wych.fiz.-niestacjonarne, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO

PROGRAM

praktyki przedmiotowo - metodycznej

w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

dla studentów

Kierunek: Wychowanie fizyczne

(studia stacjonarne i niestacjonarne)

BYDGOSZCZ

I. Cel praktyki

  1. Poznanie całokształtu spraw i czynności związanych z kulturą fizyczną w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

  2. Sprawdzenie umiejętności i wiadomości studenta w warunkach pracy szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

  3. Wzbogacenie umiejętności i wiadomości studenta w dziedzinie kultury fizycznej.

  4. Pogłębienie emocjonalnego związku ze szkołą i zawodem nauczyciela.

II. Organizacja i przebieg praktyki

  1. Czas trwania praktyki obejmuje 180 godzin:

a) 2 tygodnie w szkole podstawowej - czwarty semestr,

b) 5 tygodni w szkole podstawowej - po czwartym semestrze,

c) 3 tygodnie praktyki ciągłej w szkole ponadpodstawowej - szósty se-mestr.

  1. Student winien zgłosić się do dyrektora szkoły z kartą oceny i programem praktyki przed terminem rozpoczęcia praktyki w celu jej organizacyjnego przygotowania. Ze względu na krótki okres trwania praktyki zadania programowe winny być w pełni realizowane od jej pierwszego dnia.

  2. Dyrektor szkoły powinien przydzielić studentowi nauczyciela - opiekuna. Powołuje także komisję do oceny lekcji egzaminacyjnej studenta (załącznik 1).

Plan praktyki pedagogicznej

L. godz.

a

b

c

1.

Hospitacje lekcji - załącznik nr 2

4

6

6

2.

Samodzielne prowadzenie zajęć:

- przeprowadzenie lekcji wychowania fizycznego/ gimnastyki korekcyjnej z uwzględnieniem zasady różnorodności treści, form i metod - załącznik nr 3,

- przeprowadzenie lekcji egzaminacyjnej - załącznik nr 1.

15

45

35

3.

Asystowanie nauczycielowi podczas zajęć poza-lekcyjnych:

- pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć.

4

2

2

4.

Przygotowanie studenta do lekcji, szczegółowe omówienie lekcji hospitowanych i prowadzonych..

5

20

10

5.

Zapoznanie się z warunkami i dokumentacją pracy nauczyciela wychowania fizycznego/gimnastyki korekcyjnej:

- ocenić warunki do realizacji zadań z wychowania fizycznego/ gimnastyki korekcyjnej,

- zapoznać się z programem obowiązującym w poszczególnych klasach,

- przeanalizować plany dydaktyczne - wychowawcze opiekuna praktyk,

- zapoznać się z biblioteką nauczyciela,

zaznajomić się z pozostałą dokumentacją prowadzoną przez nauczyciela - opiekuna.

1

4

4

6.

Zapoznanie się z praca wychowawczy klasy oraz zhospitowanie jednej godziny wychowawczej w wybranej klasie.

-

2

2

7.

Zapoznanie się z obowiązkami dyrektora szkoły:

- organizacją szkoły,

- planem pracy szkoły,

- praca rady pedagogicznej,

- współpracą szkoły ze środowiskiem.

-

2

2

8.

Inne zadania nałożonej przez opiekuna praktyki lub dyrektora szkoły np.: udział w zawodach sportowych, radach pedagogicznych, zebraniach z rodzicami.

-

2

2

9.

Przygotowanie sprawozdania z praktyki pedagogicznej - załącznik nr 4

1

2

2

Ogółem:

30

85

65

III. Zadania nauczyciela - opiekuna

  1. Nauczyciel - opiekun kieruje praktyką i udziela studentowi informacji dotyczących:

a) zakresu materiału przewidzianego do realizacji na każdej lekcji (zajęciach pozalekcyjnych wychowania fizycznego).,

b) literatury pomocniczej, która student winien wykorzystać w toku przygotowania lekcji (zajęć),

c) środków dydaktycznych będących w posiadaniu szkoły.

  1. Sprawdza i aprobuje podpisem osnowę (konspekt) lekcji (zajęć).

  2. Hospituje, omawia i ocenia każdą lekcję (zajęcia) prowadzoną przez studenta. Ocenę i uwagi wpisuje do konspektu.

  3. W razie wykroczeń dyscyplinarnych studenta zawiadamia niezwłocznie uczelnię.

  4. Bierze udział w lekcji egzaminacyjnej.

IV. Obowiązki studenta - praktykanta

Student zobowiązany jest do przesłania planu praktyki do Katedry Kultury Fizycznej oraz prowadzenia dziennika praktyki, w którym zamieszcza:

a) protokoły hospitowanych lekcji (zajęć pozalekcyjnych w zakresie wychowania fizycznego - (załącznik 2),

b) osnowy i konspekty lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych - (załącznik 3). Lekcje i inne zajęcia prowadzi pod kierunkiem nauczyciela - opiekuna,

c) zapoznaje sie z innymi formami zajęć w zakresie wychowania fizycznego prowadzonych w szkole,

d) sprawozdania z praktyki pedagogicznej - (załącznik 4),

po zakończeniu praktyki (w ciągu 7 dni) zobowiązany jest do złożenia karty oceny i całej dokumentacji praktyki w Katedrze Kultury Fizycznej.

