665


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 10.10.2008 - piątek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesień w sadzie i na działce.

Temat dziennego ośrodka pracy: Wartości odżywcze owoców i warzyw.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, , obrazki przedstawiające warzywa i owoce oraz słodycze, podpisy dotyczące wpływu tych pokarmów na organizm człowieka, tekst dotyczący wartości odżywczych warzyw i owoców, obrazek konturowy przedstawiający „kosz pełen witamin”.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Pogadanka wprowadzająca, określenie tematu zająć. Zabawa w pytania: Nauczyciel zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają wstając lub nie. Niech wstanie:

Wspólne ustalenie wniosku: Dzieci więcej i chętniej jedzą słodycze niż warzywa i owoce.

  1. Dobieranie podpisów do ilustracji. Dzieci dopasowują do ilustracji owoców i warzyw oraz słodyczy podpisy dotyczące wpływu tych pokarmów na organizm człowieka.

Podpisy: WARZYWA I OWOCE: SŁODYCZE:

Zawierają witaminy Powodują próchnicę zębów

Chronią przed chorobami Nie zawierają witamin

Wzmacniają zęby Powodują otyłość

  1. Odczytanie tekstu dotyczącego wartości odżywczych warzyw i owoców. Wklejenie go do zeszytu.

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

  2. Ćwiczenia matematyczne:

  1. Podsumowanie i powtórzenie wiadomości. Nauczyciel podaje różne stwierdzenia. Uczniowie głośno mówią TAK lub NIE w zależności od tego, czy uważają, że zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe:

III Ekspresja

Malowanie farbami „Kosza pełnego witamin”.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.


