gospadarstwo, język polski w kształceniu zintegrowanym, wprowadzenie liter


Agnieszka Kaczmarczyk

3 kz i wp

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

Temat dnia: Wprowadzenie litery „B” na podstawie wyrazu „Bolek” i „baran”. Omówienie opowiadania „Gospodarstwo”. Rozmowa o zwierzętach gospodarskich. Piosenka „Wiejskie podwórko”. Naśladowanie odgłosów zwierząt.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pisania wielkiej i małej litery „b”. Wyposażenie uczniów w zasób podstawowej wiedzy o zwierzętach hodowanych przez człowieka na wsi.

Cele szczegółowe: uczeń:

- wie jakie zwierzęta występują na wsi

- potrafi powiedzieć coś na temat każdego z nich

- odróżnia ptaki od ssaków

- wie o czym jest opowiadanie „Gospodarstwo”

- potrafi napisać mała i dużą literę „B”

- potrafi podzielić na sylaby i głoski proste słowa

- samodzielnie wykonuje ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń

- naśladuje głosy zwierząt

- potrafi odróżnić zwierzęta gospodarskie od zwierząt w ogrodzie zoologicznym

Formy pracy:

- indywidualna

- zbiorowa

- grupowa

Metody pracy:

- słowna

- praktycznego działania

- rozmowa kierowana

Środki dydaktyczne:

- fragment filmu „Babe - świnka z klasą”

- ilustracje zwierząt

- podręcznik

- zeszyt ćwiczeń

- płyta CD z odgłosami zwierząt

- płyta CD z piosenką

- fasola

- literowe puzzle

- pomocnicze wyrazy

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Część wstępna

1. Przedstawienie się i przywitanie. Zaproszenie dzieci na dywan.

2. Emisja fragmentu filmu „Babe - świnka z klasą”

3. Rozmowa na temat zwierząt w gospodarstwie: krowa, kura, kogut, koń, koza, świnia, itp. (w międzyczasie prezentacja ilustracji ze zwierzętami)

Jakie zwierzęta występują na wsi?

Co jedzą?

Do czego są potrzebne?

Gdzie mieszkają?

Jakie są cechy charakterystyczne danego zwierzęcia?

Jakie znacie elementy krajobrazu wiejskiego? (dom, studnia, buda dla psa, płot, stodoła, zwierzęta…

  1. Część właściwa

1. Głośne przeczytanie przez nauczyciela opowiadania „Gospodarstwo”.

2. Rozmowa kierowana:

- czy były wyrazy których nie rozumiecie?

- o czym było opowiadanie?

- gdzie działa się akcja?

- kiedy się działa akcja?

- kto występował w opowiadaniu?

- od czego się zaczęło?

- co się działo?

- co było potem?

- co by było gdyby…..?

- jak waszym zdaniem mogłoby się skończyć opowiadanie?

3.Literowe puzzle - następuje podział na 6 grup. Każda grupa otrzymuje kopertę z porozcinana kartka A4. Uczniowie układają literę „b”.

4. Ułożenie wyrazu podstawowego: Bolek, baran (na tablicy) + ilustracje

- jaką głoskę słychać na początku słowa: Bolek, baran

- jakie znacie inne wyrazy ma literę „b”

5. Podziału wyrazów na:

- sylaby (Bo-lek, ba-ran)

Nauczyciel pyta dzieci „czy wiecie jak dzielimy te wyrazy na sylaby?”, następie sylabuje wyrazy. Cala klasa powtarza głośno.

- głoski (B-o-l-e-k, b-a-r-a-n)

Nauczyciel pyta dzieci „czy wiecie jak dzielimy te wyrazy na głoski?, następnie sam dzieli wyrazy na głoski. Cala klasa powtarza głośno.

6.Uczniowie otrzymują koperty i modelują wyrazy. Na początku każdy osobno, później wspólnie na tablicy.

7. Prezentacja litery pisanej, wielkiej i małej:

- nauczyciel pisze dużą literę „B” na tablicy (dzieci obserwują), następie małą „b”.

- dzieci „piszą” palcem: w powietrzu, na dłoni, na plecach kolegi

- każdy uczeń otrzymuje fasole i układa z ziaren symbol litery

- każdy uczeń dostaje kartkę na której próbuje pisać literę (bez liniatury)

- nauczyciel pisze duża i mała literę w liniaturze (z omówieniem-gruba, cienka linia)

- pisanie liter w zeszycie

8. Samodzielne wykonanie ćwiczenia 1 na str. 9 i 2 na str. 10.

9. Wspólne sprawdzenie wykonanych ćwiczeń.

10. Wysłuchanie płyty CD z odgłosami zwierząt.

- jakie zwierzęta usłyszeliście?

- gdzie te zwierzęta najczęściej można spotkać?

- naśladowanie głosów zwierząt

11. Rozsypanka obrazkowa z ilustracjami zwierząt. Dzieci grupują wyrazy w dwóch słupkach: wieś, zoo. ( na tablicy).

12. Rozmowa o ptakach i ssakach.

Które zwierzęta z ilustracji na tablicy są ptakami, a które ssakami?

Czy się różnią?

Ssaki domowe - hodowane przez człowieka to: koń, krowa, świnia, koza, owca, królik. Ssaki poznajemy po tym, że ich dzieci, gdy się urodzą, to ssą mleko swojej mamy. To znaczy, że żywią się mlekiem matki. Oto cała tajemnica nazwy SSAKI. Trzeba też pamiętać, że ssaki rodzą się z ciała matki, czyli są żyworodne. Ciało ssaków pokryte jest sierścią lub włosami. Zbudowane są z głowy, tułowia, czterech nóg, ogona i uszu.

Ptaki domowe - hodowane przez człowieka to: kura, kogut, kaczka, indyk, gęś.

Ptaki poznajemy po tym, że ich ciało pokryte jest lekkimi piórami, a nie sierścią czy włosami jak np. ciało ssaków. Są one jedynymi zwierzętami (oprócz nietoperzy), które umieją latać, chociaż u niektórych umiejętność latania zanikła. Ptaki mają skrzydła, dwie nogi, małą i lekką głowę, giętką szyję, podłużny kształt ciała i oczywiście dziób. Wszystkie ptaki są jajorodne, czyli ich dzieci nie rodzą się, jak u ssaków z ciała matki, ale wykluwają się z jaja.

Które zwierzęta w gospodarstwie są ptakami a które nie?

Znaczenie i rola zwierząt

  1. Zakończenie

Piosenka „Wiejskie podwórko”

Ewaluacja: Co się najbardziej podobało?

Czego się nauczyliście?


