KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH PRZEPROWADZONY PRZEZ ANNĘ SZ.
TEMATYKA: Wszyscy przygotowują się do zimy.
TEMAT : Słuchanie opowiadania „O gościach, co nie przyszli na ucztę” - praca z książką.
Cele operacyjne :( dziecko...)
zapamiętuje akcję wydarzeń i ich kolejność,
wyodrębnia wśród ptaków przedstawionych na obrazkach wróbla, sikorkę, gila;
wie, dlaczego należy systematycznie dokarmiać ptaki;
wie, że wróbel, sowa, dzięcioł, sikorka, wrona , gołębie dostają grubsze upierzenie;
poprawnie rozpoznaje odgłosy ptaków;
odczytuje globalnie nazwy ptaków i przyporządkowuje je do obrazków;
zna zwyczaje niektórych ptaków (odloty do ciepłych krajów przed zimą);
wypowiada się prostymi zdaniami;
umie porównać liczebność zbiorów;
przelicza elementy danego zbioru, rozpoznaje znak graficzny liczb 1-5;
stosuje prawidłowo liczebniki;
czyta wyrazy, proste zdania;
maluje farbą o zróżnicowanej fakturze nie wykraczając poza wyznaczone ramy;
dokleja piórka komponując całość pracy.
Cele ogólne :
poznanie zwyczajów niektórych ptaków ( odlatujących do ciepłych krajów);
rozpoznawanie ptaków po ich charakterystycznych cechach;
zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrody;
reagowanie na zmianę tempa muzycznego;
doskonalenie umiejętności czytania;
doskonalenie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej .
Metoda :
zadań stawianych do wykonania;
aktywizująca;
drama i pantomima;
słowna.
Forma :
praca z całą grupą
indywidualna.
Środki dydaktyczne :
obrazki ptaków;
szablony wyrazów do globalnego czytania;
rozsypanka sylabowa;
kartoniki z cyframi 1-5;
nagranie magnetofonowe „Zbieram, poszukuję, badam” do muzyki D. Dziamskiej;
nagrania CD płyt z piosenką „A to jeż” i „Happydays”;
dywaniki matematyczne;
kartki A4;
farba klejowo - trocinowa;
ptasie piórka;
karty pracy z szablonami ptaków
Przebieg zajęcia :
Powitanie przy muzyce „Happydays”.
Słuchanie opowiadania „O gościach, co nie przyszli na ucztę”.
Rozmowa według planu.
Jak wyglądał Hałabała?
Jakie sprzęty znajdowały się w domku krasnala?
Kogo zaprosił Hałabała na ucztę i dlaczego?
Jakie czynności musiał wykonać krasnal, aby upiec placek?
Co takiego się stało, że goście nie przyszli na ucztę?
Zabawa twórcza, artykulacyjna „Jak zwierzęta miały się bawić na uczcie?” (kukać, fiukać…)
Rozmowa przed tablicą dydaktyczną - c. dalszy
Dlaczego niektóre ptaki odlatują przed zimą?
Jakie to są ptaki? (bocian, jaskółki, kukułki, dzikie gęsi, żurawie, )
Co oznacza zwrot „klucz ptaków”
Dlaczego niektóre ptaki przylatują do nas na zimę?
Które ptaki przylatują? (gile, jemiołuszki)
Które ptaki pozostają z nami, jak możemy się o nie troszczyć, aby przetrwały zimę?
Dobieranie podpisów do poszczególnych obrazków z ptakami. Układanie brakujących sylab w nazwach.
Taniec integracyjny w parach „Ptaszki” wg pedagogiki zabawy.
Praca z podręcznikiem „ABC…sześciolatka” cz.II str. 32 ćw. 1
Zagadki dźwiękowe - rozpoznawanie odgłosów żurawia, wróbla, gołębia, gawrona.
Zabawa matematyczna „Policz ile?”
Dzieci układają sylwety podanych ptaków w poszczególnych zbiorach, przeliczają je i dobierają odpowiedni kartonik ze znakiem graficznym danej liczby. Porównują liczebność w poszczególnych zbiorach.
Praca przy stolikach.
Dzieci kolorują szablony ptaków farbą klejowo - trocinową, doczepiają gotowe ptasie piórka. Podpisują nazwy ptaków literami samoprzylepnymi.
Zabawy tematyczne dzieci, dowolne w kącikach zainteresowań.
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Lata ptaszek”.
Przygotowanie do obiadu. Obiad.