Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV

Data:17.09.2008r.

Przedmiot: język polski

Klasa: IV B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach

Temat: „Jak ten czas ucieka…” Czasownik

Cele:

ogólne: - powtórzenie i utrwalenie wiadomości o czasowniku

szczegółowe: uczeń - odróżnia czasowniki od innych części mowy;

- zna pytania czasownika;

- tworzy czasowniki od podanych rzeczowników;

- pisze czasowniki bliskoznaczne do podanych;

- odmienia czasownik przez osoby i liczby;

- stosuje odpowiednie formy czasowników w wypowiedziach ustnych i pisemnych.

Metody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (metoda okazjonalnych ćwiczeń praktycznych); wspomagająca - metoda poszukująca

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

5 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

-sprawdzenie pracy domowej

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

7 min

N prosi chętnego U o odczytanie wiersza ks. J. Twardowskiego „W klasie”.

N: Czyje zachowanie ukazuje utwór? Jak nazywamy wyrazy mówiące
o zachowaniu uczniów?

N prosi o podkreślenie i odczytanie wszystkich czasowników w wierszu

N: Zapiszcie temat: „Jak ten czas ucieka…” Czasownik.

U odczytuje utwór

U: zachowanie uczniów; to czasowniki

U wykonują polecenie

U zapisują temat

Faza operacyjna

28 min

N prosi o uzupełnienie i przepisanie definicji czasownika z tablicy: Czasownik to części mowy, która nazywa …… (np. pije, sprząta) i …… (np. kwitnie, topi się) osób, zwierząt i rzeczy. Czasownik odmienia się przez …… i ………. Forma czasownika zależy od tego, kto jest wykonawcą czynności.

N prosi o samodzielne rozwiązanie krzyżówki i zapisanie rozwiązania (ćw. 129 str.57 - zeszyt ćwiczeń); sprawdza wyniki pracy

N: Wśród czasowników zapisanych w ćw. 130 na str. 57 w zeszycie ćwiczeń wskażcie i podkreślcie te, które oznaczają stany.

N prosi o wskazanie czasowników ukrytych w grupach rzeczowników. (ćw. 131, str. 57 - zesz. ćw.); sprawdza wyniki pracy

N prosi, by U w parach spróbowali odnaleźć wyrazy bliskoznaczne do podanych w ćw.133 na str. 58 w zesz. ćw.

N: Uzupełnijcie samodzielnie tekst z ćw.134 ze str. 58 odpowiednimi czasownikami, ale tak, aby żaden się nie potarzał; N prosi jedną osobę
o odczytanie tekstu.

N: Przeczytajcie tekst zapisany w ćw. 136 na str. 59. Aby stał się on ciekawszy, podkreślcie powtarzający się czasownik i spróbujcie zastąpić go innym, o podobnym znaczeniu lub pominąć.

N: Uzupełnijcie w parach znane powiedzenia odpowiednimi czasownikami (ćw. 138, str. 59 - zesz. ćw.); N sprawdza wyniki pracy

N prosi o utworzenie czasowników od podanych rzeczowników (ćw. 139, str. 59 - zesz. ćw.)

U: czynności i stany; osoby i liczby

U wykonują zadanie, podają rozwiązanie: czynności i stany

U wskazują m.in.: rośnie, śpi, grzmi pachnie, choruje, gotuje się, rozkwita

U: żyły, łata, gra, tył, piła

U: np. gryźć, zbierać, opowiadać, latać, ciąć, lubić, zastanawiać, dać

U: wychodzę, przechodzę, idę, mijam, jestem

U starają się zastąpić czasownik „miał” innymi wyrazami

U uzupełniają np. podać pomocną dłoń, rządzić się jak szara gęś

U: skacze, maluje, jeździ, choruje, leży, rośnie

Synteza

5 min

N: Wykorzystując wiedzę zdobytą i utrwaloną na lekcji, uzupełnijcie zdania: Czasowniki, które odpowiadają na pytanie: …… oznaczają czynności (np. Kasia …… książkę.), a te, o które pytamy: …… oznaczają stany (np. Róże ..…… w ogrodzie.)

N zapisuje pracę domową: Wykonaj w zeszycie ćwiczeń następujące zadania: 132 i 135 ze str. 58 oraz 137 ze str. 59.

U: co ktoś robi? ; czyta; co się z kimś (czymś) dzieje?; kwitną

U zapisują pracę domową

1