KONSPEKT luk suwmiarka, KONSPEKT


KONSPEKT

1. Data: 19.01.2003 Przedmiot: Technika 5 klasa Miejsce: Szkoła podstawowa nr3 w Myślenicach

2. Temat jednostki metodycznej: Przyrządy pomiarowe.

3. Temat jednostki lekcyjnej: Suwmiarka-budowa, zastosowanie.

4. Cele lekcji:

I. dydaktyczne:

a. poznawcze:

- zna budowę suwmiarki

- zna zastosowania suwmiarki

- zna zasady dokonywania pomiarów suwmiarką

b. kształcące:

- umie mierzyć suwmiarką

II. wychowawcze:

- utrzymanie porządku w miejscu pracy

- szanowanie używanych urządzeń

- uczy się dokładności

5. Metody pracy nauczyciela: Wykład informacyjny, pokaz, opis

6. Środki i pomoce dydaktyczne: Plansze poglądowe, suwmiarki, tabele na wyniki pomiarów

7. Forma pracy uczniów: Praca indywidualna uczniów, praca całej klasy

8.Czas trwania lekcji: 1 x 45 min.

9. Prowadzący lekcję:

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji, czynności

Czas

Nauczyciela

Ucznia

1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

-przedstawienie się

-sprawdzenie listy obecności

-podyktowanie tematu lekcji

3 min.

2.Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

-zadawanie uczniom pytań zw. z tematem lekcji np.: Czy wiedzą, co to jest suwmiarka?, Czy wiedzą, do czego służy suwmiarka?, Czy wiedzą jak dokonywać pomiarów suwmiarką?

-omówienie zastosowania przyrządów pomiarowych, ich podział

-omówienie budowy suwmiarki, pokazanie jej na planszy

-podyktowanie notatki

-odpowiadają na zadawane pytania

-notują

8 min.

3.Kształtownie pojęć.

-pokazanie i nazwanie najważniejszych elementów suwmiarki (noniusz itp.)

-podyktowanie notatki

-notują, robią rys. suwmiarki w zeszytach

7 min.

4.Wiązanie teorii z praktyką.

-pokazanie na przykładzie jak dokonuje się pomiarów

-pokazanie i wypełnienie tabelki na dokonane pomiary danego przedmiotu

-obserwują jak dokonuje się pomiarów

-obserwują jak wypełnia się tabelkę

7 min.

5.Kształtowanie umiejętności i nawyków.

-rozdanie uczniom suwmiarek, przedmiotów do mierzenia oraz przygotowanych tabelek, w które wpiszą wyniki pomiarów (praca indywidualna uczniów)

-każdy uczeń indywidualnie dokonuje pomiarów oraz wypełnia tabelkę

10 min.

6.Utrwalenie wiadomości.

-poproszenie ucznia o przedstawienie wyników pomiarów, kolejnego o omówienie budowy suwmiarki (uczeń robi to na środku klasy używając planszy z rys. suwmiarki)

-polecenie uczniom, aby wkleili tabelki z pomiarami do zeszytów (w domu)

-sprawdzanie wyników pomiarów, weryfikacja ich poprawności

-omówienie budowy suwmiarki (wybrany uczeń), reszta klasy słucha

5 min.

7.Kontrola i ocena.

-rozdanie uczniom testu sprawdzającego wiadomości zdobyte na lekcji

-wypełnienie otrzymanych testów

5 min.

PYTANIA DO SPRAWDZIANU WIADOMOŚCI Z LEKCJI NA TEMAT: „Suwmiarka- budowa, zastosowanie.”:

1.Napisz, do czego służy suwmiarka.

2.Wymień w punktach najważniejsze elementy suwmiarki.

3.Podaj 3 znane ci dokładności, z jakimi można dokonywać pomiarów z pomocą suwmiarki.

4.Podaj, od czego zależy dokładność suwmiarki.


