchowo - ruchowe z wykorzystaniem instrumentalnej wersji piosenki (np. zabawa Pozwól sobą poruszać uczniowie stoją w kręgu z zamkniętymi oczami. Z tyłu każdego ucznia stoi drugie dziecko, które delikatnie porusza kolegą w przód, na boki, w tył itd. Pożegnanie dzieci.

TEKSTY PIOSENEK

PIOSENKA PRZYWITANKA

Piosenka na melodię „Panie Janie”:

Witaj .......(imię), witaj.........

Jak się masz? Jak się masz? (machamy do dziecka ręką, patrzymy na nie )

Wszyscy cię witamy! (wyciągamy do dziecka ręce w geście powitania)

Wszyscy cię kochamy! (krzyżujemy ręce na piersiach w geście powitania)

Bądź wśród nas, bądź wśród nas ( cała grupa chwyta się za ręce)

PIOSENKA „DINOZAURY”

W moim domu dawno temu dinozaury się zadomowiły

Na dzień dobry dały łapki, szybko z nami się zaprzyjaźniły

Darek ma dalmatyńczyka, i Dorotka także pieska ma

A ja w domu mam już od dawna dinozaury duże dwa

Dbam o moje dinozaury, daje im na deser witaminy

Jestem dumna bo są zdrowe, mają humor i wesołe miny

W opracowaniu scenariusza wykorzystano piosenkę zawartą w opracowaniu M. Bogdanowicz, M.Barańskiej, E.Jakackiej" Od piosenki do literki ", Wyd. Fokus, Gdańsk 1998

1