SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: Mam 7 lat - chcę być uczniem.

CELE:

główny- przygotowanie dziecka do nauki w szkole

szczegółowy- dziecko potrafi:

0x01 graphic
dodawać i odejmować,

0x01 graphic
przeliczać do przodu i wstecz w zakresie 1-23,

0x01 graphic
określać kierunki: w lewo, w prawo, na dół, do góry

0x01 graphic
odszukać i zaznaczyć wszystkie samogłoski

0x01 graphic
Dokonać analizy fonemowej wyrazu, odszukać i zaznaczyć spółgłoske miękką, ułożyć wyraz z klocków,

0x01 graphic
uzasadnić pisownię głoski miękkiej

METODA: zadaniowa

FORMA: grupowa, indywidualna

POMOCE:

dla każdego dziecka:

0x01 graphic
arkusze z zadaniami dla dzieci (załączniki 1, 2, 3, 4 ,5) ,

0x01 graphic
klocki logo ścieżka dźwiękowa do zabaw ruchowych,

0x01 graphic
koperta do gromadzenia punktów (kółeczka)

Inne:

0x01 graphic
maszyna matematyczna do sprawdzania wykonanych przez dzieci zadań i rozdzielania punktów

0x01 graphic
foliogramy do sprawdzania poprawności wykonanych zadań.

0x01 graphic
arkusz do notowania indywidualnych wyników.

Przebieg zajęcia

WSTĘP- rozmowaz dziećmi na temat ich wieku, pobytu w przedszkolu i perspektywy pójścia do szkoły.

CZĘŚĆ ZASADNICZA (zabawy, krzyżówki, zadania)

  1. Imiona- dziecko odnajduje swoje imię i przykleja je na pojemniczek do gromadzenia punktów.

  2. Liczę- przeliczanie „do przodu” i „wstecz” w zakresie 1-23 (1 punkt za poprawnie wykonane zadanie)

  3. Jestem liczbą- zabawa matematyczna. Dzieci siedzą w kręgu. Jedno z dzieci odwraca się w swoją prawą stronę i mówi do dziecka sąsiadującego: Jestem liczbą...(pokazuje palce), a ty o ...mniejszą (lub większą). Dziecko siedzące obok wykonuje działanie na palcach i kontynuuje w taki sam sposób dalszą zabawę.(1 punkt za poprawnie wykonane zadanie)

  4. Droga do domu (załącznik 1)- określanie kierunków: w prawo, w lewo, na dół, do góry. Nauczyciel wydaje instrukcje typu: 2 kratki w prawo, 3 do góry, itp. ko sprawdza poprawność wykonanego zadania przykładając do swojej pracy fologram z prawidłowym rozwiazaniem.

  5. Samogłoski (załącznik 2)- wyszukiwanie liter-samogłosek

  6. Miękkie skoki- zabawa ruchowa - dziecko odczytuje wszystkie głoski miękkie (ś, ź, ć, dź, ń)

  7. Wyraz z głoską miękką

    1. Analiza fonemowa wyrazu- dziecko otrzymuje pasek z obrazkiem, nazywa go i zaznacza fonemy za pomocą prostokątów (załącznik 3)

    2. Głoska miękka- dziecko zaznacza głoskę miękką w obrazie fonemowym analizowanego wyrazu (załącznik 4)

    3. Wyraz- Dziecko układa z klocków Logo wyraz uzasadniając pisownię głoski podstawowej lub niepodstawowej (załącznik 5)

  8. Zdanie- dziecko układa zdanie z ułożonym wyrazem.

ZAMKNIĘCIE zajęcia- podliczanie punktów i zanotowanie na tablicy wyników. Wspólna zabawa przy muzyce.

Zajęcie Otwarte dla Rodziców

przeprowadzone przez Alicję Buczek

w dniu 31.03.2005