Konspekt zajęć pokazowych w klasie pierwszej integracyjnej w dniu 25.03.2009

w ramach konferencji  szkoleniowej  dla  pedagogów szkół  podstawowych 

i  gimnazjalnych  miasta  Rzeszowa

Temat: Turniej klasowy „Cztery pory roku”

Klasa: 1a

Prowadzący: mgr Joanna Trybka, mgr Katarzyna Kiełbicka

Cel ogólny:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Uczeń o szczególnych potrzebach edukacyjnych:

Cel terapeutyczny :

Metody pracy:

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna (zróżnicowana w grupach)

Środki dydaktyczne:

emblematy symbolizujące pory roku, napisy z nazwami pór roku, zagadki, tabelka z nazwami pór roku, rozsypanka zdaniowa, puzzle obrazkowe, matematyczne karty pracy, emblematy do zabawy „Cztery pory roku”, krzyżówki, obrazki „Znajdź różnice”, ilustracje przedstawiające pory roku, mandale, płyta CD, dyplomy, książeczki do kolorowania, „buźki” do ewaluacji zajęć

PRZEBIEG:

I Powitanie

II Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”

III Turniej klasowy „Cztery pory roku”

Zadanie 1. Praca indywidualna.

Indywidualne rozwiązywanie zagadek tematycznych. Odszukanie przez dzieci swojej grupy zgodnie

z rozwiązaniem zagadki.

Przypomnienie zasad pracy w grupie.

• wybór lidera grupy,

• podział ról (pisarz, prezenter)

Zadanie 2. Praca grupowa i indywidualna.

Rozwiązywanie krzyżówki wyrazowej i obrazkowej.

Zadanie 3. Praca grupowa.

Kolorowanie diagramu kołowego - przyporządkowanie miesięcy do odpowiednich pór roku.

Zabawa ruchowa „Cztery pory roku”

Zadanie 4. Praca indywidualna i grupowa.

Rozsypanka zdaniowa. Dobieranie cech charakterystycznych do danej pory roku. Puzzle obrazkowe - kolorowanie i wklejanie rysunków do odpowiedniej pory roku.

Zadanie 5. Praca indywidualna i grupowa.

Matematyczne karty pracy:

Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.

Przyporządkowanie liter do wyników i odczytanie hasła.

Zadanie 6. Praca indywidualna.

Odnajdywanie różnic na obrazkach.

Zadanie 7. Praca grupowa.

Zapamiętanie jak największej liczby cech charakterystycznych dla danej pory roku w określonym czasie.

Za aktywny udział w zajęciach, dzieci otrzymują pamiątkowe dyplomy, książeczki i mandale do kolorowania.

Ewaluacja zajęć:

Dzieci wybierają „buźkę” w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć.