SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W świecie zwierząt
Temat dnia: Układamy nowe zakończenie książki „O psie, który jeździł koleją”
Zapis w dzienniku: Dyskusja na temat „Czy książki dla dzieci zawsze powinny mieć dobre i szczęśliwe zakończenie?”. Układanie nowego zakończenia książki „O psie, który jeździł koleją” - praca samodzielna uczniów. Głośne indywidualne czytanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „Pod psem” - wyjaśnienie znaczenia wyróżnionych w wierszu wyrażeń i zwrotów oraz stosowanie ich w zdaniach. Ćwiczenia w dzieleniu z resztą. Sprawdzenie dzielenia za pomocą mnożenia oraz dodawania.
Cel ogólny: Stworzenie możliwości do oceny zakończenia książki.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypowie się na dany temat;
będzie uczestniczyć w dyskusji;
poda swoje argumenty;
uzupełni karty pracy;
ułoży nowe zakończenie książki;
przeczyta swoje zakończenie;
wysłucha wiersza;
dopasuje odpowiednie zdania wyjaśniające powiedzenia;
przeczyta wiersz wstawiając do niego nowe określenia;
podzieli liczby;
sprawdzi dzielenie z resztą za pomocą mnożenia i dodawania.
Metody:
podająca: rozmowa;
problemowa: dyskusja, układanie zakończenia książki, dobieranie wyjaśnień do powiedzeń;
praktyczna: wykonanie kart pracy, dzielenie „Z kapelusza”.
Formy:
indywidualna;
grupowa;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
książki „O psie, który jeździł koleją”;
ćwiczenia;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela;
2 pojemniki;
kartki z liczbami;
napisy na tablicę.
Przebieg zajęć:
Rozmowa z dziećmi na temat zakończenia książki „O psie, który jeździł koleją”. Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie było zakończenie tej książki?
Czy podobało się wam ono?
Jakie uczucia wam towarzyszyły podczas czytania zakończenia książki?
Dyskusja „Za i przeciw” rozstrzygająca kwestię: „Czy książki dla dzieci zawsze powinny mieć szczęśliwe zakończenie?”
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Jedna grupa to obrońcy - podają argumenty świadczące o tym, że książki powinny mieć dobre zakończenie. Druga grupa - oskarżyciele - przedstawiają argumenty świadczące o tym, że dzieci powinny czytać takie książki, które maja smutne zakończenie.
Nauczyciel zapisuje argumenty na tablicy. Na koniec dyskusji wszyscy zastanawiają się jakie argumenty były bardziej przekonywujące i ustalają wspólną odpowiedź.
Karty pracy s. 71, ćw. 1. Uczniowie czytają nowe zakończenia książki i zastanawiają, które z nich im się najbardziej podobało i dlaczego. Swoją odpowiedź zapisują w ćwiczeniach.
Indywidualne układanie nowego zakończenia książki i zapisanie go w zeszycie.
Prezentacja poszczególnych prac.
Głośne czytanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „Pod psem”.
Nauczyciel wiesz na tablicy napisy. Zadaniem dzieci jest dopasować do powiedzeń ich znaczeń.
pod psem - w złym stanie, źle;
być psem na coś - bardzo cos lubić;
pieskie życie - nędzne, złe życie;
żyje jak pies z kotem - żyje w niezgodzie;
nie ma psa z kulawą nogą - nie ma nikogo;
wieszać na kimś psy - źle o kimś mówić;
zejść na psy - stracić siły, zbiednieć;
całuj psa w nos - daj m spokój.
Powtórne czytanie wiersza z zastosowaniem wyrażeń i zwrotów wyjaśniających znaczenie wyrażeń i zwrotów użytych w wierszu.
Nauczyciel zasłania wywieszone na tablicy zwroty i ich wyjaśnienia. Uczniowie próbują samodzielnie wykonać ćw. 3 na str. 72.
MATEMATYKA
Zabawa „Z kapelusza”. Nauczyciel ma 2 pojemniki. W jednym są liczby od 2 do 9 (dla każdego ucznia jedna liczba) , a w drugim są liczby dwucyfrowe. Zadaniem dzieci jest wylosować po jednej liczbie z każdego pojemnika i podzielić te liczby przez siebie podając głośno całe działanie.
Uzupełnienie kart pracy s. 63.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest obliczyć iloraz i resztę. Wykonaj sprawdzenie.
: |
6 |
reszta |
sprawdzenie |
31 |
|
|
|
34 |
|
|
|
52 |
|
|
|
44 |
|
|
|
28 |
|
|
|
23 |
|
|
|
46 |
|
|
|
39 |
|
|
|
59 |
|
|
|
73 |
|
|
|
Uzupełnienie kart pracy s. 64.