SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
27.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: Gdzie patrzysz - Polska.
TEMAT DNIA: Smutne święto listopadowe.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie wiedzy o tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych,
Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań na obliczenia pieniężne w zakresie 20;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Określa nastrój opowiadania,
Wiąże przeczytany tekst z własnymi doświadczeniami,
Zna tradycje związane z Dniem Wszystkich Świętych,
Zapisuje nazwy świąt wielką literą,
Zapamiętuje, że na końcu wyrazów zawsze piszemy „ch”, wyjątek - słowo „druh”,
Zna i stosuje pojęcia „o tyle mniej”, „o tyle więcej”,
Rozwiązuje zadania tekstowe na porównywanie różnicowe,
Dokonuje prostych obliczeń pieniężnych,
Rozumie metaforyczną treść wiersza,
Rozpoznaje muzykę wesołą i smutną,
Tworzy nastrój opowiadania w zależności od podkładu muzycznego,
Komponuje kolaż z liści i kwiatów;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, opowiadanie, praca z książką,
Eksponujące - ekspresyjne,
Praktyczne - ćwiczebne, zadań wytwórczych;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kartki z kalendarza,
Płyty z muzyką,
Liście i kwiaty jesienne;
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
Opowiadanie D. Wawiłow „Świerszcz pod podłogą”,
Zeszyt ćwiczeń do język polskiego i matematyki „Gra w kolory”,
Wiersz Karoliny Kusek „Twarze”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu Dnia wszystkich Świętych - wspomnienie zmarłych:
Nauczycielka czyta opowiadanie D. Wawiłow „Świerszcz pod podłogą”.
Pogadanka:
- jaki jest nastrój opowiadania?
- dlaczego to opowiadanie ma tytuł „Świerszcz pod podłogą”?
- za kim tęskniły Magda i jej mama?
- co zaproponowała Magda, żeby pocieszyć mamę?
- jak w waszej rodzinie pielęgnuje się pamięć o zmarłych?
2. Zadanie matematyczne:
Uczniowie wykonują obliczenia i układają hasło „Dzień Wszystkich Świętych” (z. 3, s. 80)
Pogadanka:
- z czym wam się kojarzy to hasło?
- kogo święto obchodzimy?
- co wtedy robimy?
3. Nauczycielka przypina na tablicy dwie kartki z kalendarza z nazwami świąt listopadowych: 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Uczniowie przepisują je do zeszytów - nauczycielka zwraca uwagę na pisownię nazw świąt wielką literą.
Pogadanka:
- co to są za dni?
- czym jest Dzień Wszystkich Świętych? ( chrześcijańska uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych)
- czym jest Dzień Zaduszny? (ustanowiony na pamiątkę wszystkich zmarłych)
- jak to święto obchodzone jest w innych krajach? (Amerykanie, Irlandczycy - Halloween - 31 października - ze śmiercią oswajają się na wesoło. Jest to tradycja celtycka - dawnej ludzie przebierali się przed złożeniem ofiary bogowi śmierci, aby złe duchy ich nie rozpoznały) - nauczycielka prezentuje charakterystyczne dynie halloweenowe.
- co robimy w tych dniach?
4. Odgadywanie i zapisywanie hasła „Zapalimy światełka na grobach” według szyfru (z. 1, s. 3)
- dlaczego palimy znicze? (ogień jest symbolem pamięci, modlitwy, wdzięczności. W tradycji pogańskiej ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, wypalenie ich grzechów i odpędzanie demonów)
5. Rozwiązywanie zadań w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego - s. 3 - 4: pisownia wyrazów z „h” i „ch”, uzupełnianie tekstu z lukami, wyjaśnienie pojęć miejsca pamięci narodowej oraz bezimienni bohaterowie pochowani w lesie.
6. Nauczycielka czyta wiersz Karoliny Kusek „Twarze”. W tle słychać nastrojową muzykę.
Pogadanka:
- do czego zostało porównane ludzkie życie?
- jakimi kwitami jesteśmy w młodości?
- jakimi są starsi ludzie?
- dlaczego na końcu babcia będzie niezapominajką?
7. Uczniowie słuchają wesołej i smutnej muzyki.
- czym one się różnią?
- jaki nastrój wprowadzają?
8. Muzyczne opowiadania:
Uczniowie siedzą na dywanie w kole.
Nauczycielka włącza wesołą muzykę i zaczyna opowiadanie: Pewnego pięknego, słonecznego dnia mały Jaś postanowił pójść na wycieczkę nad rzekę.
Chętni uczniowie opowiadają dalsze przygody chłopca - po jednym zdaniu. Dziecko, które chce kontynuować opowiadanie podnosi rękę w górę i czeka na znak nauczycielki.
Po skończonym opowiadaniu nauczycielka włącza smutną, nastrojową muzykę i zaczyna następne opowiadanie: W mroźną, grudniową noc mała Ania wyszła z domu, żeby poszukać mamy, która wyszła na zakupy kilka godzin wcześniej i nie wróciła jeszcze do domu.
Uczniowie układają dalsze losy dziewczynki.
9. Swobodne improwizacje do nastrojowej muzyki - jak możemy oddać tą muzykę ruchem?
10. Obliczenia pieniężne z wykorzystaniem pieniędzy - wyprawka ucznia - z.1 i 2 s. 79 - 80.
11. Praca plastyczna:
Nauczycielka kładzie na środku sali koszyk z darami natury: liśćmi i kwiatami jesiennymi. Uczniowie wykonują kolaż na kartce do nastrojowej muzyki w tle.
12. Zadanie domowe: karta pracy nr 18.