SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PORANNEGO KRĘGU
LATO
PROWADZĄCA: Magdalena M., Jadwiga B.
Dzieci: 4 i 5 letnie, dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Data: 28.06.2007r.
Temat: Poznajemy zwiastuny lata. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „Porannego kręgu”.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznawania świata
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności
Zapoznaje się z kolorem, smakiem, zapachem związanym z latem
Określa smak letnich owoców
Określa cechy ognia (ciepły, jasny, czerwony)
Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza J. Brzechwy „Przyjście lata”
Wypowiada się na temat swoich odczuć podczas zajęć
Poznaje zasady bezpiecznego postępowania z ogniem,
Wie, jaka porę roku przyporządkować do koloru
Zna miejsca gdzie może odpocząć latem
Wystukuje rytmy za pomocą grzechotki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Piosenka powitalna: „A hej, a ho…”
Kolor wokoło: czerwony”, opalone słońcem twarze itp.
Żywioł: ogień - zapalenie lampki zapachowej -róży. Ogień dla człowieka : coś dobrego ciepło, coś złego - pożar, zniszczenie
Zapach - nacieranie dłoni olejkiem z róż i śpiewanie piosenki - „Witaj Aniu….”
Przypomnienie o porach roku: wyliczanka jakiej pory roku brakuje, skojarzenia - pora roku - kolor
Piosenka „Kolorowa wyliczanka” klauza dotycząca pór roku - nakładamy dzieciom czerwone szarfy, bawimy się w koło:
„ Kolor wiosny - to zielony
Ratatam, ratatam
Powiedz co znasz zielonego
Powiedz, powiedz nam…”
Kolor lata - to czerwony….
Kolor jesieni - to żółty
Kolor zimy - to niebieski
Wiersz „Przyjście lata…” J. Brzechwa
-rozmowa nt wiersza
- na końcu dziecko przychodzi w pelerynce lata z koszem z letnimi owocami: porzeczki, czereśnie, maliny, wiśnie
8. Piosenka „Lato, lato, lato czeka….”
9. Gdzie odpoczywamy: dzieci oglądają obrazki i rozmawiają o tym, gdzie można odpoczywać latem, oglądaąa, dotykają: muszle, piasek, szyszki
10. instrument - grzechotka:
„i-dzie la - to” - wystukujemy rytm.
„cze- reś- nie”, mu- sze- lki”, gó-ry, wo -da
11. samogłoska „i” w różnych układach logarytmicznych
12. relaks przy muzyce: nagranie z płyty