SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA 5-LATKÓW
TEMAT: Podróż za jeden uśmiech.
CELE OGÓLNE:
rozbudzanie zainteresowań innymi krajami,
umiejętność współpracy w grupie,
rozwijanie dziecięcej wyobraźni.
CELE OPERACYJNE:
dziecko rozpoznaje zapis graficzny swojego imienia,
zwięźle wypowiada się na dany temat,
dokonuje wyboru i uzasadnia go,
odczytuje globalnie (także z pomocą kolegów) dany wyraz.
Środki wspomagające działania:
Mapa fizyczna świata, „paszport” dla każdego dziecka, skrzynia pełna „skarbów” (kompas, latarka, apteczka, klepka na muchy, butelka z wodą, czapka, okulary przeciwsłoneczne, kalosze, lornetka...), napisy na białych kartonach (Japonia, Arabia, Ameryka), materiały do scenek (płótna, farbki, krepina, nożyczki, zszywacze, kartony...), płyty CD.
PRZEBIEG:
ćwiczenia naprzemienne (z zestawu kinezjologii edukacyjnej),
swobodna rozmowa przy mapie fizycznej świata (dla dzieci), próby wskazania na niej znanych dzieciom części świata,
wymyślanie przez dzieci skojarzeń ze słowem „podróż”,
wybór ze skrzyni skarbów przedmiotu przydatnego w podróży, krótkie uzasadnienie dokonanego wyboru,
odnalezienie swojego (wcześniej przygotowanego przez nauczycielkę) swojego paszportu wśród innych (każdy podpisany imiennie),
wybór przez dzieci trzech przewodników grup wycieczkowych, a następnie składu grup (przez przewodników),
wylosowanie przez przewodników celu podróży, wspólne w grupach „rozszyfrowywanie” nazw,
praca w grupach: przygotowanie scenki, która pozwoli odgadnąć cel podróży każdej z trzech grup (z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów i pomocy),
prezentacja przygotowanych scenek ( wykorzystując nagrania CD z charakterystycznymi dla danego regionu melodiami ) zakończona wyprawą w podróż ulubionym środkiem lokomocji,
swobodna zabawa z wykorzystaniem przygotowanych w grupach przebrań.
Opracowała: Krystyna Szymańska