Scenariusze, Drama i techniki parateatralne


Scenariusze zajęć terapeutycznych z wykorzystaniem technik parateatralnych

Scenariusz 1.

Czas trwania zajęć: 45 min.

Metody i techniki: technika zabawy, pantomima, technika relaksacji,

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: chustka, kartka z napisanymi przysłowiami

Cele zajęć:

Przebieg:

  1. Powitanie "Iskierka"

  2. Zabawa "Strażnicy i przemytnicy"

Jedna osoba staje na krześle z zawiązanymi oczami, a pozostałe ustawiają się w szpaler za nią. Po kolei każdy uczestnik spotkania ma za zadanie przejść na drugą stronę sali obok "strażnika" tak cicho, aby nie został usłyszany. Gdy uda mu się minąć strażnika oznacza to, że przeszedł na drugą stronę granicy. Strażnik stara się cofnąć każdego, którego przejście usłyszy(np. skrzypnięcie podłogi, oddech przemytnika itp.). Osoba, która została zatrzymana w tej rundzie już nie przekracza granicy.

  1. Zabawa "Dziwne kroki"

Prowadzący podaje instrukcje sugerujące różne sposoby poruszania się po sali.

Przykładowe instrukcje:

  1. Zabawa " Cisza jest krucha"

Uczestnicy kładą się na podłodze lub siadają po turecku. Zamykają oczy. Prowadzący prosi o absolutną ciszę, uczestnicy nie kontaktują się ze sobą w żaden sposób. Uczestnicy proszeni są o zwrócenie uwagi jak wokoło jest cicho i spokojnie. Każdy ma sobie wyobrazić jakiś hałas, który mógłby przeciąć tę ciszę. Po chwili prowadzący uprzedza, że będzie dotykał poszczególne osoby. Każdy, kto go tylko poczuje ma wyjść na środek pokoju na krótko wydając ten dźwięk, hałas i równie szybko wrócić na miejsce. Zanim prowadzący zacznie zabawę od nowa czeka aż grupa uciszy się.

  1. Zabawa "Jakie to przysłowie"

Dzieci podzielone na grupy za pomocą pantomimy przedstawiają kolejno treść przysłowia. Reszta odgaduje.

Przykłady przysłów:

Wspólny okrzyk

Dzieci stojąc w kole na dane hasło zaczynają cichutko mruczeć. Prowadzący wraz z dziećmi mruczy coraz głośniej aż na końcu wszyscy głośno krzyczą "Hura!!!".

  1. Podsumowanie zajęć5.

  2. Pożegnanie- "Iskierka"

Scenariusz 2.

Metody i techniki: drama, pantomima, zabawy rytmiczne,

Formy: indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: magnetofon, utwór muzyczny

Cele:

Przebieg:

  1. Powitanie- "Iskierka"

  2. Naśladowanie ruchów:

Dzieci najpierw naśladują ruchy nauczyciela np. czynności, pozy, a następnie uczniowie dzielą się na mniejsze grupki w których chętne dzieci wymyślają ćwiczenia a pozostałe naśladują je.

  1. Zabawa "Lustro"

Dwoje dzieci stoi do siebie twarzami i wykonuje te same ruchy.

Wystukiwanie rytmu

Dzieci słuchają muzyki i w jej rytmie klaszczą, stukają, tupią...

Zabawy w parach

Partner leży na podłodze, drugie dziecko mówi mu jak ma wstać: "podwiń jedną nogę, unieś głowę...

Dwoje dzieci kładzie się na podłodze i stara się powstać w identyczny sposób.

Zabawa ruchowa ze śpiewem "Pada deszczyk"

  1. Zabawa "Figury zmieńcie się"

Dziecko dyktuje polecenia w co mają się zmienić pozostali. Następnie figury stają w bezruchu tak długo, aż prowadzący zabawę poda następne polecenie.

  1. Zabawa "Monument"

Dzieci w grupie wybierają budowniczego, który z pozostałych uczestników zabawy buduje monument.

  1. Pożegnanie- "Iskierka"

Scenariusz 3.

 

Temat: „W krainie baśni”

Cele (Dziecko):

-      Rozwija sprawność ruchową

-      Rozwija inwencję twórczą 

-      Prawidłowo reguluje oddech

Pomoce

Opaska z sylwetką Koziołka Matołka, kukiełki wykonane przez dzieci, przyrząd do puszczania baniek mydlanych.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie.

Powitanie piosenką śpiewaną na melodię „Panie Janie”. Dzieci siedzą w kole i ilustrują piosenkę ruchem:

                                Witaj (imię dziecka) - machamy 

                                Jak się masz /2x

                                Wszyscy cię witamy- wskazujemy dłońmi

     Wszyscy cię kochamy - krzyżujemy ręce na piersi

                                Bądź wśród nas - podajemy dłoń

2.Lubimy mówić miłe słowa.

Dzieci siedzą w kręgu i mówią na powitanie każdemu uczestnikowi coś miłego.

3. „Koziołek Matołek” zabawa ruchowa.

Jedno dziecko zakłada na głowę opaskę przedstawiającą sylwetkę Koziołka Matołka.

Dziecko to odwraca się plecami do pozostałych dzieci. Inne dzieci biegają po całej sali. Gdy Koziołek Matołek odwróci się, dzieci stają w bezruchu. Dziecko, które się poruszy odpada z zabawy.

4. „Moje ulubione bajki i baśnie” - teatrzyk kukiełkowy.

Dzieci samodzielnie wymyślają scenariusze bajek bawiąc się w teatrzyk. Wykorzystują do tego celu kukiełki znajdujące się w przedszkolu, oraz wykonane samodzielnie. Ich inwencja twórcza nie może być niczym ograniczona. Po zakończeniu zabawy prowadzący omawia z dziećmi jej przebieg z uwzględnieniem próby oceny, dlaczego dana sytuacja rozwinęła się tak, a nie inaczej.

5. „Bańki mydlane” - zabawa odprężająca

Dzieci siedzą na swoim miejscu. Każde z nich ma w dłoni przyrząd do puszczania baniek mydlanych. Prowadzący stopniowo udziela instrukcji.

Wprowadzenie:

Spróbuj teraz zrobić szczególnie dużą bańkę mydlaną, wypuszczając powietrze z płuc.

Niech bańka ta unosi się w powietrzu, spróbuj utrzymać ją w górze, łagodnie w nią dmuchając. Kiedy bańka pęknie zrób sobie nową.

Potem prosimy dzieci o powtórzenie tego ćwiczenia w wyobraźni:

A teraz zamknij oczy.

Oddychaj spokojnie i równomiernie.

Wdech, wydech, wdech, wydech.

A teraz wyobraź sobie,

że wypuszczając powietrz z płuc, robisz

szczególnie dużą bańkę mydlaną.

Im dłużej wypuszczasz powietrze z płuc,

tym większa będzie twoja bańka mydlana.

Ale może wolisz wiele małych baniek mydlanych?

Wszystkie bańki unoszą się teraz w powietrzu.

Możesz utrzymać je teraz w górze,

łagodnie w nie dmuchając, gdy będziesz wypuszczał powietrz z płuc.

Przy każdym wydechu uważaj na to, by bańki mydlane wciąż

unosiły się przed tobą w powietrzu.

Kiedy nabierasz powietrz do płuc,

rób to ostrożnie, abyś ich nie zassał.

Zrób głęboki wdech, abyś mógł potem

znowu spokojnie i długo wypuszczać powietrz z płuc. 

 6. Pożegnanie „Iskierką”

Scenariusz 4.

Temat: Mały Książe -świecie nasz! Różne postawy wobec świata i innych ludzi.

Cele:

 Przebieg:

Smutno, zimno, gorąco, wesoło, boję się, jestem najszczęśliwszym człowiekiem,

Małe dziecko, górnik po pracy, mama,

Zabawa PKD, „Czym różnimy się od siebie? - uświadomienie sobie przez dzieci różnic między nimi.

 Każda grupa to ekipa filmowa.

W krótkim filmie ukazujemy sytuację, którą opisują wylosowane słowa:

Kto mnie podziwia jest prawdziwym znawcą?

pytania:


