01.Cechy państwa, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 02-05.09.2008

Konspekt lekcji WOS

w klasie II a, II b, II c

Temat: Cechy państwa. (EU)

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

umie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Cechy państwa.

    1. Definicje państwa

    • Jakie definicje państwa obowiązywały w przeszłości, kto jego głosił oraz o czym one mówiły?

    2. Definicja państwa

    • Co to jest państwo?

    3. Cechy państwa

    • Jakie są cechy państwa?

    4. Państwo organizacją terytorialną

    • Dlaczego państwo jest organizacją terytorialną?

    5. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna państwa

    • Na czym polega suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna państwa?

    6. Cudzoziemcy

    • Kto to jest cudzoziemiec?

    7. Obywatelstwo

    • Co to jest obywatelstwo?

    8. Zasady nabywania obywatelstwa

    • Jakie obowiązują zasady nabywania obywatelstwa?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 24-25.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Definicje państwa

    a) definicja Arystotelesa

    • państwo wspólnotą równych obywateli, mającą na celu możliwie doskonałe życie.

    b) definicja św. Tomasza z Akwinu

    • państwo jako społeczność niezależna i samorządna, której celem jest dobro wspólne.

    c) definicja Czesława Znamierowskiego (polski filozof, teoretyk prawa, 1889-1967)

    • państwo - to zorganizowana grupa, która powstała i istnieje po to, aby ludzie mogli osiągnąć wspólne cele, a zwłaszcza utrzymać porządek wewnętrzny i zapewnić bezpieczeństwo zewnętrzne.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Definicja państwa

    • państwo jest organizacją powołaną przez społeczeństwo - ludność żyjącą na danym terytorium w celu utrzymania porządku wewnętrznego i zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego oraz wyposażoną w suwerenną władzę.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Cechy państwa

    • terytorium,

    • ludność

    • władza

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Państwo organizacją terytorialną

    • ponieważ swoją działalnością obejmuje określony obszar. Terytorium państwa wyznaczają granice. Obejmują one także strefę powietrzną nad jego obszarem, wody przybrzeżne, statki morskie i powietrzne.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna państwa

    • suwerenność wewnętrzna państwa - jego instytucje są niezależne w podejmowaniu decyzji od innych organizacji działających na jego terytorium;

    • suwerenność zewnętrzna państwa - państwo może dobrowolnie nawiązywać równorzędne stosunki z innymi państwami, być członkiem swobodnie wybranych organizacji międzynarodowych.

    Ograniczenie suwerenności może być wynikiem dobrowolnie przyjętych zobowiązań, np. ekonomicznych, militarnych lub innych

    Państwo posiada instytucje, które stosują przymus w sposób legalny i jawny (np. policja, sądy, prokuratura). Ich uprawnienia i zakres działania określa prawo.

    Wszyscy ludzie przebywający na terytorium danego państwa, zarówno obywatele jaki i cudzoziemcy, muszą przestrzegać obowiązującego prawa.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Cudzoziemcy

    • to osoby przebywające na terytorium państwa, ale nie mające obywatelstwa.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    7. Obywatelstwo

    • to prawny związek człowieka z państwa; będąc obywatelem danego państwa człowiek ma określone prawa i obowiązki (zwane obywatelami), np. prawa wyborcze, obowiązek obrony ojczyzny.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    8. Zasady nabywania obywatelstwa

    • zasada ziemi - każde dziecko urodzone na terytorium danego państwa nabywa jego obywatelstwo bez względu na to, jakie obywatelstwo mają jego rodzice (tak jak jest np. w USA)

    • zasad krwi - dziecko nabywa obywatelstwo tego państwa, którego obywatelami są jego rodzice bez względu na to, gdzie się urodziło (dziedziczy je po rodzicach).

    Taka zasada prawna została przyjęta w Polsce. Dziecko nabywa polskie obywatelstwo, gdy oboje rodzice lub jedno z nich ma obywatelstwo polskie.

    • Cudzoziemcy mogą zabiegać o przyznanie im obywatelstwa polskiego, jeśli mieszkają w Polsce ponad 5 lat. W Polsce obywatelstwo nadaje Prezydent RP.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie definicje państwa obowiązywały w przeszłości, kto jego głosił oraz o czym one mówiły?

    • Co to jest państwo?

    • Jakie są cechy państwa?

    • Dlaczego państwo jest organizacją terytorialną?

    • Na czym polega suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna państwa?

    • Kto to jest cudzoziemiec?

    • Co to jest obywatelstwo?

    • Jakie obowiązują zasady nabywania obywatelstwa?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie 3 i 4, s. 33

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    4


