Scenariusz zajęcia
dla dzieci 3 - letnich
Placówka: Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”
Prowadząca: Olga Bylicka
Temat kompleksowy: Bajki, bajeczki.
Temat zajęcia: Bałagan w krainie bajek.
Cele ogólne:
stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
powtórzenie i utrwalenie wiedzy dotyczącej poznanych bajek: „Jasia i Małgosi”, „Czerwonego Kapturka”, „Śnieżki” oraz „Kota w butach”.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna wybrane pozycje literatury dziecięcej;
potrafi odpowiedzieć na zagadki;
próbuje myśleć logicznie, dopasowywać szczegół do ogółu;
stara się udzielać przemyślanych odpowiedzi;
czerpie radość ze wspólnej zabawy,
aktywnie uczestniczy w zajęciu;
Metody pracy:
słowna - rozmowa, objaśnienia,
oglądowa - ilustracje,
praktyczna - dopasowywanie obrazków, składanie pociętych ilustracji;
Formy pracy:
z całą grupą;
indywidualna;
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci
|
Środki dydaktyczne |
Nauczycielka wita dzieci i zaproszonych gości. Zaprasza dzieci do zaśpiewania i zilustrowania ruchem piosenki pt. „Krasnoludki”. |
Dziecko próbuje zaśpiewać piosenkę, potrafi zilustrować tekst ruchem. |
Podkład muzyczny na płycie CD |
Zaproszenie dzieci na swoje miejsca na dywanikach. Czyta zagadki do ukrytych ilustracji. Odsłania ilustracje. Podsumowuje ilustracje podając z dziećmi nazwy do nich. |
Dziecko siada na swoim miejscu. Dziecko potrafi podać prawidłową odpowiedź na pytanie.
|
Książka z zagadkami, Ilustracje do wybranych bajek: „Śnieżki”, „Kota w butach”, „Czerwonego Kapturka” oraz „Jasia i Małgosi”. |
Nauczycielka prosi dzieci, by pomogły jej uporządkować pozostałe ilustracje związane z wymienionymi bajkami. |
Dziecko losuje obrazek związany tematycznie z bajkami na tablicy. Dziecko opowiada, co znajduje się na jego obrazku i z której bajki pochodzi. Dziecko dopasowuje obrazek do dużej ilustracji przyczepiając go za pomocą magnesu. |
Małe ilustracje przedstawiające fragmenty bajek i ich szczegóły, np. buty kota, kapelusz z piórkiem czy czerwony kapturek. Tablica z magnesami. |
Nauczycielka proponuje zabawę ruchową pt. „Wielkoludy i krasnoludki”.
|
Dziecko potrafi pokazać ruchem postać z bajki. |
Bębenek |
Nauczycielka zaprasza dzieci do stołów, gdzie przygotowane są koperty z pociętym obrazkiem. |
Dziecko składa obrazek w całość i opowiada, co się na nim znajduje. |
Pocztówki pocięte w zależności od umiejętności dziecka na 2, 3 i 4 części. |
Nauczycielka gratuluje dzieciom wykonanej pracy, rozdaje im korony za świetnie wykonaną pracę i zaprasza na bal w krainie bajek. |
Dziecko tańczy przy dźwiękach muzyki parami bądź indywidualnie. |
Podkład muzyczny na płycie CD. |
2