SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Termin: styczeń
Forma zajęć: gimnastyka korekcyjna (12 uczestników)
Klasa: IIISP
Czas trwania: 45 minut
Autor: mgr Barbara Jaromij - nauczyciel mianowany ZS w Barcinie
Temat: Ćwiczenia zręcznościowe. Szybkość, zwinność.
Cel ogólny: wyrobienie szybkości, zwinności i zręczności.
Cele operacyjne:
Uczeń:
1. Ćwiczy z zaangażowaniem i chęcią.
2. Rywalizuje z innymi o najlepszy wynik.
3. Zna zabawę „Zakuty - odkuty”.
Metody:
- heurystyczna - objaśnienie ćwiczeń i gier;
- ćwiczeń praktycznych - gry i zabawy.
Formy organizacyjne:
- zbiorowa - zabawy rozgrzewające i uspokajające;
- jednostkowa - korekcja postawy przed lustrem i w teście ściennym;
- zespołowa - gry zespołowe.
Pomoce dydaktyczne:
- kocyki;
- ławeczki;
- ołówki;
- woreczki z piaskiem.
Przebieg zajęć:
1. Korekcja postawy w siadzie skrzyżnym przed lustrem.
2. Korekcja postawy w pozycji wyprostowanej pod ścianą - test ścienny - zabawa.
3. Zabawy rozgrzewające
- pląsy korekcyjne ze śpiewem - zabawa pobudzająca;
- berek ogonek - zręczność, zwinność
- zakuty - odkuty - zwinność, spostrzegawczość, podzielność uwagi;
- dziuple - szybkość.
4. Ćwiczenia oddechowe przed lustrem.
5. Zapowiedź zadania: zabawy wyrabiające zręczność, zwinność i szybkość. Rywalizacja w zespołach (podział grupy na zespoły sześcioosobowe).
Gra I „kto pierwszy do ławki” (wzmocnienie obręczy barkowej).
Przybory: dwie ławki gimnastyczne ustawione na środku sali, kocyk dla każdego uczestnika.
Przebieg gry: zawodnicy obu drużyn ustawiają się w przeciwległych końcach sali, układają się przodem na kocykach, na sygnał ślizgiem w leżeniu przodem (używając jedynie rąk) starają się jak najszybciej dotrzeć do ławeczki. Zawodnik na mecie kładzie dłonie na ławeczce i czeka na pozostałych. Wygrywa ta drużyna, której zawodnicy szybciej dotrą do celu.
Gra II „Wyścig raków z woreczkami” (wzmocnienie - mięśni posturalnych grzbietu;, pośladkowych, ściągających łopatki).
Przybory: woreczek z piaskiem dla każdego uczestnika.
Przebieg gry: zawodnicy ustawiają się w przeciwległych końcach sali, na sygnał prowadzącego przechodzą w pozycji podporu tyłem z woreczkiem na brzuchu na druga stronę sali. Wygrywa drużyna, której zawodnicy szybciej przekroczą linię mety.
Gra III „Ołówkowa sztafeta” (wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy i mięśni brzucha).
Przybory: dwa jednakowe ołówki , po jednym dla każdej drużyny.
Przebieg gry: zawodnicy obu drużyn dzielą się na dwie równe części i ustawiają w rzędach naprzeciw siebie, na sygnał prowadzącego przyjmują pozycję w podporze tyłem a palcami stopy chwytają ołówek. Zadanie to przenieść przyrząd i podać go stopą koledze z drużyny (odbiór również stopą). Wygrywa ta drużyna, której zawodnicy szybciej poradzą sobie z zadaniem.
6. Ćwiczenia oddechowe i uspokajające.