Wiem wszystko o polskich parkach narodowych
Scenariusz lekcji w klasie 5
2. Czas realizacji zajęć: 1 godzina lekcyjna
3. Cele:
Uczeń:
- potrafi wymienić przykłady polskich parków narodowych
- zna cele tworzenia parków narodowych
- lokalizuje parki narodowe na mapach
- zna osobliwości polskich parków narodowych
- umie selekcjonować informacje z różnych źródeł wiedzy
- potrafi wskazać zagrożenia dla polskich parków narodowych
- dostrzeganie piękna przyrody ojczystej
- kształtowanie potrzeby ochrony środowiska naturalnego
5. Metody:
- pogadanka, praca z różnymi źródłami wiedzy, pokaz przeźroczy
6. Środki dydaktyczne:
- przewodniki, mapy konturowe, zestaw przeźroczy, puzzle (logo, zdjęcia parków
narodowych), karty pracy, albumy
7. Formy pracy z uczniami:
- pokaz, praca zespołowa
8. Przebieg zajęć:
Faza wstępna
- czynności organizacyjne
- informacje o sposobie pracy
Faza realizacyjna
przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji- krajobrazy Polski
- podział uczniów na zespoły, przydzielenie parków narodowych (wybrane parki pobrzeży, pojezierzy, nizin środkowej Polski, wyżynne, górskie)
- korzystając z atlasu, mapy ściennej- podpisują parki na mapach konturowych
- wyszukują z różnych źródeł informacji geograficznej i przyrodniczej osobliwości parków (fauna, flora, cechy krajobrazu itp.)
- krótki quiz- układanie puzzli (logo parków oraz fotografie), prezentacja przeźroczy - rozpoznawanie parków narodowych
- korzystając z różnych źródeł wiedzy oraz map tematycznych uzupełniają
"koło kłopotów roślin i zwierząt parków narodowych" (np. nadmierny ruch turystyczny,
zanieczyszczenie powietrza, bliskość szlaków komunikacyjnych, sąsiedztwo miast, małe powierzchnie parków itp.)
Faza podsumowująca
- prezentacja wyników, wskazanie na różnorodność ekosystemów
- ocena aktywności uczniów
- przygotowanie wystawy dotyczącej polskich parków narodowych