Załącznik 1

Protokół lekcji egzaminacyjnej

Nazwisko i imię studenta.................................. Rok studiów.......................

Nazwa szkoły............................................Miejscowość...........................................

Klasa............................................Liczba uczniów.......................................

Miejsce ćwiczeń…………………………....................

godz. od.....................do.............................

Realizacja zadań

a) ogólny wpływ na zdrowie i rozwój młodzieży..................

b) zwiększenie usprawniania osobistego młodzieży..............

c) wykorzystanie momentów wychowawczych ....................

Wykazanie umiejętności dydaktycznych

a) dobór ćwiczeń....................................................................

b) organizacja lekcji.......,.......................................................

c) rozkazownictwo, instruowanie (pokaz, objaśnienie).........

................................................................................................

d) proces nauczania (metody, formy).....................................

................................................................................................

e) bezpieczeństwo (ochrona i pomoc)....................................

................................................................................................

f) wykorzystanie miejsca i sprzętu.........................................

................................................................................................

Skład komisji.........................................................................

................................................................................................

Ocena (wyrażona stopniem)...................................................

.........................., dnia..........................

Podpisy komisji:

..............................................

..............................................

..............................................

Załącznik 2

Protokół hospitowanych zajęć

Zagadnienia do hospitacji

Treść i przebieg lekcji

Uwagi własne dotyczące treści i przebiegu lekcji

I. Organizacja lekcji:

1. Zgodność tematu z programem.

2. Przygotowanie nauczyciela do lekcji (ubiór, sprzęt, przemyślenie lekcji).

3. Przygotowanie uczniów do lekcji.

4. Podział klasy na zespoły (maszerowanie).

5. Dyscyplina, asekuracja, bhp, higiena.

6. Wykorzystanie sprzętu, przyzbo-rów, urządzeń sporto-wych.

7. Postawa nauczyciela na lekcji.

II. Metody zajęć:

1. Trafność doboru metod

a) nauczania ćwiczeń,

b) realizacji ćwiczeń,

c) kształcenia i wychowania w kulturze fizycznej,

d) oddziaływania wychowawczego.

2. Dobór zasad nauczania.

3. Trafność doboru form orga-nizacyjnych:

a) formy pracy w zastępach,

b) formy pracy w zastępach z zadaniami dodatkowymi,

c) formy frontalne,

d) formy obwodu ćwiczebnego,

e) forma strumieniowa.

4. Integralna realizacji treści programu:

a) kształcenie zdolności motorycz-nych,

b) umiejętności,

c) wiadomości

5. Natężenie wysiłku na lekcji.

6. Realizacja zasad:

a) fizjologiczno - zdrowotnej,

b) pedagogicznej,

c) psychologicznej,

d) organizacyjnej.

III. Efekty zajęć

1. Kształcące.

2. Poznawcze.

3. Wychowawcze.

........................................ ………………….. ...

(nazwisko i imię opiekuna) (nazwisko i imię studenta)

Załącznik 3

Plan metodyczny

(Konspekt w ujęciu czynnościowym)

Klasa..................

Ilość ćwiczących......................

Miejsce ćwiczeń......................

Czas trwania.............................

Data.........................................

Dział programu:

Zadanie główne:

Zadania dodatkowe:

Motywacje:

Cele operacyjne:

Metody realizacji zadań:

Formy organizacyjne:

Sprzęt i przybory:

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Ocena skuteczności

Metody

docelowe

zadania

1

2

3

4

5

Załącznik 4

Wzór sprawozdania studenta z praktyk pedagogicznych

Sprawozdanie powinno mieć charakter opisowy i obejmować niżej wymienione zagadnienia.

  1. Nazwisko i imię, rok studiów.

  2. Miejsce i nazwa szkoły, w której odbywał praktykę.

  3. Nazwisko i imię nauczyciela - opiekuna praktyk.

  4. Realizacja planu praktyk/jeśli nie wykonany to dlaczego?

  5. Ilość przeprowadzonych lekcji praktycznych (wyszczególnione liczbowo z jakich dyscyplin).

  6. Praca pozalekcyjna i społeczna na terenie szkoły.

  7. Krótka charakterystyka klas, w których prowadził zajęcia.

  8. Jakie stwierdziłem u siebie braki (zwłaszcza z metodyki).

  9. Z czego najbardziej skorzystałem na praktyce?

  10. Jakie wiadomości i umiejętności wyniesione z uczelni były mi w czasie praktyki przydatne, a jakich odczułem brak?

  11. Warunki szkoły w zakresie nauczania.

  12. Prace wykonywane na rzecz szkoły i środowiska.

  13. Krótka charakterystyka organizacji pracy szkoły.

  14. Inne uwagi - własne wnioski i myśli.

5


