Scenariusz - katecheza, Scenariusze lekcji


Scenariusz katechezy przeprowadzonej w klasie III Gimnazjum Specjalnego

Temat:

ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Wiadomości ucznia:

Umiejętności ucznia:

Postawy ucznia:

Metody Pracy:

Oglądowe:

plakat lub widokówka Zamku Książąt Mazowieckich, egzemplarze Biblii Starego i Nowego Testamentu, teksty do uzupełnienia, rozsypanka wyrazowa

Werbalne:

legenda o Zamku Książąt Mazowieckich, pogadanka, rozmowa kierowana: zadawanie pytań do tekstów biblijnych, analiza tekstów

Praktycznego działania:

wyszukiwanie fragmentów biblijnych i ich odczytywanie - praca indywidualna i w grupach, metoda :skojarzeń słownych”, wyszukiwanie wyrazów przeciwstawnych, metoda „szyfru”, układanie wyrazów z rozsypanki literowej

Środki dydaktyczne:

Egzemplarze Pisma Świętego dla każdego ucznia, Biblia Starego i Nowego Testamentu, widokówka lub plakat Zamku Książąt Mazowieckich, tekst do uzupełnienia, rozsypanka literowa, kartka z zapisanym szyfrem (referencje biblijne)

PRZEBIEG KATECHEZY

Wprowadzenie:

  1. Modlitwa na rozpoczęcie

  2. Legenda o Zamku Książąt Mazowieckich

  1. pokazanie widokówki

  2. przekaz treści legendy

  3. zagadka z szyfrem

  4. rozwiązanie szyfru

  1. Zapowiedź tematu lekcji

  1. zapisanie tematu

  2. wyjaśnienie w nawiązaniu do słowa testamentu: matki do syna, Chrystusa do ludzkości

Treść katechezy:

  1. Historia dobra i zła

  1. od kiedy istnieje dobro?

  2. od kiedy istnieje zło?

  3. pierwsze wzmianki o istnieniu dobra - Rdz 1, 31

  4. pojawienie się zła - Rdz 3

  1. Współczesny człowiek na temat dobra i zła

  1. czy rozwój nauki, techniki ma wpływ na szerzenie dobra

  1. Wyjaśnienie pojęcia dobra i zła

  1. czym jest dobro - gra skojarzeń

miłość

niebo Bóg

Dobro

uprzejmość anioł

  1. praca samodzielna: cechy złego kolegi

  1. Czy mogłoby na świecie istnieć samo zło?

  1. przykład klasy, gdzie istnieje samo zło

  1. Czy mogłoby na świecie istnieć samo dobro?

  1. przykład tej samej klasy z odwrotnym zachowaniem

  1. Czy w przypadku samego zła w klasie można byłoby mówić o efektach nauczania czy wychowania?

  2. Jakie byłyby relacje w klasie w przypadku istnienia samego dobra?

  1. konsekwencje

wniosek: na fundamencie zła nie da się nic zbudować, zło jest niekonstruktywne; by klasa mogła funkcjonować część uczniów zachowuje się prawidłowo, a tylko nieliczni, i to nie zawsze, zachowują się źle; opinię pozytywną o klasie, o poziomie nauczania i zachowania, kształtuje ta dobrze zachowująca się część klasy

  1. W jaki sposób walczyć ze złem?

Jak skutecznie eliminować z życia zło?

  1. przykład klasy - pewnego dnia kolega zachowuje się bardzo źle

  2. jak reaguje na zachowanie kolegi klasa?

  3. postawa klasy, która może zmienić zachowanie kolegi

  4. co łatwiej czynić - przyłączyć się do kolegi, do jego wygłupów czy przeciwstawić się jego postępowaniu?

  1. Skąd czerpać siły do walki ze złem?

  1. pytania pomocnicze: skąd czerpiemy siły do pracy, nauki?

  2. Pokarm duchowy: modlitwa indywidualna, uczestnictwo we Mszy Św., częste korzystanie z sakramentu Eucharystii i pokuty

Podsumowanie:

  1. Przypomnienie zakończenia legendy

  1. skąd księżna Ludmiła zaczerpnęła słowa do swojego testamentu?

  2. gdzie szukała sił do tak wspaniałomyślnej postawy?

  1. Samodzielna praca: wyszukiwanie wyrazów (cechy dobrego człowieka) z rozsypanki wyrazowej

  2. Modlitwa na zakończenie: „Chwała Ojcu…”

Załączniki:

W układance literowej ukryte zostały dobre cechy człowieka, dzięki którym możesz walczyć ze złem. Postaraj się odszukać ich jak najwięcej. Cech szukaj w kolumnach poziomych i pionowych.

W

S

T

R

Z

E

M

I

Ę

Ź

L

I

W

O

Ś

Ć

Y

P

O

W

Ś

C

I

Ą

G

L

I

W

O

Ś

Ć

R

R

O

Z

T

R

O

P

N

O

Ś

Ć

S

S

S

O

A

P

O

T

W

A

R

T

O

Ś

Ć

E

Z

K

Z

W

R

A

Ż

L

I

W

O

Ś

Ć

R

C

R

W

U

I

A

D

Y

S

K

R

E

C

J

A

D

Z

O

Y

M

E

C

C

Z

U

Ł

O

Ś

Ć

E

O

M

T

I

D

O

S

Z

C

Z

E

R

O

Ś

Ć

C

D

N

R

A

L

W

L

P

I

L

N

O

Ś

Ć

Z

R

O

W

Ł

I

I

W

I

E

R

N

O

Ś

Ć

N

O

Ś

A

O

W

T

T

W

U

P

R

Z

E

J

M

O

Ś

Ć

Ł

Ś

O

O

A

O

U

C

Z

C

I

W

O

Ś

Ć

O

Ć

Ś

Ś

K

Ś

P

R

A

W

O

Ś

Ć

Ś

Ć

Ć

T

Ć

C

N

O

T

L

I

W

O

Ś

Ć

Opracowała:

mgr Zofia Golianek


