SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH w dniu 2006-02-09
Temat: Podróż po Europie
Autor: Magdalena Kołodziejczak
Miejskie Przedszkole nr 7
Ul. Moniuszki 33
65-409 Zielona Góra
Cel ogólny:
- Uświadamianie dzieciom odrębności kulturowych, tradycji i symboli innych krajów
Rozbudzanie poczucia przynależności narodowej
Cele szczegółowe:
Dziecko zna i potrafi:
zna flagę, zwyczaje, tradycje omawianych krajów;
rozumie pojęcia „Europa bez granic”
potrafi rozpoznać i omówić wygląd flagi U. E.
Wie, jakim językiem posługują się mieszkańcy danego kraju;
Wykonuje pracę plastyczną na dany temat;
Pomoce: mapa unii, flagi, zdjęcia, foldery, prace innych dzieci, podpisane koperty z pociętymi puzzlami, kaseta magnetofonowa, artykuły papiernicze, włóczka, nazwy krajów unijnych.
Przebieg zajęć:
Zajęcia mają charakter podsumowujący i mają na celu zebranie informacji związanych z edukacją europejską przedszkolaków.
Odsłonięcie tablicy z mapą Unii Europejskiej i wybranymi flagami państw.
Odczytanie napisu - Unia Europejska - ustalenie czym jest U.E.
Odszukanie Wielkiej Brytanii - omówienie flagi. Zebranie znanych dzieciom informacji dotyczących Wlk. Brytanii:
język,
stolica
ważne zabytki
cecha narodowa
strój narodowy
Zaproszenie dzieci do walca angielskiego.
Odszukanie Niemiec na mapie - omówienie flagi. Zgromadzenie znanych dzieciom informacji dotyczących Niemiec -
język;
stolica;
zabytki;
cecha narodowa;
charakterystyczny strój;
Ułożenie puzzli - tematyka dowolna (każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem.
Odszukanie na mapie flagi Grecji. Gromadzenie informacji dotyczących Grecji.
język;
stolica;
zabytki;
cecha narodowa;
strój;
Zaproszenie do degustacji owoców pochodzących z Grecji.
Hiszpania - odszukanie na mapie flagi Hiszpanii. Zebranie wiadomości dotyczących:
języka;
stolicy;
zabytków;
cechy narodowej;
symboli narodowych;
Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej - gra w piłkę na niby.
Odszukanie Polski na mapie. Ustalenie wiadomości dotyczących:
języka;
stolicy ;
początków powstania państwa;
zabytków;
cech narodowych;
Recytacja wiersza „Zielona Góra”.
Zaproszenie do oglądania prac plastycznych o krajach U. Europejskiej.
Losowanie wybranych krajów przez dzieci.
Zaproszenie do stolika, omówienie technik plastycznych, zaproszenie do wspólnej pracy.
A Polska - oklejanie kształtów syrenki warszawskiej lub smoka wawelskiego podartą wcześniej na drobne elementy krepiną
B Grecja - obrysowywanie, wycinanie i naklejanie na kartkę z przygotowaną wcześniej paterą - owoców egzotycznych
C Hiszpania - oklejanie kształty byka kawałkami skóry - praca zbiorowa
D Niemcy - malowanie farbami - flaga, projektowanie wzoru na porcelanie - talerzu papierowym
E Wieka Brytania - oklejanie kształty autobusu lub korony - materiał wg uznania
Przypomnienie o zachowaniu porządku i bezpiecznym korzystaniu z artykułów papierniczych.
Wspólne oglądanie prac, zorganizowanie wystawy prac dzieci.