SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Wykorzystanie urządzeń elektrycznych - czyli jak to się robi?
Cel ogólny: Uwrażliwianie na dźwięki, kształtowanie wyobraźni twórczej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
pozna nową literkę;
pokaże do tej pory poznana literki;
odpowiedni zareaguje ruchem na słyszane dźwięki;
pokaże ruchem czynności;
wytnie, pokoloruje i przyklei rysunek na odpowiedni arkusz szarego papieru.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: drama, wykonanie pracy plastycznej;
eksponująca: wykonanie wystawy.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
książka Grzegorza Kasdepke pt.: „Niesforny alfabet”;
wizytówki z imionami dzieci;
płyta z utworami muzycznymi;
rysunki do pracy plastycznej;
2 arkusze szarego papieru;
klej;
kredki;
karty pracy do zakreślania literek.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z książki pt.: „Niesforny alfabet”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „K” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „k”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę „K” na początku imienia) oraz królewny i królewicza (dziecka , które ma w swoim imieniu literkę „k”).
Nauczyciel rozdaje uczniom teksty. Zadaniem dzieci jest zakreślenie odpowiednim kolorem literek:
literka „a” - kolor czerwony;
literka „c” - kolor niebieski;
literka „k” - kolor zielony.
Zabawa ruchowa.
Nauczyciel włącza jakąś melodię. Zadaniem dzieci jest chodzić w jej rytmie. Nauczyciel co jakiś czas klaszcze. Zadaniem dzieci jest odpowiednie zareagowanie na ilość klaśnięć:
1 klaśnięcie - podskok;
2 klaśnięcia - skłon;
3 klaśnięcia - ukucnięcie.
Scenka dramowa. Nauczyciel prosi jedną chętną osobę do siebie i mówi jej na ucho jakąś czynność, jaką wykonuje się w domu. Zadaniem dziecka jest za pomocą ruchu pokazanie tej czynności.
odkurzanie;
gotowanie;
granie na komputerze;
oglądanie telewizji;
rozmawianie przez telefon;
suszenie włosów;
prasowanie.
Praca plastyczna.
Nauczyciel wiesza na ścianie arkusze papieru, na których narysowane są dwa pomieszczenia - kuchnia i pokój. Rozdaje dzieciom rysunki urządzeń elektrycznych. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie tych urządzeń i wycięcie ich, a następnie przyklejenie do odpowiednich pomieszczeń w taki sposób, aby wyposażyć każde pomieszczenie. Dzieci mogą również narysować urządzenia, o których nie było mowy podczas zajęć, jednak muszą pamiętać o tym, że urządzenia te muszą być elektryczne. Dzieci niepełnosprawne otrzymują od nauczyciela już wycięte urządzenia, a ich zadanie polega na tym, ze musza tylko pokolorować i przykleić rysunki do powieszonych arkuszy.
Wspólne powieszenie arkuszy na ścianie w sali.
Zakończenie zajęć.