SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
DLA DZIECI 6-LETNICH.
Zadania opisane w podstawie programowej: Przekazywanie wiedzy
o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.
Temat zajęcia: ,, Na ratunek”- teatrzyk sylwetowy wg własnego pomysłu,
połączony z pracą praktyczną dzieci( wykonanie surówki,
soku z warzyw i owoców).
Cele ogólne: Rozumienie racjonalnego żywienia i jego znaczenia dla
zdrowia.
Poznanie wartości odżywczych warzyw i owoców.
Wdrażanie do przestrzegania higieny przed ich spożyciem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat sposobu odżywiania chłopca z teatrzyku pt. ,, Na
ratunek”
- wyjaśnia ,, Jak prawidłowo trzeba się odżywiać”
- dostrzega wartości odżywcze owoców i warzyw i ich znaczenie dla
zdrowia, przestrzega higieny przed ich spożyciem
- dokonuje segregacji na warzywa i owoce, układa odpowiednie podpisy
- wykonuje sałatkę warzywną i sok wg przepisu
- układa hasło z rozsypanki wyrazowej na temat warzyw i owoców
- śpiewa z innymi piosenkę ,, Jarzynowy wóz” m. E. Pałasz, sł.
M. Szypowska, ,, Jesienią, jesienią” sł. M. Konopnicka.
- w bezpieczny sposób korzysta z urządzeń np. sokowirówki oraz z noża
i tarki.
- ocenia efekty swojej pracy i kolegów.
Środki edukacyjne: sylwety: chłopca , warzyw i owoców, kosz z warzywami i owocami, podpisy: owoce, warzywa, podpisy do hasła: ,,Witaminy To Zdrowie”, sokowirówka, talerzyki, serwetki, tarki, noże, miseczki, widelce, cukier, kubeczki, podkłady muzyczne
z piosenkami.
Metody: podająca, problemowa, aktywizująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęć:
Lp. |
Sytuacje edukacyjne |
Zadania dla dzieci |
Zakładany efekt |
Środki edukacyjne |
1. |
Nauka wspólnego okrzyku: ,,Najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. |
Dzieci powtarzają za nauczycielką słowa okrzyku ,, Najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. |
Cała grupa prezentuje okrzyk ,, Najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. |
|
2. |
Interpretacja przez n-lkę teatrzyku sylwetowego ,, Na ratunek” wg własnego pomysłu.
|
Słuchają treści teatrzyku ,, Na ratunek”. |
Udzielają odpowiedzi na pytania: -chłopiec zachorował bo.... -w wyzdrowieniu pomogły mu.... - wyjaśniają, jak prawidłowo należy się odżywiać.
|
Sylwety: chłopca, warzyw i owoców.
|
3. |
Zabawa taneczna ,, Pląs witaminowy” |
Dzieci tańczą w rytm podkładu muzycznego do piosenki ,, Na marchewki urodziny”. |
Każdy interpretuje taniec wg własnego pomysłu. |
Podkład muzyczny do piosenki ,, Na marchewki urodziny”. |
4. |
Przeglądanie zawartości kosza z warzywami i owocami. |
Dzieci dokonują segregacji na warzywa i owoce. |
Dzieci wymieniają nazwy owoców i warzyw, ich kolory, wielkość, smak, przeliczają, dobierają odpowiednie podpisy: owoce, warzywa. |
Kosz z warzywami i owocami, podpisy.
|
5. |
Praca w zespołach: przygotowanie surówki i soku z warzyw i owoców wg podanego przepisu, z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. |
Uzgodnienie rodzaju surówki i soku, prawidłowy wybór warzyw i owoców, zachowanie higieny ( umycie warzyw i owoców, umycie rąk) wykorzystanie odpowiednich urządzeń pod kierunkiem n-lki. |
Dzieci dokonują wyboru owoców i warzyw, z których można przyrządzić coś na surowo ( marchewki, jabłka), bezpiecznie korzystają z sokowirówki, noży, tarek do warzyw. Porządkują swoje stanowiska pracy. |
Naturalne okazy warzyw i owoców, sokowirówka, tarki, noże , talerzyki, kubeczki, widelce, serwetki, cukier.
|
6. |
Wspólna degustacja surówki i soku. |
Dzieci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi efektów swojej pracy i kolegów. |
Dostrzegają walory smakowe i estetyczne surówki i soku, wartości odżywcze warzyw i owoców, określają nazwy witamin w sporządzonej surówce i soku. |
Wytwory prac dzieci. |
7. |
Praca indywidualna przy stolikach- układanie hasła ,, Witaminy To Zdrowie”. |
Z rozsypanki wyrazowej dzieci układają hasło ,, Witaminy To Zdrowie”. |
Wspólnie odczytują hasło, rozumieją jego sens. |
Wyrazy składające się na treść hasła. |
8. |
Śpiew zbiorowy piosenek : ,, Jarzynowy wóz”, ,, Jesienią, jesienią”. |
Dzieci wspólnie śpiewają piosenki ,, Jarzynowy wóz”, ,, Jesienią , jesienią”. |
Dzieci poprawnie interpretują słowa piosenek. |
Podkłady muzyczne do piosenek. |
9. |
Ewaluacja osiągnięć dzieci. Określanie nastroju po zajęciach.
|
Dzieci omawiają zadania, które musiały wykonać na zajęciu. |
Dzieci dokonują samooceny działań, określają nastrój po zajęciach ,, kalendarz nastrojów” |
|
10. |
Losowanie wizytówek z rysunkami przedstawiającymi owoce i warzywa, zabranie ich do domu. |
Każde dziecko losuje swoją wizytówkę. |
Dzieci rozumieją potrzebę troski o zdrowie poprzez spożywanie owoców i warzyw. |
Wizytówki z rysunkami owoców i warzyw. |
3