KONSPEKT ZAJĘCIA Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA W GRUPIE 6-LATKÓW
TEMAT: PRZYJĘCIE W ZAMKU KRÓLOWEJ BAŁAGANIARY -zabawy dydaktyczne
CELE:
Dziecko:
-uzupełnia wyrazy brakującą głoską , określa jej miejsce
-rozpoznaje znaki graficzne poznanych liter : o, a, e, i, m, t, l
-różnicuje głoski na spółgłoski i samogłoski
- odczytuje imiona kolegów oraz własne imię
-dokonuje syntezy zdań
-wie, że należy dbać o porządek w najbliższym otoczeniu
Część wstępna:
1/Opowiadanie nauczycielki w oparciu o utwór D. Gellner „ Królowa Bałaganiara”
Za siódmą górą, za siódmą rzeką w pewnym zamku mieszkała królowa , którą wszyscy nazywali Bałaganiarą . W zamku okropny był nieporządek : zwalona wieża , nie było grządek . W tym zamku nic nie leżało na swoim miejscu . Królowa ciągle biegała po pokojach i czegoś szukała . To zniknęła jej suknia,
którą znaleziono na drzewie, to znikały jej kolczyki, korale a wszystko przez to , że nigdy niczego nie odkładała na miejsce. Pewnego dnia wpadła na świetny pomysł .
2/ Dzieci dokonują syntezy podanego zdania:
Zrobię STOP przyjęcie STOP w STOP moim STOP zamku STOP.
Część główna:
1/ Królowa nakrywa do stołu - zabawa rozwijająca słuch fonemowy
Wszystkie dzieci otrzymują koperty z poznanymi literami: o, t, i , m , l , a , e
Nauczycielka opowiada -.wybrane dzieci ustawiają kolejno na stole rekwizyty o których mowa.
- Królowa położyła na stole „ brus” , ale coś jej się zgubiło. Co? / literka „o”/
/dzieci podnoszą do góry właściwą literę/ . Określają jej miejsce w wyrazie.
-ustawiła na stole „alerze”- dzieci odgadują , że zniknęła literka „t”
-położyła na stole „wdelce”- „i”
-postawiła na stole „andarynki”- „m”
- „meko”- „l”
-„cisto”-„a”
-postawiła na stole , żeby było pieknie „serc”- „e”
2/ Dzieci dokonują syntezy podanego zdania:
Zapraszam STOP wszystkie STOP dzieci STOP do STOP tańca STOP.
3/ Szukamy zagubionych liter- zabawa utrwalająca znajomość spółgłosek i samogłosek /litery porozkładane na dywanie/
Dzieci tańczą przy muzyce . Na przerwę Królowa wydaje polecenia :
- zgubiły mi się samogłoski, stańcie przy nich tak żeby żadna nie została sama
- zgubiły mi się spółgłoski itp.
4/ Co zgubiła królowa? -zabawa rozwijająca słuch fonemowy
Na tablicy przypięte ilustracje : list, lalka, kot, taca ,lampa
Nauczycielka podaje nazwy przedmiotów, które zgubiła w tamtym tygodniu królowa.
Dzieci odgadują jakie przedmioty ginęły w kolejnych dniach tygodnia na podstawie podanych kryteriów:
- w poniedziałek zginęły przedmioty rozpoczynające się głoską l itp.
Nauczycielka pokazuje palcem ilustracje -przy właściwej dzieci wstają.
5/ Wizytówki- zabawa połączona z elementami czytania
Dzieci siadają w kole . Nauczycielka rozkłada przed nimi wizytówki z imionami kolegów. Każdy odczytuje
imię z kartki. Wizytówki są pomieszane. Przy muzyce dzieci maszerują wokół wizytówek. Na hasło
„siadamy” każdy zajmuje miejsce przed karteczką ze swoim imieniem
Zakończenie:
1/ Dzieci tworzą zakończenie bajki o królowej Bałaganiarze
2/ Praca indywidualna : dzieci łączą obrazek ze schematem oraz zaznaczają kolorem czerwonym samogłoski
Opracowanie: Krystyna Lenczewska