SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

Anna Zawiasa

Pedagogika wczesnoszkolna

Rok II

Grupa ćwiczeniowa 04

Zajęcia plastyczne są ważnym elementem w edukacji wczesnoszkolnej. Rozwijają wyobraźnię a także twórcze myślenie. Już od najmłodszych lat dziecko wykonuje prace plastyczne. Im jest starsze, tym ważniejsze jest ukierunkowanie ucznia, wskazanie jak powinien je wykonywać. Dzięki pomocy starszych, poznaje nowe techniki i metody pracy.
Obecnie w kształceniu zintegrowanym łączy się kilka obszarów edukacji. Tj. z plastykę można połączyć z muzyką czy nawet edukacją językową. Tak też uczyniłam pisząc scenariusz zajęć dla klasy I szkoły podstawowej. Dzieci wykonują podczas zajęć aktywność z obszaru edukacji językowej a także plastycznej.

Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej

Klasa: I

Dzień aktywności: 25 IV 2011r.

Temat Bloku: Zwierzęta domowe

Temat dnia: „Kot i pies. Domowi przyjaciele człowieka. Rzeźbimy”

Cele dydaktyczne oraz wychowawcze :

Środki dydaktyczne: gotowe rzeźby różnych zwierząt domowych, „Baśń o kocie w butach” Ch. Perrioulta (czytanka), plastelina, podkładki, patyczki i inne narzędzia do uzyskiwania faktury.

Formy pracy: indywidualna

Metoda: samodzielnych doświadczeń.

Przebieg zajęć:

  1. Nawiązanie do tematu lekcji poprzez przypomnienie ulubionych zwierzątek

  1. Omówienie charakterystycznych cech zwierząt

  1. Nauczyciel czyta baśń.

  2. Analiza baśni

Przejście do właściwych zajęć plastycznych.

  1. Rozmowa na temat czynności modelowania.

  1. Oglądanie gotowych rzeźb zwierząt domowych.

  1. Wprowadzenie pojęcia rzeźba, rzeźbiarz

  1. Nauczyciel omawia treść zadania do wykonania.

  1. Samodzielna praca uczniów - nauczyciel obserwuje pracę dzieci, służy radą

i pomocą.

  1. Omówienie prac i ocena - zachęcanie uczniów do wypowiadania się na temat prac:

  1. Zakończenie zajęć. Ustawiamy zwierzątka w kąciku plastycznym - grupując w dwa zbiory pieski- kotki. Prace będą ozdabiały salę lekcyjną.