Scenariusz zajęcia terapeutycznego z elementem ćwiczeń relaksacyjnych
wg Jacobsona
Temat: „Bawimy się wesoło przy muzyce”
Cele
Dziecko:
- Umiejętnie porusza się w rytm słuchanej muzyki
- Relaksuje się poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni
- Doskonali umiejętność współdziałania
Pomoce
Instrumenty perkusyjne, balony, płyta z utworem „Lato”, Vivaldiego, duży arkusz papieru, farby, pędzle.
Przebieg zajęć:
„Muzyczne powitanie”
„Dzień dobry dzieci, dzień dobry pani”
Dzieci po kolei wybierają dowolny instrument i przedstawiają się:
- Ja jestem Kasia
- Dzień dobry Kasiu
„Zabawa z balonami”.
Każde dziecko ma jeden balon. Odbija balon delikatnie w rytm muzyki. Prowadzący zachęca do estetycznych i tanecznych ruchów zgodnych z muzyką. Sam może również włączyć się do zabawy i być dla dzieci przykładem.
„Silny, słaby” - ćwiczenia relaksacyjne wg Jacobsona.
Dzieci leżą na materacu, nogi wyciągnięte swobodnie.
Prowadzący mówi:
- zegnij ramie, napręż mięśnie, jesteś siłaczem, naprężaj mocno mięsień
- a teraz jesteś słaby, rozluźnij napięte mięśnie, połóż rękę na materac, teraz czujesz jak rozluźniły się twoje mięśnie
- druga ręka to samo ćwiczenie
- odpocznij chwilę leż swobodnie i oddychaj
- teraz silna i słaba będzie twoja noga
- włóż klocek pod kolano i mocno ściśnij nogę w kolanie, a teraz noga słabnie, rozluźniasz mięśnie, wypuść klocek
- to samo ćwiczenie z drugą nogą
- a teraz napełń brzuch powietrzem, tak żeby był napięty jak balon, powoli wypuść powietrze i rozluźnij mięśnie
- naciśnij mocno głową w poduszkę na której leżysz, głowa jest bardzo silna, naciskasz mocno a teraz rozluźnij mięśnie, głowa już nie naciska na poduszkę, odpoczywasz czujesz ulgę
- jesteś niezadowolony i groźny, ktoś zniszczył twoją budowlę z klocków, marszczysz mocno czoło, jeszcze mocniej a teraz rozluźnij mięśnie, niech odpoczną, czoło jest już gładkie.
„Kolorowa muzyka”- Dzieci siedzą lub stoją przy jednym stole, na którym położony
jest duży arkusz papieru. Słuchając muzyki malują wspólny obraz.
Instrukcja:
Będziecie malowali wspólnie muzykę, którą za chwilę usłyszycie.
Nie zastanawiajcie się, niech waszą dłoń prowadzi muzyka i zapełni arkusz.
Pamiętajcie, że malujecie na jednym kartonie.
Omówienie i prezentacja pracy. Dzieci dzielą się swoimi refleksjami na temat malowania muzyki. Czy trudno wam było malować razem? Jeśli tak, to dlaczego?
„Pożegnanie”- Dzieci żegnają się w sposób przez siebie wymyślony np. ukłonami,
skinieniem głowy, machaniem ręki itp.