SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 26.03.2007
GRUPA WIEKOWA: 6 LATKI
TEMAT ZAJĘĆ:
Prowadzimy rozmowy przez telefon.
TREŚCI PROGRAMOWE:
Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci.
Rozwijanie umiejętności prowadzenia mowy dialogowej z zastosowaniem zdań pytających i oznajmujących.
CELE EDUKACYJNE:
Dziecko:
przeprowadzi rozmowę telefoniczną z kolegą, koleżanką na dowolny temat
potrafi zawiadomić telefonicznie policję, straż pożarną lub pogotowie ratunkowe w sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi
stosuje zasady kulturalnego prowadzenia rozmowy
METODY NAUCZANIA:
Oparte na słowie
rozmowa swobodna
rozmowa ukierunkowana
objaśnienie, instrukcja
Oparte na obserwacji
pokaz
Oparte na działalności praktycznej uczniów
ćwiczenia
zadania
FORMY ORGANIZACYJNE:
zespołowe
zbiorowe
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
puzzle
magnetofon
kaseta z nagranym dialogiem
dwa telefony
pudełko z tematami rozmów
rozsypanka (numery telefonów policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i obrazki osób wykonujących zawód policjanta, strażaka, lekarza)
LITERATURA:
C.Cyrański, M.Kwaśniewska „Moje przedszkole”
J.Piaget „Mowa i myślenie dziecka”, Warszawa 2005
Z.Dołęga „Promowanie rozwoju mowy w okresie dzieciństwa - prawidłowości rozwoju, diagnozowanie i profilaktyka”, Katowice 2003
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
DZIAŁALNOŚĆ PODEJMOWANA PRZEZ DZIECI |
I Czynności orientacyjno-porządkowe |
Nauczyciel wita dzieci i prosi, żeby usiadły na krzesłach ustawionych w półkolu.
|
Dzieci siadają w kole na krzesłach. |
II Wprowadzenie do tematyki zajęć |
Nauczyciel dzieli dzieci na pary. Każda para otrzymuje zestaw puzzli. Nauczyciel poleca: „Ułóżcie jak najszybciej puzzle, które dostaliście.”
Nauczyciel pyta każdą parę: „Co przedstawia obrazek, który ułożyliście?”
Nauczyciel pyta: „Co prowadzimy przez telefon?”
|
Dzieci w parach układają puzzle, które dostały od nauczyciela.
Dzieci odpowiadają:
Dzieci odpowiadają - „Przez telefon prowadzimy rozmowy.”
|
III Uświadomienie celu zajęć |
Nauczyciel pyta dzieci: „Czy domyślacie się o czym będziemy dzisiaj mówić?” |
Dzieci odpowiadają: - o rozmawianiu przez telefon
|
IV Realizacja tematu
A Wysłuchanie i omówienie wzorcowej rozmowy telefonicznej
B Przeprowadzenie przez dzieci rozmów telefonicznych na dowolny temat z przestrzeganiem zasad kulturalnego prowadzenia rozmowy
C Rozmowy na wylosowany temat
D Zabawa w GŁUCHY TELEFON
E Rozmowa telefoniczna ze służbami bezpieczeństwa
|
Nauczyciel prosi dzieci, żeby wysłuchały nagranej rozmowy.
Nauczyciel wprowadza zasady rozmowy telefonicznej w oparciu o wcześniej odtworzoną rozmowę. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Nauczyciel mówi dzieciom: „Macie rację, rozmowa nie trwała długo, ponieważ nie należy prowadzić zbyt długich rozmów przez telefon. Jest to zbyt kosztowne.”
Nauczyciel pyta dzieci: „Kto chciałby podejść do stolika i porozmawiać przez telefon na dowolny temat?” Nauczyciel wybiera dwoje dzieci.
Nauczyciel pokazuje dzieciom pudełko, w którym są tematy rozmowy i ponownie pyta dzieci: „Kto chciałby podejść do stolika i porozmawiać przez telefon na temat wylosowany z pudełka, które trzymam?” Nauczyciel wybiera dwoje dzieci, prosi, aby do niego podeszły i wylosowały temat rozmowy z pudełka, a następnie prosi o przeprowadzenie rozmowy na wylosowany temat. Przykładowe tematy:
Nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kole na dywanie. Nauczyciel siada z dziećmi i proponuje zabawę w „Głuchy telefon”. Nauczyciel podaje hasło, a dzieci po kolei na ucho mają przekazać sobie to hasło. Ostatnia osoba ma powiedzieć na głos hasło, które zostało jej przekazane. Nauczyciel podaje pierwsze hasło: „Nie rozmawiaj podczas burzy.”
Nauczyciel pyta dzieci: „Dlaczego nie należy rozmawiać przez telefon w czasie burzy?”
Nauczyciel podaje drugie hasło: „Dzwoń tylko w nagłych przypadkach.”
Nauczyciel mówi dzieciom, że istnieją numery telefonów, których można używać tylko w nagłych przypadkach i pyta dzieci :”Czy wiecie do kogo mogą należeć te „specjalne” numery?”
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każdej grupie daje rozsypankę i mówi dzieciom, żeby połączyły numery telefonów policji, straży pożarnej i pogotowia z odpowiednimi obrazkami przedstawiającymi zawód policjanta, strażaka i lekarza (POLICJA - 997, STRAŻ POŻARNA - 998, POGOTOWIE RATUNKOWE - 999).
Nauczyciel pyta dzieci: „Jak myślicie co musimy powiedzieć, gdy dzwonimy np. na pogotowie?”
Nauczyciel pokazuje dzieciom pudełko, w którym są numery służb bezpieczeństwa, prosi dzieci, żeby wylosowały numer i przeprowadziły fikcyjną rozmowę z policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym.
|
Dzieci słuchają nagranej rozmowy.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
Dzieci słuchają nauczyciela, zgłaszają się, wybrane podchodzą do stolika, siadają na krześle i rozmawiają przez telefon z kolegą lub koleżanką z grupy.
Dzieci słuchają nauczyciela.
Dzieci zgłaszają się, wybrane podchodzą do nauczyciela, jedna osoba z pary losuje temat z pudełka. Dzieci prowadzą rozmowę na wylosowany temat.
Dzieci siadają w kole na dywanie i słuchają instrukcji nauczyciela.
Dzieci przekazują sobie po kolei podane przez nauczyciela hasło. Ostatnie dziecko podaje hasło: „Nie rozmawiaj podczas burzy.”
Dzieci odpowiadają, że jest to bardzo niebezpieczne, bo może w nas uderzyć piorun.
Dzieci ponownie przekazują sobie po kolei podane przez nauczyciela hasło. Ostatnie dziecko podaje hasło: „Dzwoń tylko w nagłych przypadkach.”
Dzieci słuchają nauczyciela i odpowiadają, że numery te należą do policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
Dzieci w grupach dopasowują numery telefonów do odpowiednich obrazków.
Dzieci odpowiadają:
Dzieci podchodzą do nauczyciela, losują numer telefonu i prowadzą fikcyjną rozmowę ze służbą bezpieczeństwa, której numer wylosowały. |
V Podsumowanie i ocena zajęć |
Nauczyciel pyta dzieci:
|
Dzieci odpowiadają:
Należy pamiętać także, aby nie rozmawiać za długo, ponieważ jest to kosztowne. |
1