Scenariusz zajęć przedszkolnych
Temat: „CIASTECZKA AGATKI”
CELE:
Rozwijanie narządów artykulacyjnych poprzez ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia warg i języka.
Nauka wiersza „Ciasteczka Agatki” oraz inscenizowanie tego wiersza.
Nabywanie umiejętności wspólnej zabawy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Małe lusterko dla każdego dziecka, sylwety do wiersza „Ciasteczka Agatki” (półka, ciastka, kotek, myszka, koszyczek), kartoniki z wyrazami, kostka o bokach w kilku kolorach.
PRZEBIEG:
1. Zabawa z lusterkiem
Każde dziecko otrzymuje małe lusterko i w miarę recytacji wiersza przez nauczycielkę, wykonuje ćwiczenia według treści tego wiersza.
PATRZ W LUSTERKO
Patrz w lusterko, otwórz buzię (dzieci szeroko otwierają usta)
jeszcze szerzej - powiedz „aaaaaa”.
Teraz ząbki, jak ich dużo!
Pokaż wszystkie - cha, cha, cha.
Jakiś smok patrzy w lusterko, (wysuwają język)
Już wychodzi, liczy ząbki. (dotykają językiem kolejnych zębów)
Jeśli zdolny jest ten język,
Zrobi zaraz małą trąbkę (robią rurkę z języka)
Już nadymasz całą buzię (nabierają dużo powietrza do ust)
Jak jabłuszko pełna jest )nadymają policzki)
Smok zjadł jabłko, a królewny (mlaskają)
Jadą na koniku dwie (klaskają językiem, naśladując jadące konie)
- Prr, prr, prr.
Panny z konia wyskakują,
miodem smoka już częstują (dzieci oblizują językiem usta)
Oblizuje się smoczysko
- ale dobre to miodzisko!
Zabawę z wierszem można przetworzyć według zainteresowań dzieci.
2. Słuchanie wiersza „Ciasteczka Agatki”
Nauczycielka recytuje wiersz, ilustrując go sylwetami. Potem nauczycielka recytuje wiersz jeszcze raz.
„CIASTECZKA AGATKI”
W spiżarce Agatka liczy ciasteczka.
Dużo jest ich, bardzo dużo,
cała półeczka.
1, 2, 3, 4, 5, 6.
- Kto to stoi w szparce?
- Myszka mała.
- Czego chciałaś?
- Mleczka kubeczek i parę ciasteczek.
- Masz tu koszyczek i ciasteczka policz.
- 1, 2, 3, 4, 5, 6.
- A teraz uciekaj, za drzwiami kot stoi.
Wpada kotek zadyszany.
- Myszka tu była, jest pusta półeczka.
Zaraz ułożę Agatce ciasteczka.
1, 2, 3, 4, 5, 6.
Rozmowa:
Jakie postaci występują w tym wierszu?
Po co przyszła myszka do spiżarki?
Dlaczego myszka musiała uciekać?
Ile ciasteczek leżało na półeczce?
Dzieci liczą ciastka. Nauczycielka jeszcze raz recytuje wiersz z pomocą dzieci, starając się, by zapamiętały jego treść.
3. Inscenizowanie wiersza „Ciasteczka Agatki”
Dzieci stoją w półkolu, obok półki stoi dziecko w roli Agatki, za półkolem myszki, z drugiej strony dziecko grające rolę kotka. Ogół grupy pełni rolę narratora. Wszyscy zachowują się zgodnie z treścią wiersza. Myszka pojawia się po przeliczeniu ciasteczek przez Agatkę, ucieka z półkola po słowach A teraz uciekaj ... . Kot na końcu układa ciasteczka, licząc je. Nauczycielka wybiera inne dzieci do roli Agatki, myszki i kotka.
Zabawa może być powtórzona kilka razy.
4. Zabawa „Ktoś coś w tym kolorze ma”
Dzieci biegają przy muzyce po sali. Kiedy muzyka zostaje ściszona, każde podnosi z podłogi wcześniej rozsypane kartoniki z obrazkami przedmiotów, w nazwie których jest głoska „sz” albo „cz”. Wyznaczone dziecko rzuca kostkę z kolorami (czerwony, szary, pomarańczowy, zielony, żółty, biały). Następnie głośno wypowiada słowa: Ktoś coś w tym kolorze ma, niech mi do koszyka da. Dzieci kolejno mówią np.: Mam czerwony garnuszek albo Mam czerwoną szafę i pokazują grupie obrazek. Wtedy wszystkie dzieci chórem odpowiadają: Tak, tak, to czerwony garnuszek czy też czerwona szafa. Następnie kostką rzuca jedno z tych dzieci, które oddało obrazek. Zabawa jest zakończona, gdy wszystkie obrazki będą w koszyczku.