Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych

PROWADZĄCA: Jolanta Regulska

DATA: 21.09.2009 r.

GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: Jesień w sadzie i ogrodzie

TEMAT ZAJĘĆ:Barwy owoców

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna

CEL OGÓLNY:

CELE OPERACYJNE: Dziecko:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracja kosza z owocami, napis do globalnego czytania: OWOCE, płyta CD, owoce krajowe (jabłka: czerwone, zielone, żółte; gruszki: zielone i żółte; śliwki, winogrona: zielone, fioletowe; morele, brzoskwinie), pięć koszyków na owoce, pacynka krasnala, papierowe talerze, klej, wycięte sylwety owoców z papieru kolorowego

FORMY: praca z całą grupą.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Słuchanie piosenki pt. „Witaminki, witaminki” z płyty CD. Ćwiczenia dykcyjne na słowach refrenu piosenki „Witaminki, witaminki”:

  • Giełda pomysłów na temat „Co znaczy się zdrowo odżywiać i co powinniśmy jeść by być zdrowym

  • Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zdrowego odżywienia się.

    1. Wysłuchanie opowiadania krasnala „Owocowy raj” (Przew. metod.)

    2. Zabawa dydaktyczna „Jaki to owoc?”

    Nauczycielka przynosi kosz, w którym są owoce rosnące w Polsce: jabłka w trzech kolorach, zielona i żółta gruszka, śliwki, zielone
    i fioletowe winogrona, brzoskwinie i morele. Każde dziecko po kolei wybiera jeden owoc, nazywa go i określa jaki ma kolor i jak pachnie. Nauczyciel
    ka kroi wybrany owoc pestkowy, pokazuje, pyta czy dzieci czy wiedzą jak nazywają się poszczególne części owocu (skórka, miąższ), dopełnia wypowiedzi dzieci nazywając części owocu.

          1. Segregowanie owoców według kolorów

    Nauczycielka prosi kilkoro dzieci aby pogrupowało owoce ze względu na kolor (czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, fioletowe) i włożyły je do koszyków. Następnie wszystkie dzieci wymieniają zawartość poszczególnych koszyków.

    1. Praca plastyczna „Kosz z owocami”

    Ułożenie kompozycji owoców wyciętych z papieru kolorowego. Ekspozycja prac w szatni przedszkolnej.