Scenariusz zajęć w klasie I
z wykorzystaniem komputera
Krąg tematyczny: Lubię śnieżek.
Temat dnia: Bezpiecznie uprawiamy sporty zimowe.
Zapis w dzienniku: Wypowiedzi uczniów na temat bezpiecznego uprawiania sportów zimowych na podstawie ilustracji i wiersza „Zima”. Układanie zadań tekstowych do podanych formuł matematycznych i rysunków. Rysowanie bałwanka za pomocą edytora grafiki PAINT.
Cele ogólne:
wdrażanie do dłuższej wypowiedzi na określony temat,
doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,
doskonalenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych,
doskonalenia umiejętności posługiwania się poznanymi narzędziami
w edytorze graficznym PAINT.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi bezpiecznie bawić się zimą,
czyta tekst, rozumie jego treść,
układa treść zadania do ilustracji i formuły matematycznej,
wypowiada się na temat tekstu i ilustracji,
potrafi wykorzystać narzędzia i paletę barw do malowania w edytorze grafiki,
pisze pojedyncze znaki, korzystając z klawiatury.
Metody pracy:
słowna - rozmowa,
praca z tekstem,
ćwiczenia praktyczne z użyciem komputera.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza „Zima”, zagadki, ilustracje przedstawiające zabawy zimowe, podpisy do ilustracji, karty pracy do ćwiczeń matematycznych, edytor grafiki.
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat ulubionych zabaw zimowych i bezpieczeństwa podczas zabawy na podstawie własnych przeżyć i ilustracji.
Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu wiersza „Zima” (podręcznik „Moja szkoła” s.73) - sprawdzenie zrozumienia tekstu za pomocą pytań:
Jakie sporty zimowe uprawiają dzieci przedstawione w wierszu?
Jak się zachowują?
Jak są ubrane?
Odczytanie zagadek i zapisanie rozwiązania (podręcznik „Moja szkoła” s. 74) - podkreślenie w zagadkach wyrazów z ó.
Ocena postępowania dzieci na obrazkach (podręcznik „Moja szkoła s. 74-75).
Dobieranie zdań do obrazków:
Nie ślizgaj się na zamarzniętych stawach , jeziorach, rzekach!
Nie zjeżdżaj na sankach z górki znajdującej się przy jezdni!
Nie przyczepiaj sanek do samochodów!
Ćwiczenie ruchowe - symulowanie zabaw na śniegu.
Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych:
ćwiczenia na liczbach:
wpisz kolejne numery bałwanków:
rozmowa liczb - co mówi liczba 9 do liczby 10, co mówi liczba 14 do liczby 13 itp. według inwencji nauczyciela.
układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych do podanej formuły matematycznej i obrazka (są to kule śniegowe, z których dzieci będą budowały fortece):
7 + 3 = 10 + 5 =
Rysowanie w PAINCIE bałwanka, którego ulepiły dzieci w wierszu pt. „Zima”.
Szczegółowy plan zajęć z wykorzystaniem komputera
Otworzenie programu PAINT:
wybieranie z przybornika elipsy,
przytrzymanie klawisza SHIFT i rysowanie 3 kółek różnej wielkości,
zaznaczenie określonego kółka,
przeciąganie kółek myszką i stawianie jedno na drugim od największego do najmniejszego,
wypełnianie kół kolorem,
dorysowywanie pozostałych elementów,
wykonanie pod rysunkiem napisu: Wesołej zabawy (zadanie dla dzieci, które szybko wykonują prace).
Zapisywanie prac na dysku z pomocą nauczyciela:
menu Plik - Zapisz jako...
Zapisz w:- folder: Klasa I,
Nazwa pliku: Bałwanek,
Zapisz.
Zamknięcie programu.
Ponowne otwarcie pliku Bałwanek.
Wydrukowanie i omówienie prac graficznych.