Przyszła do nas jesień, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2

Pobierz cały dokument
przyszla.do.nas.jesien.nauczanie.zintegrowane.doc
Rozmiar 34 KB

Fragment dokumentu:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 07.10.2009r.

Ośrodek tematyczny: Jesień dookoła.

Temat dnia: Przyszła do nas jesień.

Cel główny: Uwrażliwianie na piękno przyrody.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • zauważa zmiany zachodzące w przyrodzie,

  • dostrzega niezwykłość poetyckiego obrazowania,

  • zna cyfry rzymskie od I do XX,

  • stosuje różne środki ekspresji artystycznej,

  • potrafi określić nastrój utworu,

  • wyszukuje fragmenty tekstu, będące odpowiedziami na pytania,

  • wymienia cechy charakterystyczne wczesnej i późnej jesieni,

  • stosuje różne formy wyrazu rudy,

  • pisze miesiące i daty za pomocą cyfr rzymskich,

  • przedstawia fantastyczną postać jesieni za pomocą różnorodnych środków plastycznych. Collage.

Metody pracy:

  • pogadanka,

  • drama,

  • praktycznego działania,

  • niedokończonych zdań.

Formy pracy:

  • zbiorowa jednolita,

  • indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne:

  • kartoniki z wyrazami: smutny, wesoły, ponury, poważny, pogodny, radosny, żartobliwy, kolorowa makulatura, farby, papier, ścinki, liście, farby, kasztany.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu. Wytworzenie nastroju sprzyjającego rozmyślaniom o późnej

i wczesnej jesieni.

Do klasy wchodzi dwoje dzieci przebrane za jesień, na ramieniu mają szarfę z napisem jesień. Pozostałe dzieci wybierają spośród zgromadzonych rekwizytów te, które pasują do wczesnej lub późnej jesieni i obdarowują nimi jesień.

  1. Słuchanie recytacji wiersza pt. ,,Jesień u fryzjera”- nagranie

audio.

  1. Rozmowa na temat utworu połączona z wyszukiwaniem

odpowiednich fragmentów tekstu z podręcznika

  • Jaką porę roku przedstawiła poetka i w jaki sposób?

  • Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?

  • W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?

  1. Określanie nastroju utworu.

  • Jakie uczucia towarzyszą wam, gdy słuchacie tego wiersza?

  • Dobierzcie odpowiednie wyrazy określające nastrój utworu (rozsypanka wyrazowa).

  1. Głośne jednostkowe czytanie fragmentów wiersza, uznanych za

najładniejsze.

  1. Drama: Jesień u fryzjera.

Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, dzień dobry itp.

  1. Modne kolory jesienią. Różne formy wyrazu ,,rudy”. Rysowanie fryzur lata i jesieni.

  2. Utrwalenie piosenki pt. ,,Jesień”. Muzyczny portret jesieni. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części tekstu.

  3. Nazwy jesiennych miesięcy.

  • W których miesiącach jesień będzie często odwiedzać fryzjera?

Dlaczego?

10. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb typu 11-3.


Pobierz cały dokument
przyszla.do.nas.jesien.nauczanie.zintegrowane.doc
rozmiar 34 KB